29.06.2018 / E-commerce
 

Aplikacje zakupowe. Jak sprawić, by były skuteczne?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
source: pixabay.com
source: pixabay.com

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Criteo wynika, że sprzedawcy detaliczni inwestują we własne aplikacje zakupowe – ponad połowa Europejskich mobilnych sprzedaży odbywa się za pomocą aplikacji. Co więcej, osoby dokonujące zakupów za pomocą aplikacji są bardziej skłonne do zmian i wydawania większych sum. Tak więc w sytuacji, gdy sprzedawcy detaliczni wciąż mierzą się z zaciętą konkurencją ze strony takich firm jak Amazon czy eBay w walce o swoich klientów, silna strategia związana z aplikacjami staje się coraz ważniejsza w bitwie o miejsce na wyświetlaczach smartfonów. 

W świecie, w którym aplikacje tracą 77% użytkowników w ciągu pierwszych trzech dni, sprzedawcy detaliczni muszą mieć pewność, że ich aplikacja dostarcza doświadczeń wartych miejsca na pamięci smartfonu. Zatem, co muszą zrobić, aby klient nie wcisnął przycisku “usuń”? Poniżej przedstawiamy dwa aspekty, które sprzedawcy detaliczni i marki muszą wziąć pod uwagę, aby wygrać w handlu za pomocą aplikacji. 

Tworzenie aplikacji do sprzedaży wokół doświadczeń użytkowników 

Celem aplikacji do sprzedaży jest ułatwienie życia kupującym. Dlatego tak ważnym jest, aby marki i sprzedawcy detaliczni uzyskali pewność, że ich aplikacja do sprzedaży ma takie elementy jak: 

 • Szybka nawigacja: Kupujący chcą, aby strony ładowały się w ciągu kilku sekund. W tym kontekście unikanie wszystkiego, co spowalnia czas ładowania jest koniecznością, np. ładowanie aplikacji ze zbyt dużą liczbą animacji i obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości.  
 • Łatwość korzystania: Kupujący porzucają koszyki, jeśli poruszanie się jest zbyt skomplikowane. Aplikacja powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby minimalnym wysiłkiem można było znaleźć poszukiwany produkt.  Wymagane czynności powinny być łatwe i intuicyjne – przesuwając w lewo, w prawo, w dół lub do góry na „autopilocie”, tylko jednym palcem (zazwyczaj kciukiem). 
 • Prostota: Funkcje najczęściej wyświetlane powinny być ułożone pod względem ważności, w oparciu o częstotliwość korzystania z nich. Rzadziej używane funkcje powinny być ukryte. Kupujący, którzy potrzebują zaawansowanych lub specjalnych funkcji wiedzą, gdzie je znaleźć.  
 • Różnorodność produktów i możliwość wyszukiwania: Główny bodźiec do usuwania aplikacji do zakupów jest związany z produktami – małym wyborem lub trudnością w odnalezieniu, wybraniu czy porównaniu produktów. Tak naprawdę to „szeroka gama i dostępność produktów” jest oceniana przez kupujących jako jedna z najważniejszych zalet aplikacji do zakupów.

Elastyczne opcje płatności i szybka dostawa: Pozostałe funkcje, których potrzebują kupujący to elastyczne opcji płatności i szybka dostawa. Łączą się one z zapotrzebowaniem na wygodę. 

Wyróżnij się z tłumu 

Oprócz korzystania z danych do personalizowana oferty aplikacji, sprzedawcy detaliczni muszą znaleźć sposób na zapewnienie usługi, która jest konieczna, tak jak robią to aktywni zwolennicy smartfonów, tacy jak Uber czy Facebook, aby zapewnić sobie pozycję na wyświetlaczu smartfonu. Na przykład, oferowanie produktów rekomendowanych przez użytkowników nie tylko do zakupu, lecz także jako dodatku do ulubionych. Pomaga to w budowaniu wiary kupującego i ponownego zaangażowania w aplikację, i może być powiązane z informacjami, kiedy dany produkt będzie na wyprzedaży, uzupełniających produktach i interesującej zawartości. 

Kolejne rozwiązane leży w technologii. Na przykład ASOS ostatnio dodał do swojej aplikacji funkcję wyszukiwana za pomocą zdjęcia, pozwalającą użytkownikom na ładowanie zdjęć przedstawiających ubrania, które widzieli w świecie sprzedaży detalicznej, które następnie marka łączy z podobnymi produktami dostępnymi w ich sklepie online. Klienci korzystający z aplikacji firmy zajmującej się dostawą kwiatów, Bloom & Wild, otrzymują również personalizowane doświadczenia – mogą zsynchronizować swój mobilny kalendarz z aplikacją i otrzymują powiadomienia i sugestie dotyczące prezentów na urodziny lub rocznice. Te małe gesty zapewniają cenne, zróżnicowane usługi, które powodują zaznaczanie pól współczesnego kupującego za pomocą aplikacji. 

Aplikacje stanowią ogromną możliwość dla sprzedawców detalicznych, a ich działanie mówi samo za siebie. Jednak zapewnienie kupującemu odpowiednich doświadczeń nie jest tak łatwe, jak podjęcie decyzji o stworzeniu aplikacji. Nie wystarczy, aby sprzedawcy detaliczni po prostu posiadali aplikację. Wysypisko odrzuconych aplikacji będzie ogromne w porównaniu z historiami odniesionych sukcesów, obecnie dostępnych do pobrania – każda z nich przypomina o tym, dlaczego doświadczenie jest wszystkim. 

Kluczowym jest również, aby sprzedawcy detaliczni zaprzestali skupiać się na danych liczbowych, takich jak liczba pobrań – jak wiemy dostanie się na stronę startową jest tylko pierwszą z ewentualnych trudności. Aby sprzedawcy detaliczni mogli odnieść taki sukces ze swoimi aplikacjami do sprzedaży, jak wiemy, że mogą odnieść, muszą skupić się na danych, aby zapewniać spersonalizowane doświadczenia, które angażują kupujących i wzbudzić ich zainteresowanie, gdy zamiary są wysokie. 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: aplikacje zakupowe, e-commerce, zakupy online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.