Mogą przejąć jedynie część obowiązków, ale ciągle jeszcze nie zastąpią ludzi.
Choć prasa lubi nagłaśniać raporty mówiące, że roboty wkrótce zabiorą nam pracę, mogę Wam obiecać, że chatboty nieprędko będą w stanie zastąpić pracowników działu obsługi klienta. Technologie AI nie osiągnęły jeszcze wystarczającego poziomu dojrzałości, aby móc konkurować z ludzką kreatywnością, elastycznością i intuicją.
Te “niedoskonałe” chatboty mogą jednak już dziś odegrać nieocenioną rolę w każdym niemal contact center, wpływając korzystnie zarówno na komfort pracy konsultantów, jak i jakość obsługi klienta. Jako, że na co dzień mam z tym styczność, przybliżę Wam tajniki współpracy między ludźmi i robotami w ramach jednego contact center.
Ludzkość od dawna korzysta z automatów wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace monotonne i powtarzalne. Maszyny nie tylko obsługują taśmy produkcyjne w fabrykach, ale jako pralki automatyczne, zmywarki i odkurzacze wyręczają nas w codziennych obowiązkach domowych.
Praca konsultanta contact center w dużej mierze składa się również z odpowiadania na te same, powtarzające się pytania Klientów, które stanowią nawet 80% wszystkich zgłoszeń. Te popularne zagadnienia łatwo jest zidentyfikować i skatalogować - a ich obsługę… zautomatyzować!
Chatbot wyposażony w technologię NLP - czyli silnik przetwarzania języka naturalnego, jest w stanie z wiadomości wysłanej przez klienta wyłuskać jego zamiar - i zareagować zgodnie z ustalonym scenariuszem. Może oznaczać to udzielenie przygotowanej wcześniej odpowiedzi czy skierowanie użytkownika do wybranej strony internetowej, ale także połączenie go z właściwym operatorem chata lub konsultantem infolinii telefonicznej. W tym rozumieniu chatbot przyjmuje na siebie rolę “inteligentnego” pośrednika, który w najlepszym przypadku sam rozwiąże problem klienta, a w najgorszym skieruje go do człowieka o odpowiednich kompetencjach.
Podział ról między chatbotem, a człowiekiem, współpracujących w ramach jednego Contact Center: | ||
Chatbot (z NLP) | Człowiek | |
Z czym sobie poradzi? | Odpowie na ok. 80% najpopularniejszych pytań klientów, w pozostałych przypadkach „bezszwowo” przełączy obsługę do żywego konsultanta | Odpowie na większość pytań, a w skrajnych przypadkach wykaże się kreatywnością, aby bronić dobrego imienia firmy; |
Zdolność zrozumienia rozmówcy | Zrozumie zwięzłe wiadomości od klientów, wyrażone prostym językiem; | Zrozumie również klientów mających trudności z logicznym formułowaniem zdań, a także "pisarzy" tworzących długie eseje; |
Dostępność | Jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta; | Dostępny tylko w godzinach pracy, twierdzi że potrzebuje snu, bierze wolne w święta i znika na urlop. Zdarza mu się chorować, a jakby tego było mało, robi przerwy na papierosa i lunch. |
Pojemność | Odpowiada niezwłocznie, dowolnie dużej liczbie rozmówców - nie zna pojęcia “kolejki”. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w rozładowaniu “godzin szczytu” oraz sytuacjach kryzysowych. | Jest w stanie jednocześnie efektywnie obsługiwać do 3 rozmów z klientami na chacie oraz zaledwie jedną rozmowę telefoniczną. |
Brzmi to pięknie, tylko gdzie tkwi trudność? Jest nią praca analityczna nad przygotowaniem specjalistycznej bazy wiedzy chatbota. Procesy obsługi klienta trzeba uporządkować i ustandaryzować, a następnie formalnie opisać, zanim będą mogły zostać zautomatyzowane. Jeśli dzisiaj Twoi konsultanci polegają przede wszystkim na intuicji i mają sporo swobody w kontakcie z klientami, taką filozofię trudno będzie odzwierciedlić w zachowaniu chatbota.
Za przekazywaniem rozmowy z klientem między botem, a konsultantem, stoi szereg reguł, które należy bardzo precyzyjnie ustalić, np.
- Jak powinien zachować się chatbot, gdy nie rozumie wiadomości ze strony użytkownika? Czy powinien poprosić o sformułowanie jej w inny sposób, a może niezwłocznie skontaktować klienta z operatorem?
- Co powinien zrobić bot, jeśli żaden operator chata nie jest dostępny? Czy powinien ustawić klienta w wirtualnej “kolejce”, a może starać się zająć go rozmową do czasu dostępności konsultanta?
- Jakie tematy nie powinny być obsługiwane przez chatbota, ale być od razu kierowane do operatora chata, a jakie wyłącznie do infolinii telefonicznej?
- Jakich rozmów nie należy przekazywać do człowieka, aby nie trwonić jego cennego czasu (np. wygłupy, trollowanie i testowanie bota);
- Jak powinien zachować się chatbot wobec negatywnych emocji swojego rozmówcy? Może to oznaczać zarówno zmianę reakcji bota na lekką frustrację, jak i zachowanie wulgarne, czy wręcz agresywne.
Powyższe decyzje będą miały wpływ na to, w jakim stopniu bot weźmie na siebie ciężar obsługi klientów, co jest kluczowe dla doświadczenia użytkownika. Chatbot bardzo skorzysta na wsparciu ze strony żywych kolegów, którzy wyręczą go w obsłudze trudnych przypadków. W zamian za to odwdzięczy się przejęciem sporej dozy monotonnej pracy. W obu przypadkach skorzystają również klienci, zyskujący większą dostępność i łatwiejszą komunikację z firmą.
Przykład z rynku: Filozofię współpracy między botem, a człowiekiem zmaterializowaliśmy na fanpage Warta Ubezpieczenia (https://www.messenger.com/t/wartaPL). Chatbot Warty potrafi samodzielnie przy użyciu języka naturalnego odpowiadać na proste pytania użytkowników, a gdy rozmowa wykracza poza zakres jego możliwości, niezwłocznie przekazuje ją do operatora chata. W godzinach niedostępności operatorów pozwala na zamówienie kontaktu zwrotnego przez Messengera, gdy tylko będzie to możliwe.
Maciej Maliszewski, Strateg Technologiczny @ K2 Digital Transformation
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Z mojego doświadczenia, 90% rozmów z chatbotem kończy się i tak kontaktem z infolinią.