Bytedance, spółka-matka TikToka, przegrała właśnie odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej, uznającej ją za "gatekeepera", czyli firmę, która faworyzuje swoje własne usługi kosztem usług konkurencji.
W listopadzie ubiegłego roku TikTok dołączył do Meta, odwołując się od przyznania mu tego niechlubnego statusu na mocy ustawy o rynkach cyfrowych (DMA).
To praw UE - by ułatwić użytkownikom poruszanie się między konkurencyjnymi usługami - wprowadziło bardziej rygorystyczne zasady dla firm technologicznych, m.in. zabraniając określonym platformom łączenia danych osobowych z różnych swoich usług, wykorzystywania danych zebranych od zewnętrznych sprzedawców do konkurowania z nimi oraz zobowiązuje je do umożliwienia użytkownikom pobierania aplikacji z konkurencyjnych platform.
TikTok stwierdził wówczas, że orzeczenie „zagrażawyznaczonemu przez DMA celowi poprzez ochronę faktycznych gatekeeperów przed nowszymi konkurentami, takimi jak właśnie TikTok”, ale sąd stwierdził to właśnie tę aplikację należy uznać za „gatekeepera”, ponieważ osiągnęła już odpowiednią skalę.
Bytedance odpierała ten argument, przekonując, że wartość TikToka na rynku światowym można przypisać głównie jej działalności w Chinach, sąd jednak nie zgodził się z tym stanowiskiem, uznając, że wysoka wartość rynku światowego Bytedance w połączeniu z dużą liczbą użytkowników TikTok w UE odzwierciedlają jej zdolność finansową i potencjał w zakresie zarabiania na tych użytkownikach.
Bytedance argumentowało też, że jego pozycja jest nieustannie kwestionowana przez działaność konkurentów, którzy uruchomili usługi, bliżniaczo podobne do TikToka - takie jak Reels i Shorts - i odnotowały szybki rozwój, ale ponownie sąd odrzucił to stanowisko.
Nie tylko TikTok musi się zmienić
We wrześniu ubiegłego roku Komisja wytypowała 22 usługi gatekeeperów prowadzone przez sześć firm technologicznych – Microsoft, Apple, Google należący do Alphabet, Amazon, Meta i ByteDance, a w maju dorzuciła do tego Booking.com. W marcu Komisja wszczęła dochodzenia w sprawie braku zgodności z przepisami DMA w spółkach Apple, Meta i spółce dominującej Google, Alphabet.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»