
Do detronizacji giganta wciąż jest bardzo daleko, ale start-up napędzany sztuczną inteligencją już teraz budzi obawy tradycyjnych mediów.
Perplexity, wyszukiwarka oparta na AI, wyświetla teraz wyniki zapytań opartych na faktach, takich jak pogoda i godzina w danym miejscu, przeliczenie waluty oraz odpowiedzi na proste zapytania matematyczne. Ma to na celu powstrzymanie użytkowników Perplexity od korzystania z innych wyszukiwarek, takich jak Google.
Perplexity pobiera te dane z internetu i wyświetlać je w sposób opisowy, ale dodaje do nich trochę wizualnych aspektów, aby poprawić ich czytelność. Dyrektor generalny X, Aravind Srinivas, powiedział, że te podstawowe zapytania powinny też wyświetlać się szybciej.
Jeszcze w zeszłym roku Srinivas przyznał, że Google dobrze radzi sobie z podstawowymi zapytaniami, takimi jak pogoda, godzina i wyniki sportowe na żywo, podczas gdy jego firma ma na tym polu jeszcze dużo do zrobienia. Teraz jednak widać wyraźnie, że Perplexity zmierza w kierunku wyświetlania bezpośrednich wyników zamiast pobierania z innych źródeł, czym bezpośrednio zagraża właśnie Google.
W przypadku tych wyników wyszukiwania, Perplexity nie zawiera linków do żadnych źródeł, Srinivas wspomniał jednak już wcześniej, że współpracował z firmą Tako, wyszukiwarką wykorzystującą sztuczną inteligencję do wizualizacji informacji w celu wyświetlania takich informacji, jak np. ceny akcji.
Perplexity krytykowane przez media
Perplexity spotkało się z krytyką ze strony mediów na początku tego miesiąca, kiedy redaktor naczelny Forbesa, John Paczkowski, zauważył, że wyszukiwarka wyświetlała w wynikach wyszukiwania oryginalne, płatne raporty Forbesa na temat firmy produkującej drony byłego dyrektora generalnego Google, Erica Schmidta, bez prawidłowego przypisania źródeł i z niemal identycznym językiem, którego użyto w oryginalnym materiale. W niedawno uruchomionej funkcji Pages w Perplexity. Forbes powiedział, że jego raporty zostały również wyraźnie wspomniane w podcaście generowanym przez sztuczną inteligencję Perplexity.
Argument krytyków jest znany, obawiają się oni, że bez odpowiednich linków do źródeł wyszukiwarki napędzane sztuczną inteligencją generujące (lub ponownie generujące) treści medialne pochłoną biznesy twórców oryginalnych treści.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»