W najnowszym ebooku redakcji Interaktywnie.com, do tworzenia którego zaprosiliśmy ekspertów z uznanych agencji, przeczytacie na co warto zwrócić uwagę podczas prowadzenia firmowych fanpejdży oraz reklam w social mediach. Oto kompendium wiedzy dla firm o podstawach marketingu w mediach społecznościowych.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Wstęp do ebooka "Social media marketing dla firm"
Czy każda firma powinna prowadzić działania marketingowe w mediach społecznościowych?
Niech na to pytanie odpowiedzą dane, które prezentujemy w tym ebooku. Przytoczę tutaj tylko kilka z nich:
- 86% marketerów stwierdziło, że marketing w mediach społecznościowych
- zapewnił lepszą „ekspozycję” ich firm;
- 76% badanych stwierdziło, że zwiększył on ruch na ich stronie internetowej,
- którą promowali;
- 64% potwierdziło, że wygenerował im leady;
- 56% dodało, że pozyskał lojalnych fanów;
- 55% stwierdziło, że poprawił sprzedaż.
Te liczby doskonale znają eksperci z firm, które postanowiły zaprezentować w tym opracowaniu wiedzę swoich ekspertów oraz swoją ofertę: Agencja Whites, Artegence, NuOrder, Sales&More, TBMS, Veneo.Zachęcam do lektury i kontaktu z partnerami tego raportu.
Tomasz Bonek, redaktor naczelny Interaktywnie.com
Jak wybrać media społecznościowe do promocji firmy, produktu lub usługi?
Ponad 5 mld osób na całym świecie korzysta z mediów społecznościowych - podaje Blacklinko. Liczba ta rośnie z roku na rok, a w porównaniu do danych sprzed dekady, uległa podwojeniu. W ostatnich latach najdynamiczniej przybywa użytkowników chińskiego TikToka, który gromadzi już ponad 1,5 mld internautów. Instagram natomiast charakteryzuje się aktywnym zaangażowaniem osób młodych, a Facebook jest najbardziej wszechstronny ze wszystkich social mediów. Z kolei w przypadku działań employer brandingowych najlepiej sprawdzi się LinkedIn.
W dwa lata przybyło pół miliarda użytkowników mediów społecznościowych. Jest nas ponad dwukrotnie więcej w stosunku do stanu z 2015 roku. Najpopularniejszym serwisem społecznościowym niezmiennie pozostaje Facebook. Według danych Statisty, korzysta z niego ponad 3 mld osób na całym świecie - rok wcześniej, było to o około 100 mln użytkowników mniej. W porównaniu do ubiegłorocznych danych nieznacznie wzrosła także liczba użytkowników Instagrama, który gromadzi społeczność liczącą 2 mld osób.
Globalna liczba użytkowników social mediów w latach 2015-2024 wraz ze zmianami w skali roku
Źródło: Backlinko
TikTok zaskakuje globalnym wzrostem wśród social mediów
Mocnym wzrostem liczby użytkowników charakteryzuje się chiński TikTok, który na przestrzeni roku zwiększył audytorium o połowę, osiągając poziom 1,6 mld osób. Wśród czołowych globalnych social mediów znajdziemy także serwis YouTube, który gromadzi ponad 2,5 mld użytkowników i jest wiceliderem zestawienia. Portal X, zwany wcześniej Twitterem, może się pochwalić 611 mln użytkowników.
Meta, właściciel Facebooka, Instagrama oraz klasyfikowanych także jako social media komunikatorów takich jak Messenger oraz Whatsapp również nie może narzekać na brak nimi zainteresowania. Whatsapp ma około 2 mld użytkowników, a Messanger nieco ponad miliard.
Liczba aktywnych użytkowników najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie (w mln)
Źródło: Statista
Warto zwrócić uwagę, że Meta jest liderem mediów społecznościowych nie tylko z uwagi na samego Facebooka, ale także inne portale, z których każdy ma przynajmniej miliard użytkowników.
