28.01.2011 / E-commerce
 

Kupujemy grupowo. Coraz częściej i chętniej

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/Henkster/CC
fot. SXC.hu/Henkster/CC

Po pół roku od powstania CityDeal.pl (obecnie Groupon.pl) i Gruper.pl, łączny zasięg wszystkich serwisów zakupów grupowych sięga już 18 procent, a łączna liczba ich użytkowników 3,2 miliona. Groupon i Gruper to także zdecydowani liderzy - z ich witryn korzysta odpowiednio 2,6 miliona i 785 tysięcy internautów. Tam też odwiedzający najchętniej kupują zniżkowe bony.

W październiku po raz pierwszy w zestawieniu badania Megapanel PBI/Gemius pojawiły się witryny konkurencyjnych portali: Okazik, MyDeal oraz FastDeal. Wśród tych serwisów prym wiedzie MyDeal z 247 tys. użytkowników.

źródło: PBI

Oferta serwisów grupowych jest skierowana przede wszystkim do mieszkańców dużych i średnich miast. Na przykład Gruper.pl oferuje deale w ponad 50, a Groupon.pl w ponad 20 miastach. Okazuje się jednak, że 30 procent odwiedzających serwisy to mieszkańcy wsi. Wynika to faktu, że większość serwisów stara się także oferować deale tzw. "cała Polska", które najczęściej są ofertą sklepów internetowych (bon zniżkowy) lub pobytem w hotelu np. nad morzem lub w górach.

W dużych miastach - powyżej 500 tysięcy mieszkańców - zasięg serwisów zakupów grupowych w październiku sięgnął 23 procent. Znaczy to, że blisko 1/4 internautów z tych miast korzystała z witryn serwisów zakupów grupowych (niezależnie czy dokonali zakupu czy nie).

źródło: PBI

Zdaniem respondentów, najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dealu jest kwota lub procent udzielonej zniżki. Ważne także, aby kupowana usługa była w dogodnej lokalizacji, by nie tracić czasu na dojazd. Typ oferowanego dealu (np. restauracja czy spa) ma mniejsze znaczenie.

źródło: PBI

Na strony serwisów zakupów grupowych zaglądają przede wszystkim internauci w wieku 15-34 lat, osoby te stanowią 58 procent wszystkich użytkowników serwisów grupowych. Liczną grupą użytkowników serwisów są także osoby w wieku 35-44 (17 procent) w pozostałych grupach wiekowych zainteresowanie serwisami zakupów grupowych jest nieco niższe.

Nieco częściej z serwisów zakupów grupowych korzystają kobiety niż mężczyźni. Kobiety stanowią 59 procent użytkowników serwisów być może także dlatego, że znaczna część oferty serwisów skierowana jest do kobiet (usługi kosmetyczne, spa).

Dane w raporcie pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius (IV – XI 2010) oraz z sondażu zrealizowanego przez PBI w grudniu 2010 roku na próbie 502 internautów w wieku 18-54 lata ( Omnibus Online IMAS International).

Pobierz pełny raport PBI - Zakupy grupowe [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (7)
Daniel
1. Daniel, 83.20.197.*, 28.01.2011 / 09:40
Polecam postal: http://www.hunterzy.pl/ gdzie mozna znależć okazje ze wszystkich portali grupowych
WS
2. WS, 77.252.231.*, 28.01.2011 / 13:01
Zakupy grupowe to wciąż nie do końca odkryty świat z ogromnym potencjałem. Moim zdaniem możliwości, które on oferuje starają się wykorzystać tzw. agregatory ofert grupowych. Od jakiegoś czasu korzystam z jednego z nich - http://GoDealla.pl i muszę powiedzieć, że był to dobry wybór. Szybka i wygodna obsługa i wiele ofert z kilkunastu portali powodują, że szukanie promocji zaczynam (i kończę :)) zawsze na http://GoDealla.pl
Grzegorz Skuza
3. Grzegorz Skuza 28.01.2011 / 15:38
Ja zaś bardzo się cieszę, że internauci tak chętnie polecają sobie serwisy z zakupami grupowymi?
Marcin Kula
4. Marcin Kula, 78.8.134.*, 28.01.2011 / 17:54
Jak ktoś kupuje grupowo to to jest dobre rozwiązanie. Ceny można negocjować. Ale np. nie zamówię w ten sposób grupowo ekip budowlanych czy innych usług.

Co prawda mogę znaleźć dobre i tanie na http://www.favore.pl czy innych stronach, ale nie wynegocjuję takiego rabatu jakiego bym chciał.

W każdym razie w Polsce takie serwisy jak http://Groupon.pl dopiero raczkują, a wiele ludzi nie wie o ich istnieniu.
Michał Wójcik
5. Michał Wójcik, 87.96.124.*, 03.02.2011 / 23:04
Ja również uważam, że zakupy grupowe to dopiero zaczynają swoje funkcjonowanie. Groupon jest niekwestionowanym liderem ale jestem ciekawy jak tam jego finansowe wyniki - masę kasy muszą wydawać na reklamy, bo przecież są one praktycznie wszędzie. Denerwuje mnie bardzo, że niestety te reklamy są najczęściej mylące i sugerują coś czego zazwyczaj nie ma (zniżek 90%).

Niemniej jednak bardzo podoba mi się sama idea zakupów grupowych i mam nadzieję, że będzie się to rozwijać dalej. A, że jest to istotne pokazało chociażby przejęcie http://www.fastdeal.pl przez spółkę giełdową DGA SA. W takie projekty nie inwestuje się przecież w ciemno (chociaż te wyceny GO są raczej przesadzone). Jestem bardzo ciekawy co będziemy pisać za rok w tym temacie.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.