12.03.2018 / Biznes
 

Data Scientist to zawód przyszłości? Zobacz, czym się zajmuje i co musi umieć

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

cykl przy współpracy z agencją Artegence

Umiejętność przetwarzania i analizy danych, przy użyciu odpowiednich narzędzi, to rola takich osób jak Data Scientist. Od jakiegoś czasu o tym zawodzie jest bardzo głośno, głównie w kontekście jego atrakcyjności – wagi dla organizacji, dochodowości, tego, że jest świetną inwestycją w przyszłość, zarówno w ujęciu firmy, jak i pracownika decydującego się na tę profesję. Opierając się na danych PwC, do 2020 roku popyt na specjalistów w tym zakresie wzrośnie o 2,7 mln miejsc pracy na całym świecie. Jak wyglądają  tajniki ich pracy? Co należy do ich obowiązków? Jakie mają cele? I jakie powinni mieć kompetencje? Zobaczmy.

Pojęcie Big Data zaczęto popularyzować jeszcze w latach 90., a na przestrzeni ostatnich dwóch dekad stało się jednym z najgorętszych trendów. Dziś jednak wielu marketerów uważa je za jeden z bardziej przereklamowanych terminów współczesnego marketingu. Dlaczego? Wg szacunków firmy doradczej PwC, zasoby danych w firmach rosną corocznie o 40%, natomiast wiele przedsiębiorstw wciąż nie potrafi z nich korzystać. Słowem, umiejętne zarządzanie danymi niekiedy nas przerasta. Za część stricte technologiczną – agregację – odpowiedzialni są Data Engineers.

Wg szacunków firmy doradczej PwC, zasoby danych w firmach rosną corocznie o 40%, natomiast wiele przedsiębiorstw wciąż nie potrafi z nich korzystać. 

Samo Data Science to nauka oparta na narzędziach analitycznych, statystycznych, ekonomii i nowoczesnych rozwiązaniach komputerowych. Na to pojęcie składają się również popularne AI (artificial intelligence/sztuczna inteligencja), ML (machine learning/uczenie maszynowe) czy IoT (internet of things/internet rzeczy).

Kim dokładnie jest Data Scientist oraz jakie są cele jego pracy?

Jeszcze dziesięć lat temu stanowisko Data Scientist nie istniało w świadomości firm. Szybko się to zmieniło za sprawą postępu technologicznego oraz – wspomnianej wcześniej – dynamicznie rosnącej ilości danych. Można powiedzieć, że Data Scientist, pracujący w obszarze komercyjnym,  to jeszcze bardziej „innowacyjny” analityk danych, który poza świetnymi umiejętnościami technologicznymi, myśli biznesowo. Jest informatykiem i matematykiem, ale bada też trendy i się nimi interesuje. 

Celem Data Scientist jest stałe optymalizowanie działań firmy, przekładające się na zwiększenie jej zysków. Dzięki swoim analitycznym, statystycznym i programistycznym umiejętnościom, zbiera, bada, interpretuje i prezentuje dane, aby organizacje mogły lepiej zrozumieć same siebie – jak funkcjonują w liczbach – i przełożyć to na biznes.

Data Scientist tworzy również narzędzia do automatyzacji procesów, a nawet podejmowania decyzji, co pozwala np. na mniejsze angażowanie zasobów ludzkich przy kolejnych działaniach. Sztuczna inteligencja z pewnością będzie wspierać, a nawet wypierać niektóre profesje, ale Data Scientist raczej nie należy do tych „zagrożonych”. Współgra ze sztuczną inteligencją i na niej bazuje. Oczywiście, istnieją już zaawansowane algorytmy i narzędzia, służące do automatycznej obróbki danych, jednak są one bardziej ułatwieniem i przyspieszeniem pracy dla specjalisty od Data Science.  Bo to właśnie człowiek ma wiedzę odnośnie tego, jak i kiedy wykorzystywać te algorytmy.

Jakie kompetencje powinien posiadać Data Scientist?

Data Scientist powinien posiadać kilka pozornie niepasujących do siebie umiejętności. Z jednej strony są tu potrzebne zdolności matematyczne, statystyczne i programistyczne. Obok tych twardych, technologicznych kompetencji, konieczne są także te komunikacyjne, niezbędne do prezentowania danych i opowiadania o nich historii.

Dobry Data Scientist myśli biznesowo, wciąż poszukuje, jest dociekliwy, spostrzegawczy, cechuje się otwartością myślenia. Jego działania opierają się na głębokim researchu rynkowym i intuicji w stosunku do wprowadzania proponowanych rozwiązań biznesowych – tego, jak się sprawdzą, czy mają sens, co mogą dobrego przynieść firmie. Potrafi dobrze i zrozumiale prezentować wyniki swoich badań oraz pomysły na ich zastosowanie. A także świetnie bronić tych pomysłów. 

Podsumowując – Data Scientist to osoba o szeroko pojętych umiejętnościach technologicznych, ale i z mocno biznesowym zacięciem.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Big Data, Data Science, analiza danych


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Krzysiek
1. Krzysiek, 109.95.201.*, 26.03.2018 / 23:55
To prawda, że praca na Big Data wymaga rozeznania w temacie oraz specjalistów. Na szczęście są firmy, które się specjalizują w tak nowoczesnych technologiach. Moja firma swego czasu korzystała z usług programistów w Jantarze:
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.