To, że millenialsi mocno trzymają się technologii nie powinno dziwić. Sporym zaskoczeniem może być jednak to, że pokolenia ich dziadków coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w internecie.
Internet nie patrzy w metrykę - taki wniosek nasuwa się po analizie raportu Pew Research Center. Firma badawcza zza oceanu sprawdziła, jak różne grupy wiekowe funkcjonują w wirtualnej rzeczywistości. To, że millenialsi mocno trzymają się technologii i korzyści, jakie oferuje globalny dostęp do sieci, nie powinno dziwić. Sporym zaskoczeniem może być jednak to, że pokolenia ich dziadków: Baby Boomers i Silent Generation coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w internecie. Wspólnym mianownikiem dla badanych grup jest to, że rośnie czas konsumpcji treści. W sieci spędzamy prawie jedną trzecią dnia!
W badaniach przygotowanych przez amerykańską firmę badawczą Pew Research Center postanowiono sprawdzić, jak różni się sposób, w jaki korzystają z sieci różne pokolenia Amerykanów. Millenialsi, którzy są najmłodszą grupą wiekową, jaka brana jest pod uwagę w zestawieniu, od dawna liderują w wykorzystaniu technologii, co nie jest niespodzianką - w końcu należą do generacji cyfrowych tubylców. Od 2012 r. nastąpił zaś znaczny wzrost adopcji technologii wśród starszych generacji - szczególnie Gen X (czyli osoby urodzone w latach 1965-1980) i Baby Boomers (narodziny między 1946 a 1964). Nie możemy również zapominać o Silent Generations, tzw. cichej generacji (osoby urodzone 1928-1945).
- Jak pokazują statystyki World Economic Forum prawie dwie trzecie populacji świata jest podłączonych do sieci - to grupa ponad 4,4 miliarda użytkowników. Internet to już nie tylko miejsce gdzie doświadczamy rozrywki, ale również uczymy się i pracujemy. Co więcej, portal eMarketer szacuje, że 2019 będzie rokiem przełomowym, ponieważ pierwszy raz w historii wydatki na reklamę cyfrową przewyższą wydatki na reklamę telewizyjną. Przewiduje się również, że już w 2023 roku, udział cyfrowych form promocji przekroczy dwie trzecie łącznych wydatków na media. Jak pokazał raport przygotowany przez IAB i PwC również rodzimy rynek podąża tą drogą - mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.
Internet łączy pokolenia
Wszyscy ankietowani przez Pew millenialsi deklarują, że korzystają z internetu, ale co ciekawe - blisko co piąty z nich (19%) do tego celu wykorzystuje wyłącznie smartfona. Podobnie wygląda sytuacja w starszych grupach wiekowych. W przypadku generacji X jest to 17%, natomiast dla osób z powojennego wyżu demograficznego, tzw. Baby boomers to 11% i 15% dla przedstawicieli cichej generacji.
- To stosunkowo nowe zjawisko, które objawia się tym, że internet mobilny kanibalizuje szerokopasmowy dostęp do sieci. Na skutek popularyzacji technologii LTE z domów znikają routery i modemy, gdyż dla wielu osób taki standard działania internetu - mam tu na myśli prędkość przesyłu danych i stabilność połączenia - są wystarczające - tłumaczy Grzegorz Kosiński, CEO agencji Audience Network.
Wiemy już, że wszyscy “młodzi” korzystają z sieci, a jak wygląda sytuacja w innych grupach wiekowych? 91% przedstawicieli pokolenia X i 85% z wyżu demograficznego deklaruje, że korzysta z internetu, co wciąż jest imponującą wartością w zestawieniu z 62%, jakie osiągnęła grupa cichych, która jest najstarsza wiekowo.
- Jak donosi Raconteur, taka aktywność w sieci sprawia, że cały cyfrowy wszechświat ma osiągnąć 44 zettabajty do 2020 roku. To paliwo dla biznesu, który swoje działanie coraz mocniej opiera o dane o użytkownikach Internetu - o preferencjach, nawykach i zainteresowaniach - tłumaczy Piotr Prajsnar z Cloud Technologies.
Co z najmłodszymi?
W badaniu przeprowadzonym przez Pew pod uwagę wzięto jedynie osoby, które są obywatelami USA i ukończyły minimum 23 lata, czyli w większości takie, które już podjęły się pierwszej pracy, a może nawet założyły własne rodziny. Jednak jak wygląda funkcjonowanie młodszych pokoleń?
Według nowego raportu organizacji Common Sense Media migracja do sieci wciąż postępuje. Nastolatkowie spędzają średnio ponad siedem godzin dziennie przed ekranem w celach rozrywkowych, a młodzi dorośli - prawie pięć. Co ważne i niepokojące - ta statystyka nie obejmuje czasu, jaki spożytkują na ekranach w szkole czy odrabiając prace domowe.
- Być może osiągnęliśmy już punkt krytyczny - wspomniany raport wskazał, że w porównaniu do 2015 r. wśród nastolatków czas spędzony przed ekranem skrócił się o 42 minuty dziennie. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - otóż podane w wynikach badania liczby wcale nie muszą oznaczać, że w danym czasie młodzież wyłącznie siedziała nad ekranem. Raport nie uwzględnia tego, że ludzie są wielozadaniowi. Na przykład jedzą podczas oglądania filmu, a następnie czatują przez telefon. Zgodnie z metodologią badania czas przed ekranami - sumuje się - zauważa Grzegorz Kosiński z Audience Network.
To oznacza, że doba ludzi podzielona jest na trzy części. ⅓ to praca lub szkoła, ⅓ to sen, a ⅓ to aktywności w internecie. Warto tu przywołać dane z Amerykańskiego Urzędu Statystycznego, który donosi, że osoby pochodzące z USA, które są w związkach spędzają średnio ze swoim partnerem od dwóch do dwóch i pół godziny dziennie, w tym weekendy. Najbliższej osobie poświęcamy mniej czasu niż technologii!
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»