Którą wybrać?
Korzystanie z web-aplikacji ma nie tylko spełniać zadania, do których de facto zostały stworzone, ale powinno odpowiadać na oczekiwania użytkowników w zakresie intuicyjności i łatwości obsługi, przejrzystości oraz dostępności na całej gamie urządzeń.
Interakcja serwisu z klientem jest bardzo ważna ponieważ decyduje o tym, jak długo klient pozostanie na stronie. Dlatego tak istotne jest skupienie się na zawartości i możliwościach oferowanych użytkownikowi. Należy pamiętać o wyjściu naprzeciw preferencjom użytkowników i wybrać taką technologię, która pozwoli na przyjazne posługiwanie się aplikacją na urządzeniu mobilnym.
Flash
Jeszcze kilka lat temu, Flash był jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych
do tworzenia elementów ruchomych na stronach internetowych. Duży zakres możliwości, które oferuje technologia tworzenia animacji w połączeniu z językiem programowania ActionScript pozwala na zrealizowanie szerokiej gamy pomysłów związanych z interakcją z użytkownikiem.
Jednak technologia ta traciła na znaczeniu wprost proporcjonalnie do wzrostu znaczenia urządzeń mobilnych. Ilość zasobów wymaganych do obsługi wtyczki okazała się zbyt duża, a próby jej optymalizacji pod urządzenia mobilne nie powiodły się - Flash jest zwyczajne za ciężki. Mimo to wciąż znajdziemy liczne przykłady jego wykorzystania, takie jak system projektowania szaf na stronie Ikea czy też kreator produktowy wykorzystany w popularnej platformie e-commerce - cafepress.com.
Unity
Jest to wieloplatformowy silnik gier 3D pozwalający na wykorzystanie raz napisanego kodu na wielu systemach operacyjnych. Dzięki wspomnianej technologii, pisanie oddzielnych aplikacji mobilnych wymagających nakładu czasu i oddzielnego budżetu na każdą platformę przestało być konieczne. Aplikacje na telefony i tablety niosą za sobą dodatkowe korzyści w postaci możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. Użycie wbudowanych czujników, takich jak żyroskop, akcelerometr, kompas cyfrowy, lokalizator gps i kamery daje ogromne pole działania. Interesującym przykładem wykorzystania tej technologii jest produkt rozwijany przez polską firmę tylko.com zapowiadającą rewolucję w zakresie zamawiania mebli stworzonych na wymiar.
Przy pomocy aplikacji mobilnej będzie można zaimplementować moduł, dzięki któremu użytkownik najpierw samodzielnie stworzy produkt, np. regał, a następnie, dzięki możliwości wirtualnego poruszania się w projektowanym pomieszczeniu, zaplanuje ich umiejscowienie wstawiając je (również wirtualnie) obok rzeczywistych mebli i przedmiotów. W zależności od układu mieszkania i np. północnej lokalizacji pokoju, w którym się znajdujemy, możemy przy okazji zaoferować klientowi dodatkową lampę z naszej oferty. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Dodatkową zaletą Unity jest wtyczka o nazwie Web Player Unity do przeglądarek internetowych. Umożliwia osadzenie aplikacji na stronie internetowej za pomocą JavaScriptu, który - utworzy ze wstawioną aplikacją <embed> - tag.
HTML5 Canvas
Ostatnią technologią pozwalającą na tworzenie kreatorów produktów dla eCommerce jest HTML5 Canvas z powodzeniem stosowany w sklepach takich jak Spreadshirt.com oraz w startupach z rodzimego rynku np. FunInDesign.pl czy Artiglo.pl. Jest to wykorzystanie możliwości, które stwarza HTML5 w połączeniu z Responsive Web Design - techniką projektowania stron. Znacznik <canvas> pojawiający się w najnowszej specyfikacji HTML 5, zmienił postrzeganie możliwości stron internetowych. W tej chwili interakcja z użytkownikiem może toczyć się już nie tylko przez wypełnianie długich i skomplikowanych formularzy, opisujących jak ma wyglądać produkt, który chce kupić. Technologia umożliwia użytkownikowi modyfikację konkretnego produktu.
Wspomniane rozwiązania pozwalają na przesuwanie elementów grafik, czy też użycie własnego pliku. Dzięki temu klient jest w stanie przygotować swój w pełni unikalny projekt. Co ważne - jest to natywna technologia webowa, dlatego dzięki kaskadowym arkuszom stylów (CSS3) wraz z użyciem media queries jesteśmy w stanie przystosować nasz kreator do pracy również na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie przygotować na komputerze projekt, a następnie na tej samej stronie, np. w drodze do pracy, poddać go edycji i zamówić używając swojego telefonu. Takie rozwiązanie jest optymalne zarówno dla urządzeń desktopowych, jak i telefonów czy tabletów.
Michał Strześniewski, Lead Front-End Developer KERRIS.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»