W 2022 roku wydatki konsumentów w aplikacjach spadły po raz pierwszy, ale - według danych data.ai - sytuacja zaczyna się poprawiać.
Zgodnie z nowym raportem, w pierwszej połowie 2023 r. nastąpił wzrost. Firma twierdzi, że globalne wydatki w aplikacjach wzrosły o 5,3% rok do roku, osiągając rekordowe 67,5 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2023 r. Liczba pobrań również wzrosła o 3,2%.
Rynek aplikacji mobilnych znowu rośnie
Data.ai przypisuje zeszłoroczny spadek konsumentom „zmagającym się z inflacją”, co spowodowało tymczasowe zatrzymanie długoterminowego wzrostu. Do punktu, w którym rynek osiągnąłby szczyt nasycenia, wciąż jeszcze daleko.
W ubiegłym roku wydatki konsumpcyjne spadły o nieznaczne, ale niepokojące, 2% osiągając poziom 167 miliardów dolarów. Było to pierwsze spowolnienie od czasu uruchomienia App Store i nastąpiło rok po tym, jak rynek aplikacji odnotował 19% wzrost rok do roku w 2021 r.
W tamtym czasie dyrektor generalny data.ai, Theodore Krantz, zauważył, że „czynniki makroekonomiczne” „tłumią wzrost wydatków na urządzenia mobilne”. Nie było jednak jasne, czy spadek był krótkoterminową korektą szybkiego wzrostu po pandemii Covid-19, czy też oznaką szczytu rynku, wyjaśnia dzisiaj data.ai. Nowa analiza dowodzi, że wydaje się, że to pierwsze – w połączeniu z innymi czynnikami, w tym inflacją.
Wzrost wydatków konsumpcyjnych zaczął się pod koniec 2022 r., co jest typowe dla okresu świątecznego, kiedy ludzie kupują nowe telefony i tablety jako prezenty i mają więcej wolnego czasu na pobieranie, używanie i wydawanie aplikacji i gier mobilnych. Tendencja utrzymywała się w pierwszej połowie roku, kiedy konsumenci wydali rekordową kwotę 67,5 miliarda dolarów na aplikacje i pobrali 76,8 miliarda aplikacji na całym świecie w sklepach iOS App Store i Google Play.
W AppStore zostawiamy więcej pieniędzy
Wzrost iOS również wyprzedził wzrost Androida, ponieważ wydatki konsumentów w App Store wzrosły o 5,8% rok do roku w pierwszej połowie 2023 r., podczas gdy w Google Play tylko o 4,3%. Daje to 43,5 miliarda dolarów wydatków konsumenckich na iOS i 24 miliardy dolarów na Androida. Ponadto iOS odpowiada za prawie 65% łącznych wydatków w sklepach z aplikacjami, a nawet więcej w aplikacjach niezwiązanych z grami, gdzie wynosi 71% wydatków.
TikTok zarabia najwięcej
TikTok to najlepsza aplikacja do wydatków konsumenckich, która odnotowuje wzrost o 31% rok do roku. Stała się również pierwszą aplikacją, która przekroczyła 2 miliardy dolarów w ciągu pół roku. Inne najpopularniejsze aplikacje niezwiązane z grami na iOS i Androida to Disney+, YouTube i Duolingo odpowiednio 33%, 29% i 48%. (Jednak YouTube nie zarabia za pośrednictwem Google Play, zauważa data.ai).
Kolejnym wskaźnikiem stanu ekosystemu aplikacji jest liczba pobrań aplikacji mobilnych i gier. Nadal odnotowują one wzrost z 76,8 miliardami nowych instalacji w tym roku, co oznaczałoby nawet drugą połowę 2022 r. i wzrost o 3,2% rok do roku.
Dzięki popularności Androida na rynkach wschodzących, takich jak Indie, Brazylia i Indonezja, Google Play generuje ponad trzykrotnie więcej pobrań niż iOS. Tymczasem Turcja, Rosja i Indonezja odnotowały największy wzrost od drugiej połowy 2022 r.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»