Jak przygotować wideo promujące markę, firmę, usługi? Na co zwracać szczególną uwagę opracowując je do publikacji w mediach społecznościowych, a na co jeśli chcemy je zamieścić na YouTubie? Jak prowadzić skuteczne kampanie wideomarketingowe? O tym przeczytacie w najnowszym ebooku redakcji Interaktywnie.com, przygotowanym wraz z naszymi partnerami merytorycznymi.
Pobierz ebook "Wideomarketing dla firm. Ebook z poradami dla marketerów"
Wstęp do ebooka o wideomarketingu
Wideo to podstawa współczesnego marketingu!
Dowiedziono już, że posty zamieszczane na Facebooku i Instagramie, zawierające wideo mają znacznie większe zasięgi i wskaźniki zaangażowania, niż te ilustrowane tylko statyczną grafiką. Lubimy bowiem oglądać filmy i filmiki, nawet te najkrótsze. Przestajemy czytać. Smutne to, ale prawdziwe. Nie ma więc co się wzdrygać, lecz trzeba umiejętnie wykorzystywać wideo w marketingu.
Jak to robić? O tym właśnie przeczytacie w tym ebooku.
Dobrze to wiedzą firmy, które postanowiły zaprezentować w tym raporcie swoją wiedzę i ofertę: Audience Media Group i LiveWebinar.
Zachęcam do zapoznania się z ich widzą i propozycjami.
Tomasz Bonek, prezes zarządu i redaktor naczelny Interaktywnie.com
Jak reklamować firmę, jej produkty lub usługi przez wideomarketing?
- W ubiegłym roku na reklamę wideo wydano w Polsce ponad miliard złotych.
- Szacuje się, że w 2027 roku globalnie na ten cel zostanie przeznaczonych 230 mld dolarów.
- Wideo w internecie oglądamy najczęściej w social mediach oraz serwisach streamingowych i poświęcamy na to coraz więcej czasu.
- Według serwisu Statista, średni tygodniowy czas spędzony na oglądaniu materiałów wideo wyniesie w 2023 roku 17 godzin.
Materiały wideo zdobywają w internecie coraz większą popularność. Rośnie też popularność reklam display, których budowa opiera się nie tylko na graficznym przekazie, ale również ruchomym obrazie, najczęściej zawierającym wezwanie do działania.
Według danych pochodzących z badania IAB AdEx 2022, reklama graficzna w 2022 roku po raz kolejny była w czołówce “tortu reklamowego online” z udziałem na poziomie 30,2 procent. Daje to łączne wydatki na ten rodzaj kreacji marketingowych na poziomie nieco ponad 2 mld złotych.
Z kolei stricte reklama wideo miała w polskim rynku reklamowym w 2022 roku udział 15 procent, - to o jeden punkt procentowy więcej niż rok wcześniej. Według danych IAB AdEx, jest to poziom wydatków nieznacznie przekraczający miliard złotych.
Dodatkowa klasyfikacja tego badania pokazuje również, że po połączeniu reklam Display i Wideo w zestawieniu, wymienione dwa segmenty mają aż 45,2 procent udziału w rynku reklamy online w Polsce.
Dla porównania, jak podaje Statista, globalnie w 2023 roku szacuje się, że wydatki na reklamę wideo pochłoną 177 mld dolarów. W 2024 roku ma to być już 191 mld dolarów, a w 2027 roku 230 mld dolarów.
Wideomarketing a czas przeznaczany na oglądanie wideo w sieci
Jak podaje Statista, w 2022 roku przeciętny użytkownik na świecie tygodniowo przeznaczał na oglądanie materiałów wideo w internecie 19 godzin. To prawie dwa razy dłużej niż jeszcze w 2018 roku, ale według szacunków mniej niż w tym roku. W 2023 roku średni tygodniowy czas spędzony na oglądaniu materiałów wideo w internecie wyniesie 17 godzin.
Gdzie najczęściej oglądamy materiały wideo, także marketingowe?
Materiały wideo znajdziemy zarówno w serwisach dla nich specjalnie stworzonych, jak YouTube, czy w coraz bardziej popularnych serwisach streamingowych, jak Netflix, Disney+, HBO Max, czy Amazon Prime Video. Ten rodzaj treści jest również elementem (Facebook) lub niemal podstawą działania serwisów społecznościowych (TikTok, Instagram). Również firmy lub sklepy internetowe zamieszczają na swoich stronach internetowych wideo czy to z prezentacją świadczonych usług, czy opisujące wady i zalety danego produktu.
