
YouTube ogłosił, że platforma osiągnęła nowy kamień milowy, przekraczając miliard miesięcznych widzów podcastów. Oznacza to znaczący wzrost popularności podcastów wideo i audio na platformie, potwierdzając rolę YouTube jako kluczowego gracza w przestrzeni podcastingu.
Ten wzrost jest napędzany zarówno przez tradycyjne podcasty audio z dodatkowym komponentem wideo, jak i przez treści wideo stworzone specjalnie w formacie podcastowym.
Ten imponujący wynik świadczy o skuteczności strategii YouTube, która koncentruje się na wspieraniu twórców podcastów poprzez oferowanie im narzędzi do publikacji, promocji i monetyzacji.
YouTube wprowadził dedykowane funkcje podcastowe, takie jak możliwość oznaczania playlist jako podcastów, co ułatwia użytkownikom odkrywanie i słuchanie ulubionych audycji.
Eksperci branżowi wskazują, że sukces YouTube w dziedzinie podcastów wynika z połączenia ogromnej bazy użytkowników, zaawansowanych algorytmów rekomendacji oraz łatwości dostępu do treści zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Ten kamień milowy umacnia pozycję YouTube jako wiodącej platformy dla twórców i słuchaczy podcastów na całym świecie.
Popularność podcastów na świecie
Podcasty stały się globalnym fenomenem, przyciągając coraz większą liczbę słuchaczy na całym świecie. Obecnie na świecie jest 504,9 miliona słuchaczy podcastów, co stanowi więcej niż cała populacja Stanów Zjednoczonych i Kanady razem wzięta. Ta liczba dynamicznie rośnie we wszystkich grupach wiekowych, a eksperci przewidują dalszy wzrost.
Popularność podcastów różni się znacząco w zależności od regionu. W Republice Południowej Afryki aż 68% osób regularnie słucha podcastów, co stanowi najwyższy wskaźnik spośród wszystkich badanych krajów. W Stanach Zjednoczonych podcastów słucha 42% osób w wieku 12 lat i starszych, a w Europie wyróżnia się Rumunia z 47% populacji będącej słuchaczami podcastów. Kraje Bliskiego Wschodu również mają wysokie wskaźniki słuchalności, z Arabią Saudyjską na czele (59%).
Co ciekawe, podcasty niemal dorównały popularności radia w ciągu zaledwie siedmiu lat. Różnica w liczbie słuchaczy między podcastami a radiem zmniejszyła się z 53% do zaledwie 7%.
Trendy słuchalności w Polsce
Polska nie pozostaje w tyle za globalnymi trendami. W 2023 roku miesięczny zasięg podcastów w kraju wyniósł 37,1%, co oznacza znaczący wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2022. W liczbach bezwzględnych przekłada się to na wzrost o ponad 1,6 miliona słuchaczy, osiągając imponującą liczbę 9,8 miliona osób słuchających podcastów przynajmniej raz w miesiącu.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»