16.09.2015 / Okiem eksperta
 

Strona www to podstawa, ale polskie firmy ciągle nie wykorzystują potencjału internetu

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Czy rewolucja komunikacyjna na dobre ogarnęła już polskie firmy? Zdecydowanie nie. Chociaż strona internetowa to obecnie najpopularniejsze narzędzie marketingowe, rozwiązania oparte na druku, radiu i telewizji cieszą się nadal sporą popularnością. Raport „Efektywny marketing a skuteczna sprzedaż” potwierdza te wnioski. W gronie  badanych firm ponad 80% stanowią przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku dłużej niż jedna dekada. Przeważają także znacząco firmy o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Wśród najczęściej wykorzystywanych narzędzi marketingowych wskazano stronę internetową. Korzysta z niej ponad 70% polskich przedsiębiorców. W finałowej trójce znalazły się jeszcze ulotki (53%) oraz reklama prasowa (42%). Wciąż wysoko notowana jest także działalność oparta na gadżetach (35%), gazetkach firmowych (30%) i reklamie telewizyjnej (20%).

Coraz chętniej wybierane są jednak narzędzia związane z komunikacją w internecie. Niecałe 17% polskich przedsiębiorców prowadzi działania SEO i SEM, najczęściej głównie w oparciu o wiodącą wyszukiwarkę Google. Ponad 13% promuje swoją ofertę i usługi za pomocą różnego rodzaju newsletterów, niecały procent mniej korzysta z reklamy display, a z bardziej rozbudowanych działań e-mail marketingowych co dziesiąta firma. Co ciekawe, tylko co dwudziesta deklaruje wykorzystanie działań w social media, na niewiele niższym poziomie wskazywana jest także reklama wideo w internecie (4%) oraz działania z marketingiem szeptanym (buzz, viral) czy marketingiem mobilnym (po 3%).

Czy to oznacza, że komunikacja w sieci na dobre przejęła ciężar budowania wizerunku i sprzedaży? Jak widać nie tylko po wynikach badania, zdecydowanie za wcześnie na takie stwierdzenie. Udział różnego rodzaju działań internetowych w torcie budżetów przeznaczonych na komunikację i marketing rośnie z roku na rok, jednak zapewne upłynie jeszcze sporo czasu do uzyskania stałej pozycji dominującej. Zapewne wiąże się ona z kolejnymi zmianami demograficznymi, dzięki którym korzystanie z szeroko definiowanego internetu, stanie się dostępne dla niemal wszystkich mieszkańców Polski, niezależnie od miejsca i wieku. Na taką rewolucję najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać jeszcze przynajmniej kilka lat. Co bardzo interesujące, ogromny wzrost zainteresowania różnymi narzędziami marketingu internetowego widać w skonfrontowaniu ich z dotychczas popularnymi rozwiązaniami. Co dziesiąta polska firma korzysta z działań eventowych i telemarketingowych,  5% z form outdoorowych, co trzydziesta ze sponsoringu i działań PR. Zatem w wynikach badania widać zdecydowanie wyższą pozycję narzędzi interaktywnych, które dzięki szybkim możliwościom raportowania i wdrażania zmian są bardziej atrakcyjne dla dzisiejszych przedsiębiorców.Czy działania oparte na technologiach interaktywnych i mobilnych sprawdzają się w działaniach prosprzedażowych? Zdecydowanie tak. Zaraz po obniżkach cen (44%), e-maile (40%) i newslettery (38%) z promocjami są najskuteczniejszymi działaniami wspierającymi sprzedaż. Co ciekawe, wyniki badania „Content Marketing Polska 2014” przeprowadzonego przez PBI oraz Digital One zwracają uwagę na rodzaj treści, który jest istotny dla internautów. Najważniejsze jest zdjęcie. Jego atrakcyjność podkreśla 49% respondentów, na drugim miejscu wskazywane są konkursy organizowane przez markę (44%) oraz wypowiedzi ekspertów na temat danego produktu (31%). Co zatem przyciąga? Cena, atrakcyjne zdjęcie i opis, konkurs, opinia eksperta – optymalnie przekazywana w formule mailingu. Chociaż ta recepta na sprzedażowy sukces wydaje się specjalnie nieskomplikowana to jednak meritum tkwi w jakości dostarczanych materiałów. Unikatowe zdjęcia i opisy dopasowane do grupy docelowej odbiorców, konkurs, odpowiadający na ich potrzeby i zainteresowania wydają się być jednymi z podstawowych czynników sukcesów. Do tego oczywiście angażująca treść mailingu, szczególnie jego tematu, sprawią, że działania komunikacyjne w internecie zdecydowanie pomogą przekuć się w konkretne wyniki sprzedażowe. W tym wszystkim warto jednak zawsze pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek, dla którego spotkanie z naszą marką powinno być zawsze unikalnym, ciekawym i wartościowym doznaniem. Tylko wtedy słupki sprzedaży zaczną wędrować do góry.

Adam Piwek, Head of Public Relations w agencji marketingu zintegrowanego Mind Progress Group, gdzie odpowiada m.in. za dobór narzędzi do potrzeb i oczekiwań klientów oraz określonych interesariuszy. Trener biznesu oraz wykładowca akademicki z zakresu zarządzania i komunikacji marketingowej.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Urszula
1. Urszula, 89.73.187.*, 16.09.2015 / 14:47
Świetny tekst. Wskazuje na wciąż nie do końca rozpoznaną potęgę internetu w zakresie marketingu i rozwoju sprzedaży. Na stronie http://xn--sowni-k7a.pl/?page_id=170 ciekawy materiał pt. "Reklama w internecie kluczowym elementem promocji firmy".
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.