Wśród serwisów społecznościowych najpopularniejszy jest Facebook z globalną liczą użytkowników wynoszącą prawie 3 mld osób. Na drugim miejscu plasuje się serwis, którego podstawą działalności są materiały wideo. To YouTube, który według danych Statista ma rzeszę ponad 2,5 mld oglądających. Z kolei Instagram bazujący m.in. na “Reelsach”, może się pochwalić wynikiem 2 mld użytkowników. Znany z krótkich wideo TikTok ma z kolei nieco ponad miliarda użytkowników.
Wideomarketing a serwisy streamingowe w Polsce i na świecie
Analizując rynek wideo online warto również zwrócić uwagę na serwisy streamingowe. W 2022 roku, według danych Statista i Flixpatrol, prezentowanych przez Mobirank, w Polsce i Europie najpopularniejszy był Netflix. Serwis zdobył również popularność w Australii oraz Meksyku oraz w zachodniej części Ameryki Południowej. Globalnie mógł się pochwalić 231 mln użytkowników na koniec 2022 roku.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie liderem jest Amazon Prime Video. Liczba użytkowników na świecie korzystających z tej platformy to około 200 milionów.
W Rosji najpopularniejszy jest natomiast Kino Poisk, a w Chinach Tencent Video. Mimo dużej popularności Disney+ palmą pierwszeństwa może się pochwalić tylko w Indiach. Serwis ma trzecią najwyższą liczbę użytkowników na świecie wynoszącą 162 mln.
Dostępny w Polsce Canal+, ze względu na swoje francuskie pochodzenie wiedzie prym w kilku francuskojęzycznych krajach Afryki Środkowej i Południowej. Nie najpopularniejsze, lecz popularne są również takie serwisy streamingowe, jak: HBO Max (81 mln użytkowników), Paramount+ (46 mln użytkowników) czy Apple TV+ (40 mln użytkowników).
Jak natomiast prezentują się szczegółowe dane na ten temat w Polsce?
Jak podaje JustWatch, najwięcej, bo 33 procent użytkowników korzysta z Netflixa,
- 14 procent z HBO Max,
- 13 procent z Amazon Prime Video,
- a 9 procent z Disney+.
Są to dane za drugi kwartał 2023 roku.
Wideo w internecie. Alternatywa dla telewizji?
Patrząc na dane Publicis Groupe dotyczące rynku reklamy w Polsce, ciężar wydatków marketingowych z roku na rok przesuwa się z telewizji w kierunku internetu. W 2021 roku proporcja ta wynosiła: 42,7 procent dla internetu i 42,6 procent dla telewizji. Rok później było to już odpowiednio 43,7 procent oraz 40,3 procent.
Jak podaje Isportal, w trzecim kwartale 2022 roku Polacy oglądali telewizję dziennie średnio przez 3 godziny i 35 minut. Średnia wielkość widowni w ujęciu minutowym zmniejszyła się o prawie 140 tys. Mimo tego trudno jednoznacznie stwierdzić, że wideo w internecie jest alternatywą dla telewizji. Telewizja to przede wszystkim domena osób nieco starszych, z kolei z wideo w internecie w największym stopniu korzystają osoby młode.
Potwierdzają to dane Nielsen Media Research. W 2021 roku średni dzienny czas oglądania telewizji osób w wieku 55 lat oraz starszych wyniósł ponad 5 godzin, z kolei dla osób w wieku 20-24 była to zaledwie niecała godzina. Widzowie posiadający od 30 do 39 lat spędzają przed ekranem mniej niż 3 godziny, a w wieku 40-49 mniej niż cztery godziny.
Proporcja ta pozostaje identyczna, jeżeli spojrzymy na dwa wcześniejsze lata. W przypadku 2020 roku oglądalność telewizji była proporcjonalnie wyższa, co jednak wynikało ze szczytu okresu pandemicznego.
Efektywność marketingu internetowego, także wideo. Dlaczego warto go stosować?
Jak podają Finanseonline, wśród głównych powodów, dla których marketerzy chętnie korzystają z marketingu wideo można wymienić w pierwszej kolejności wysoką skuteczność materiałów wideo wyświetlanych w mediach społecznościowych, na co wskazało aż 93 procent badanych. Drugim elementem jest wzrost czasu spędzanego na stronie, dzięki materiałom wideo – tak stwierdziło 88 procent pytanych marketerów.
- 87 procent określiło natomiast materiały wideo jako główne narzędzie marketingowe.
- Z kolei 76,6 procent badanych wskazało je, jako skuteczne narzędzie marketingowe dla małych firm.
- 59 procent podało większą chęć oglądania wideo przez użytkowników sieci niż czytanie tekstu.
Według Marketing Explainers, wykorzystanie wideo na stronie internetowej zwiększa o 53 procent prawdopodobieństwo pojawienia się witryny na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google. Natomiast Wyzowl podaje, że wideo przedstawiające produkt lub usługę, w 84 procent przypadków przekonało klientów do zakupu.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»