Social media na rynku polskim
W przypadku rynku polskiego liderem również jest Facebook. Korzysta z niego w naszym kraju 86,9 procent internautów w wieku od 16 do 64 lat. Na drugim miejscu znajduje się Messenger, a na trzecim Instagram z wynikiem 62,7 procent. Istotne z punktu widzenia polskich użytkowników są również Whatsapp, TikTok oraz portal X.
Najpopularniejsze media społecznościowe w Polsce wraz z udziałem wśród internautów w wieku od 16 do 64 lat
Źródło: Datareportal, GWI
Kto korzysta z mediów społecznościowych?
Według Backlinko, z mediów społecznościowych korzysta 63,7 procent światowej populacji, natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę użytkowników pełnoletnich odsetek ten rośnie do 86,1 procent.
W Polsce według danych Datareportal, na początku 2024 roku liczba użytkowników social mediów sięgnęła 27,9 mln, a 78 procent użytkowników interentu korzystało co najmniej jednej platformy.
Warto dodać, że 50,4 procent użytkowników mediów społecznościowych w Polsce to kobiety, a 49,6 procent stanowią mężczyźni. Z kolei badanie przygotowane przez Gemius, PBI i IAB Polska ujawniło, że 10,1 mln użytkowników social mediów mieszka na terenach wiejskich.
Jak korzystamy z mediów społecznościowych?
Według danych Spoursocial, przeciętny użytkownik korzysta średni z „6,7 serwisów społecznościowych”. Z kolei dzienny czas ich użytkowania to 143 minuty, czyli ponad 2 godziny. Biorąc pod uwagę wyłącznie polski rynek, internauta „użytkuje średnio 5,9 serwisów społecznościach”, a czas spędzony na tych witrynach sięga 114 minut.
Pod względem czasu użytkowania najbardziej angażujący jest TikTok. Potwierdzają to dane Datareportal, według których polski użytkownik spędza tam miesięcznie ponad 36 godzin, czyli średnio ponad godzinę dziennie. To znacznie więcej niż w przypadku serwisu YouTube prezentującego materiały wideo.
Miesięczny czas użytkowania poszczególnych serwisów społecznościowych przez polskiego użytkownika
Źródło: Datareportal, GWI
Instagram i TikTok śwród social mediów domeną młodych
Według danych Oberlo, ponad 62 procent użytkowników Instagrama ma mniej niż 35 lat.
Procentowy udział poszczególnych grup wiekowych wśród użytkowników TikToka
Źródło: Oberlo, na podstawie danych Data Reportal
Procentowy udział poszczególnych grup wiekowych wśród użytkowników Instagrama
Źródło: Oberlo, na podstawie danych Data Reportal
Jeszcze mocniej jest to widoczne w przypadku TikToka. Tutaj odsetek osób poniżej 35 roku życia to 68,8 procent.
Hotsuite podaje natomiiast, że 39,2 procent użytkowników z generacji Z przegląda Instagrama więcej niż raz dziennie, co wskazuje na większe zaangażowanie tej grupy demograficznej.
Wśród zastosowań Instagrama, oprócz przeglądania treści, w szczególności wśród młodego pokolenia badani wskazują go jako narzędzie wyszukiwania (36 procent użytkowników), albo pomoc w decyzji zakupowej - 7 procent internautów rozpoczyna tutaj poszukiwania przed dokonaniem zakupu online. Jest też swoistym komunikatorem do wysyłania bezpośrednich wiadomości. W ostatnim przypadku okazuje się, że wśród pokolenia Z, robi to aż 72,2 procent użytkowników.
W przypadku TikToka przoduje konsumpcja krótkich filmów wideo, na co wskazuje 7 na 10 badanych przez eMarketer. Prawie połowa ogląda długie materiały, ale znajdziemy tutaj również wspomniane wcześniej funkcje Instagrama.
