1.03.2016 / SEO i SEM
 

Jakich kompetencji wymaga dziś skuteczny marketing w wyszukiwarkach?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

SEM w dzisiejszych czasach to już nie tylko reklama w wyszukiwarce Google, ale również aktywność w innych wyszukiwarkach oraz stała obecność na YouTube, w poczcie Gmail czy w aplikacjach (Android, iOS). SEM mocno ewoluuje, a za nim kompetencje marketerów.

Od zawsze specjalista SEM musiał łączyć w sobie 2 kompetencje: produktowca (doskonała znajomość ekosystemu Google AdWords) oraz analityka (Google Analytics), do poprawnego mierzenia statystyk (również dzięki Google Tag Manager), wyciągania odpowiednich wniosków i implementacji zmian w celu podniesienia skuteczności kampanii.

W ostatnim czasie następuje korelacja pomiędzy adopcją nowych narzędzi/produktów np. od Google a rozwojem kompetencji u marketerów. Wiele z tych elementów zazębia się z innymi elementami tortu reklamowego. Google wprowadzając np. reklamę na Gmailu, zbliżył SEM-owców do zagadnień e-mail marketingu, natomiast rozwijając reklamę TrueView na YouTube, przybliżył ogromne możliwości wykorzystujące formaty wideo. Dzięki temu marketer poszerza świadomość i percepcję działania, lepiej przez to komunikuje się z innymi członkami zespołu, co w rezultacie wpływa na skuteczność kampanii.

Widoczny jest również trend eksportowy w kampaniach. Coraz częściej spotykamy u klientów chęć rozwoju ich biznesów poza granicami Polski. Specjalista SEM obsługujący kampanie na zagranicznych rynkach, musi znać ich realia i dostępne narzędzia. Dlatego tak istotna jest znajomość wyszukiwarek innych niż Google, takich jak Bing/Yahoo (jest to jedna sieć wyszukiwania), rosyjski Yandex, chiński Baidu czy czeski Seznam.

Ostatnim elementem rozwoju kompetencji specjalistów SEM jest technologia. Czym więc jest wiedza i doświadczenie bez skutecznie łączącego te cechy ogniwa? W dzisiejszych czasach możemy zwiększyć efektywność kampanii podejmując błyskawicznie decyzje dzięki zaawansowanym algorytmom, liderem jest niewątpliwie DoubleClick od Google’a. Ta technologia wypiera inne z rynku i coraz mocniej jest wykorzystywana w agencjach reklamowych.

Paweł Ważyński - SEM Director oraz certyfikowany trener Google AdWords, Cube Group

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.