6.10.2015 / Okiem eksperta
 

Polak w e-sklepie, czyli co nas wyróżnia wśród europejskich konsumentów?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tomasz Ebbig
 

Nie jest tajemnicą, że polscy konsumenci coraz chętniej korzystają z wygód sklepów internetowych: bezpieczne płatności, błyskawiczna wysyłka i oszczędność czasu w przymierzalni, to tylko niektóre z największych zalet e-commerce. O atrakcyjności polskiego rynku zakupów online przekonaliśmy się na własnej skórze, a gromadzone doświadczenie pozwoliło wybrać najważniejsze wyróżniki polskiego klienta.

Na początku działania Zalando w Polsce w roku 2012, wielokrotnie zdarzało się, że klienci dzwonili do siedziby firmy, aby upewnić się, że Zalando naprawdę istnieje albo z pytaniami odnośnie procesu zakupu przez internet. Obecnie, Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do zakupów online, a ich zaufanie do Zalando i generalnie  do sklepów online rośnie. Ponadto coraz więcej Polaków robi zakupy drogą mobilną. Jeśli chodzi o asortyment, to polscy konsumenci nadal głównie kupują znane międzynarodowe marki, które mogą znaleźć na naszej stronie. Na podstawie tych obserwacji możemy wyróżnić trzy najważniejsze priorytety polskiego konsumenta odnośnie zakupów online: bezpieczeństwo, okazyjność i mobilność.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

W Polsce lub we Włoszech, inaczej niż np. w Niemczech bądź we Francji, wielu konsumentów nie jest przyzwyczajonych do zakupów na odległość, a zamówienie produktu, którego wcześniej nie można było obejrzeć na żywo, przymierzyć i sprawdzić, budzi wiele wątpliwości. Właśnie dlatego polscy konsumenci cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo zakupów. Specjalnie dla nich, przygotowaliśmy na praykład możliwość płatności za pobraniem – to rozwiązanie bardzo popularne w Polsce i raczej nieznane w innych krajach.Z drugiej strony, wiemy, że Brytyjczycy uwielbiają płacić kartą kredytową, a wielu innych konsumentów – przelewem bankowym. Znając obawy polskich konsumentów, zwracamy też dużą uwagę na efektywne działanie centrum obsługi klienta (które specjalnie dla polskich konsumentów wydłużyło godziny pracy) oraz na prezentację produktów. Staramy się, by zdjęcia w jak najlepszym stopniu oddawały rzeczywisty kolor, fakturę i kształt.

Po drugie - mobilna rewolucja

Jednym z najciekawszych zjawisk, które możemy obserwować z perspektywy paneuropejskiej platformy modowej w Polsce, to rozwój m-commerce. Okazuje się, że na takich rynkach jak Włochy, Hiszpania lub właśnie Polska, które nie są jeszcze tak rozwinięte w sferze mobilnych zakupów jak pozostałe kraje, przejście z e-commerce do m-commerce nie będzie po prostu ewolucją, a raczej prawdziwą rewolucją. Wszystko wskazuje na to, że większość klientów pominie etap internetowych zakupów dokonywanych przez komputer i od samego początku zacznie cieszyć się zakupami mobilnymi przez smartfony.

Polski rynek e-commerce i m-commerce rośnie w błyskawicznym tempie – dzieję się tak między innymi dlatego, że konsumenci przekonują się, jak dużo zalet mają takie zakupy.

Po trzecie – okazja i komfort

Polscy konsumenci są na pewno wyczuleni na ceny produktów i uwielbiają polować na wyjątkowe okazje. W tym jednak nie różnimy się od innych narodowości.

Tomasz Ebbig, odpowiedzialny za Local Brand Marketing Zalando na Polskę  i Wielką Brytanię

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Tomasz Ebbig


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
wiara
1. wiara, 89.70.67.*, 07.10.2015 / 23:30
mnie wyróżnia to,że jak zapomnę portfela to mogę zapłacić telefonem. używam getin mobile i nie muszę się stresować,że nie mam przy sobie gotówki ani karty. to prosta i szybka forma płacenia :)
indabeat
2. indabeat, 159.205.4.*, 12.10.2015 / 23:28
WItam serdecznie, ja z kolei jestem za płatnością elektroniczną. Wygoda, szybkość, same pozytywy. A tak przy okazji, ostatnio natknąłem się na ciekawą stronę z płatnościami online, mianowicie - Dotpay.

Proste w obsłudzie, szybkie, z zasięgiem na cały świat :) Warto zajrzeć -> http://www.dotpay.pl/
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.