Najpopularniejsze obszary zastosowania Instagrama i TikToka
Źródło: eMarketer
Mobilny YouTube królem social mediów
Jak podaje Sproutsocial, 90 procent odsłon generowanych w serwisie YouTube pochodzi z urządzeń mobilnych. Dziennie w tym serwisie spędzamy prawie 49 minut. 54,4 procent odbiorców tego serwisu stanowią mężczyźni, a najliczniejszą grupą wiekową są osoby mające od 25 do 34 lat - 21,3 procent użytkowników. Na drugim miejscu są osoby w wieku od 35 do 44 lat, a ostatnie miejsce na podium zajmują osoby młodsze - 18-24 lata.
Sporo czasu poświęcamy temu serwisowi korzystając z niego na telewizorach. Sproutsocial podaje, że łącznie w ciągu jednego dnia YouTube jest oglądany przez miliard godzin. YouTube to również najpopularniejszy serwis do oglądania transmisji na żywo. Na drugim miejscu uplasował się pod tym względem Facebook, a na trzecim Instagram ex equo z TikTokiem.
Odsetek internautów uczestniczących w relacjach na żywo prowadzonych w poszczególnych serwisach społecznościowych
Źródło: eMarketer
Wszechstronny Facebook wciąż dominuje w social mediach
Serwis Hootsuite podaje, że spośród liczącej ponad 3 miliardy osób społeczności Facebooka, codziennie korzystają z niego ponad 2 miliardy użytkowników. Nie ma się zatem co dziwić, że jest to trzecia na świecie, najczęściej odwiedzana domena.
Spośród wszystkich social mediów, Facebook ma największy przekrój wiekowy użytkowników. Wprawdzie czołowy odsetek stanowią osoby w wieku 25-34 lata, ale znajdziemy tam również osoby 65+. W przypadku kobiet stanowią one 3 procent, natomiast w przypadku mężczyzn 2,6 procent populacji użytkowników. W przypadku najmłodszych widać trochę mniejsze zaangażowanie, ale mimo tego ponad 2 procent społeczności Facebooka stanowią osoby młode (13-17 lat).
Miesięcznie na Facebooku spędzamy prawie 20 godzin.
LinkedIn dla profesjonalistów
Choć w przypadku LinkedIn’a czas spędzony na portalu jest krótszy, nie oznacza to, że jego użytkownicy nie są zaangażowani w aktywność w tej społeczności. 23 minuty miesięcznie - tyle według badania Datareportal spędzamy miesięcznie w tym serwisie. Spośród wymienionych social mediów charakteryzuje się on największą „profesjonalizacją”.
Jak podaje Metricool, 56,4 procent użytkowników LinkedIn’a stanowią mężczyźni, a ponad połowa użytkowników to osoby w wieku 25-34 lata. Dodatkowo warto wiedzieć, że spośród społeczności 10 mln stanowi kadra kierownicza wyższego szczebla.
Serwis wykorzystywany jest przede wszystkim do nawiązywania relacji biznesowych pomiędzy osobami, jak i osobami oraz firmami. Jedną z istotniejszych kwestii są ogłoszenia o pracę. Jak podaje Mericool, co minutę 6 osób na świecie znajduje pracę ogłoszoną na LinkedIn, a 65 mln codziennie poszukuje ofert pracy.
LinkedIn to również ważne narzędzie employer brandingowe, pozwalając budować pozytywny wizerunek pracodawcy. Jak podaje Content stadium, wśród marketerów 70 procent wykorzystało LinkedIn’a do budowania marki pracodawcy. Na drugim miejscu z wynikiem 59 procent uplasował się Instagram.
Najpopularniejsze serwisy społecznościowe wykorzystywane od poprawy wizerunku pracodawcy
Źródło: Content Stadium
W ramach prowadzonych działań employer brandingowych, ponad połowa marketerów wykorzystywała serwisy społecznościowe do prowadzenia rekrutacji, przedstawienia bieżących działań firmy, promowania co ważniejszych wydarzeń oraz prezentacji działalność firmy a także jej osiągnięć.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»