4.12.2018 / Adtech
 

Google Ads. Jak mądrze korzystać z automatów w kampaniach?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Krzysztof Janosiewicz, Specjalista ds. SEM w SEMPAI
 

Rok 2018 jest uznany przez Google za rok automatyzacji. Wraz z nowym panelem i zmianą AdWords na Google Ads, wdrożono wiele nowych funkcjonalności, ale też usprawniono dotychczasowe. Wszystko po to, aby wspomniana automatyzacja działała jak najlepiej i żeby obsługa kampanii reklamowych była łatwiejsza i przede wszystkim przystępniejsza dla nowych użytkowników.

Google zapewnia, że wykorzystanie maszyny w tym zakresie pozwala rozbudować kontekst wyświetlania reklamy o miliony sygnałów gromadzonych i dostępnych w systemie. Ich uwzględnienie daje pełniejszy obraz dla decyzji, czy wyświetlić reklamę użytkownikowi w danej chwili.

1. Automatyczne kierowanie w sieci reklamowej:

Podczas włączania reklam displayowych istnieje możliwość aktywowania opcji automatycznego kierowania. Zgodnie z zapewnieniami Google mają one za zadanie:

  • Wyszukiwać dodatkowych klientów,
  • Określać najlepszą metodę kierowania na naszych potencjalnych klientów,
  • Zwiększać zasięg przy tych samych stawkach i koszcie na klienta.

Użytkownik może wybrać spośród kierowania zachowawczego i agresywnego:

66639_1.png

Kierowanie zachowawcze pozwala wyświetlać reklamy osobom, których zainteresowania są podobne do użytkowników znajdujących się na podpiętych listach remarketingowych. Kierowanie agresywne działa o wiele szerzej i łączy z listami luźno powiązane tematy, jeśli dane uzasadniają takie działanie.

Zalecamy zwrócić szczególną uwagę na ustawienia automatycznego kierowania w sieci GDN (przede wszystkim w kampanii remarketingowej), ponieważ po wybraniu któregokolwiek z tych dwóch kierowań nasz remarketing przestaje działać tak jak powinien. Reklamy zaczynają trafiać dodatkowo do osób, które nigdy wcześniej nie były na naszej stronie, co prowadzi do odczuwalnego zwiększenia kosztów oraz bardzo często do spadku efektywności sprzedażowej.

Należy zaznaczyć, że opcja “automatyzacji zachowawczej” jest domyślnie włączana w nowo utworzonych kampaniach. Podczas kopiowania grup reklam w ramach jednej bądź pomiędzy poszczególnymi kampaniami w panelu Google Ads zalecamy sprawdzić, czy ustawienie kierowania nie zmieniło się na domyślne.

2. Dynamiczne reklamy w sieci wyszukiwania (DSA)

Jest to rozwiązane wskazane w przypadku dużych sklepów internetowych, w których występuje często rotacja produktów lub gdy sklep zawiera bogaty asortyment. Ten typ kampanii, w przeciwieństwie do tych nie w pełni zautomatyzowanych i opartych o wprowadzane słowa kluczowe, umożliwia pokrycie większości zapytań w wyszukiwarce. System indeksuje słowa zawarte na poszczególnych stronach docelowych i traktuje je jako słowa kluczowe. Dzięki temu nie trzeba wprowadzać na bieżąco tysięcy słów kluczowych do standardowej kampanii w sieci wyszukiwania, system zrobi to sam. Zadaniem osoby obsługującej kampanie DSA jednak jest działanie wykluczające, tzn. wykluczanie nietrafnych i nierentownych słów kluczowych.

Reklama tekstowa w DSA jest tworzona dynamicznie i w znacznej części automatycznie. DSA (Dynamic Search Ads) korzysta z danych na poziomie zapytania, co w praktyce wygląda tak, że jeżeli żaden dokładny termin nie jest odpowiedni do zapytania użytkownika, Google automatycznie wygeneruje nagłówek i docelowy URL reklamy. Nie jesteśmy przecież w stanie wprowadzić od samego początku wszystkich słów kluczowych związanych z całym oferowanym asortymentem. Dzięki DSA możliwe jest zmaksymalizowanie potencjału sprzedażowego w sieci wyszukiwania.

66641_2.png

Wyświetlanie reklam dynamicznych oparte jest na wybranym źródle i sprecyzowanym celu. Źródłem może być zaindeksowana witryna, plik z adresami stron docelowych (zaimportowany wcześniej do “Firmowej Bazy Danych”) lub połączenie obu tych źródeł.

