Co drugi specjalista IT krytycznie ocenia działania firm technologicznych w kontekście ich wpływu na środowisko, wynika z badania theprotocol.it. Jednocześnie ankietowani spodziewają, że najbliższe 5 lat przyniesie znaczne zmiany w branży i będą one spowodowane ekologią cyfrową.
Nowoczesne technologie zmieniły społeczeństwo i nadal będą mieć na nie znaczny wpływ. Już teraz aż 65% respondentów badania theprotocol.it uważa, że wzrost częstotliwości korzystania z technologii w pracy to naturalna konsekwencja zmian technologicznych na świecie. Możliwość wykonywania wielu zawodów sprzed ekranu komputera to ważny przywilej, ale też odpowiedzialność - zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Kwestie ekologii cyfrowej powinny być szczególnie starannie wdrażane w firmach z branży IT, będących pionierami w dziedzinie technologii.
- Wyniki pokazują, że ankietowani są zatroskani o kwestie eko w swoich miejscach pracy. Niemal połowa, bo dokładnie 46% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że ekologia cyfrowa to przede wszystkim odpowiedzialność branży IT, bo ona w największym stopniu kształtuje sposoby korzystania z technologii. Jednocześnie, już co do drugi specjalista IT krytycznie ocenia firmy z branży, przyznając, że nie podchodzą one wystarczająco poważnie do wpływu, jaki same wywierają na środowisko naturalne. Te dwie liczby pokazują, że pracownicy mają świadomość jak ważna jest rola ich pracodawców w procesie ekologii cyfrowej oraz, że wciąż widoczne są rezerwy - mówi Alicja Gaładyk-Korytko, specjalistka ds. marketingu theprotocol.it.
Należy zauważyć, że tylko 38% respondentów podkreśla, że ich pracodawca przykłada dużą wagę do efektywności energetycznej tworzonych technologii.
Wpływ technologii na środowisko
Specjalistki i specjaliści IT podkreślają, że ich zdaniem firmy powinny brać pod uwagę wpływ wykorzystania technologii na środowisko. Co więcej, już 7 na 10 badanych uważa, że dotyczy to przede wszystkim dużych korporacji i międzynarodowych firm, a mniej bo 55%, że także przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm. Przedstawiciele branży IT dostrzegają jednak nie tylko odpowiedzialność firm, lecz również własną. Zdaniem 58% respondentów z tej grupy indywidualne decyzje ekologiczne mają znaczenie, bowiem mogą inspirować do działania innych, wywołując tym samym efekt skali. 56% specjalistek i specjalistów IT uważa natomiast, że ekologia cyfrowa i ślad cyfrowy to wyzwanie dla całego współczesnego społeczeństwa.
Niepokoić może z kolei, że istnieje spora grupa specjalistek i specjalistów IT (45%), którzy sądzą, że negatywny wpływ wykorzystania technologii na środowisko jest wyolbrzymiony.
Eko zagadnienia odmienią branżę
Mimo niezbyt korzystnej dla pracodawców z branży IT oceny ich bieżących postaw, ekologia cyfrowa stanowi ważny driver zmian w branży tech/IT - uważają respondenci badania theprotocol.it. Już ponad połowa (55%) badanych specjalistek i specjalistów IT jest zdania, że zagadnienia związane z ekologią cyfrową staną się źródłem zmian w branży IT w najbliższych latach. Ich zdaniem zmiany obejmą także aspekty związane z wpływem technologii na środowisko naturalne.
Działania danej firmy w kontekście ekologii to czynnik, jaki przez kandydatów brany jest pod uwagę w trakcie rekrutacji. Dla 45% badanych osób związanych z branżą IT ważne jest, czy rozwiązania technologiczne, przy których pracują, mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z kolei 38% przy wyborze pracodawcy zwraca uwagę na wartości i misję firmy, do której aplikuje i sprawdza charakter jej działalności.
Potęga danych
Dane i sposób ich przechowywania to w wielu firmach kluczowe wyzwanie dla menedżerów. Właśnie ten obszar wymagać będzie wytężonej pracy w zakresie “green software”, czyli przejścia na odpowiedzialne ekologicznie zarządzanie zasobami.
Badani przez theprotocol.it pracownicy branży IT uważają, że właśnie eko działania będą najbardziej zauważalne w obrębie Big Data i generowania oraz przechowywania danych (63% respondentów twierdzi, że to zdecydowanie lub raczej możliwe). Na drugim miejscu plasuje się komunikacja zewnętrzna firm IT (łącznie 58% osób sądzi, że wpływ w tym obszarze będzie widoczny w ciągu najbliższych 5 lat). Kolejne istotne wskazane obszary to metodologia realizacji projektów IT (56% ankietowanych uznało ją za ważną), komunikacja wewnętrzna firm IT (55%) oraz UX i UI rozwiązań technologicznych (54%).
Czy czeka nas greenwashing?
Budowanie odpowiedzialnych przedsiębiorstw pod kątem ekologii cyfrowej wymaga wytężonej pracy zarówno po stronie organizacji, jak i samych pracowników. Presja społeczna i legislacyjna budzą również pokusę, by w miejsce realnych działań, pozorować je, wywołując u klientów lub partnerów biznesowych błędne wrażenie, że oferowane dobra zostały wytworzone lub dostarczone zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska.
- Istnieje spora szansa, że liczne firmy IT sięgną po najniżej wiszące owoce dość szybko i chętnie. Tymi owocami może być migracja do chmury – to dla wielu firm dobry sposób na wykazanie, że idą w odpowiednim kierunku (choć niektórzy analitycy studzą nadmierny entuzjazm wpływu na wielkość emisji). Podobnie rzecz ma się ze zmianą formatów plików audiowizualnych na stronach. Z perspektywy realnych zmian to jednak wierzchołek góry lodowej – prawdziwa zmiana musi niestety sięgnąć głębiej i objąć wiele innych procesów tworzenia oprogramowania. Greenwashing (choćby niezamierzony) jest i będzie dużym problemem. Przykład: w raporcie theprotocol.it czytamy, że 4 na 10 respondentów twierdzi, iż kwestie ekologii wpływają na technologie tworzone przez ich firmy. Nie wiemy jednak, jakie to dokładnie działania i na ile są one skuteczne - uważa Patryk Jar, Innovation Tech Lead w firmie Kainos, opracowującej technologie informatyczne dla przedsiębiorstw i organizacji.
Niewątpliwie świadome zarządzanie zasobami cyfrowymi i minimalizowanie negatywnego wpływu technologii na środowisko, staje się osobistym celem każdego z nas i częścią ważnych strategii biznesowych mniejszych i większych firm, chcących budować silne zespoły, funkcjonujące w oparciu o wspólne wartości. Zwłaszcza młode pokolenie wchodzące na rynek pracy spogląda na potencjalnych pracodawców pod kątem ich odpowiedzialności i eko wartości.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»