66642_3.png

Dynamicznym celem reklamy może być dana kategoria (zaindeksowana przez system), konkretna strona docelowa lub wszystkie strony znajdujące się w witrynie. Kampanie DSA mogą posłużyć również jako kopalnia nowych, najbardziej opłacalnych słów kluczowych.

66643_4.png

3. Automatyczne tworzenie reklam

Zależnie od kontekstu, urządzenia, lokalizacji i wielu innych czynników, z wykorzystaniem zgromadzonych wcześniej danych, system decyduje, jaki układ reklamy i przekaz ma szansę zadziałać najlepiej na danego użytkownika.

3.1. Elastyczne reklamy tekstowe

Mają za zadanie uprościć tworzenie reklam i zarządzanie nimi. Są generowanie przez mieszanie i dopasowywanie nagłówków, opisów i końcowych URL.

66644_5.png

66645_6.png

Do systemu możemy dodać do 15 nagłówków (minimum 3) i 4 opisów (minimum 2) w ramach zasobów. Im więcej ich dodamy, tym system lepiej dopasuje przekaz do użytkownika. Użyje zasobów do automatycznego tworzenia nowych reklam w formacie elastycznym, który zapewnia więcej miejsca niż standardowy format reklamy w sieci wyszukiwania, dostosowując jego powierzchnię pod urządzenie.

Czy zupełnie oddajemy kontrolę maszynie nad tym, jak będą wyglądać reklamy pokazywane użytkowników? Tak. Możemy jednak wybrać, które opisy i nagłówki będą się pojawiać na poszczególnych pozycjach, a system sam zoptymalizuje wyświetlanie pod możliwie najlepszą skuteczność.

Jeżeli chodzi o mierzenie efektywności reklam elastycznych, powinniśmy analizować całe grupy reklam. 

66646_7.png

Elastyczne reklamy w wyszukiwarce to jedna z nowości, dostępna póki co w fazie beta, przez co może nie występować jeszcze na wszystkich kontach Google Ads. Warto jednak testować ją, bo w teorii oferuje bardzo ciekawe udogodnienia.

3.2. Elastyczne reklamy - GDN

Google nie mogło pozwolić, aby sieć reklamowa wypadała gorzej, dzięki czemu displayowe reklamy elastyczne mają teraz opcję dodania do rotacji 5 różnych nagłówków i tekstów reklamowych. Ponadto użytkownik może dodać do 15 zdjęć i 5 obrazów logo.

66647_8.png

66648_9.png

3.3. Sugestie reklam

Jako uzupełnienie układów elastycznych służą także propozycje reklam. Powstają one z wykorzystaniem systemów uczących się, na bazie wcześniej używanych na koncie reklam i rozszerzeń. Jest to rozwiązanie dedykowane zwłaszcza tym reklamodawcom, którzy posiadają kilkadziesiąt lub więcej aktywnych grup reklam.

66649_10.png

Sugestie dotyczą tych grup reklam, które według analiz Google mają największy potencjał do zwiększenia efektywności. Sugestie nie są tworzone w grupach reklam, które zawierają dynamiczne reklamy w wyszukiwarce (DSA) oraz w tych, gdzie chociaż jedna reklama ma ograniczoną zgodę lub ta została odrzucona.

System proponuje sugestie w oparciu o dane, które mamy na koncie. Zazwyczaj pojawiają się w panelu, gdy nie utworzyliśmy 3 reklam per grupa. Co warto zaakcentować, Google nie tworzy nowych treści, tylko odmienia te już istniejące.

Zasugerowane reklamy można zaakceptować, bądź nie. Brak podjęcia decyzji w ciągu 14 dni od pojawienia się ich w panelu, skutkuje samoistnym rozpoczęciem wyświetlania się reklam oznaczonych jako stosowane automatycznie.

Warto zwracać uwagę na proponowane przez automat przekazy reklamowe, ponieważ nie zawsze będą one przekazywały odpowiednią treść, np. nie wszystkich produktów może dotyczyć darmowa wysyłka lub nie na wszystkie produkty musi w danym momencie być promocja, podczas gdy sugerowana reklama informowałaby inaczej.

Na następnej stronie przeczytasz o automatycznym określaniu stawek oraz o kampaniach inteligentnych. 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Google AdWords, Google Ads, paid search, sem


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.