
Po pół roku od powstania CityDeal.pl (obecnie Groupon.pl) i Gruper.pl, łączny zasięg wszystkich serwisów zakupów grupowych sięga już 18 procent, a łączna liczba ich użytkowników 3,2 miliona. Groupon i Gruper to także zdecydowani liderzy - z ich witryn korzysta odpowiednio 2,6 miliona i 785 tysięcy internautów. Tam też odwiedzający najchętniej kupują zniżkowe bony.
W październiku po raz pierwszy w zestawieniu badania Megapanel PBI/Gemius pojawiły się witryny konkurencyjnych portali: Okazik, MyDeal oraz FastDeal. Wśród tych serwisów prym wiedzie MyDeal z 247 tys. użytkowników.
Oferta serwisów grupowych jest skierowana przede wszystkim do mieszkańców dużych i średnich miast. Na przykład Gruper.pl oferuje deale w ponad 50, a Groupon.pl w ponad 20 miastach. Okazuje się jednak, że 30 procent odwiedzających serwisy to mieszkańcy wsi. Wynika to faktu, że większość serwisów stara się także oferować deale tzw. "cała Polska", które najczęściej są ofertą sklepów internetowych (bon zniżkowy) lub pobytem w hotelu np. nad morzem lub w górach.
W dużych miastach - powyżej 500 tysięcy mieszkańców - zasięg serwisów zakupów grupowych w październiku sięgnął 23 procent. Znaczy to, że blisko 1/4 internautów z tych miast korzystała z witryn serwisów zakupów grupowych (niezależnie czy dokonali zakupu czy nie).
Zdaniem respondentów, najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dealu jest kwota lub procent udzielonej zniżki. Ważne także, aby kupowana usługa była w dogodnej lokalizacji, by nie tracić czasu na dojazd. Typ oferowanego dealu (np. restauracja czy spa) ma mniejsze znaczenie.
Na strony serwisów zakupów grupowych zaglądają przede wszystkim internauci w wieku 15-34 lat, osoby te stanowią 58 procent wszystkich użytkowników serwisów grupowych. Liczną grupą użytkowników serwisów są także osoby w wieku 35-44 (17 procent) w pozostałych grupach wiekowych zainteresowanie serwisami zakupów grupowych jest nieco niższe.
Nieco częściej z serwisów zakupów grupowych korzystają kobiety niż mężczyźni. Kobiety stanowią 59 procent użytkowników serwisów być może także dlatego, że znaczna część oferty serwisów skierowana jest do kobiet (usługi kosmetyczne, spa).
Dane w raporcie pochodzą z badania Megapanel PBI/Gemius (IV – XI 2010) oraz z sondażu zrealizowanego przez PBI w grudniu 2010 roku na próbie 502 internautów w wieku 18-54 lata ( Omnibus Online IMAS International).
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Polecam postal: http://www.hunterzy.pl/ gdzie mozna znależć okazje ze wszystkich portali grupowych
Zakupy grupowe to wciąż nie do końca odkryty świat z ogromnym potencjałem. Moim zdaniem możliwości, które on oferuje starają się wykorzystać tzw. agregatory ofert grupowych. Od jakiegoś czasu korzystam z jednego z nich - http://GoDealla.pl i muszę powiedzieć, że był to dobry wybór. Szybka i wygodna obsługa i wiele ofert z kilkunastu portali powodują, że szukanie promocji zaczynam (i kończę :)) zawsze na http://GoDealla.pl
Ja zaś bardzo się cieszę, że internauci tak chętnie polecają sobie serwisy z zakupami grupowymi?
Jak ktoś kupuje grupowo to to jest dobre rozwiązanie. Ceny można negocjować. Ale np. nie zamówię w ten sposób grupowo ekip budowlanych czy innych usług.
Co prawda mogę znaleźć dobre i tanie na http://www.favore.pl czy innych stronach, ale nie wynegocjuję takiego rabatu jakiego bym chciał.
W każdym razie w Polsce takie serwisy jak http://Groupon.pl dopiero raczkują, a wiele ludzi nie wie o ich istnieniu.
Ja również uważam, że zakupy grupowe to dopiero zaczynają swoje funkcjonowanie. Groupon jest niekwestionowanym liderem ale jestem ciekawy jak tam jego finansowe wyniki - masę kasy muszą wydawać na reklamy, bo przecież są one praktycznie wszędzie. Denerwuje mnie bardzo, że niestety te reklamy są najczęściej mylące i sugerują coś czego zazwyczaj nie ma (zniżek 90%).
Niemniej jednak bardzo podoba mi się sama idea zakupów grupowych i mam nadzieję, że będzie się to rozwijać dalej. A, że jest to istotne pokazało chociażby przejęcie http://www.fastdeal.pl przez spółkę giełdową DGA SA. W takie projekty nie inwestuje się przecież w ciemno (chociaż te wyceny GO są raczej przesadzone). Jestem bardzo ciekawy co będziemy pisać za rok w tym temacie.
Znizki 90% jak najbardziej sa - na stronie http://in-group.pl dzisiejsza znizka na dowolny kurs prawa jazdy 92%)))
Interes na zakupach grupowych moga zrobić wszystkie 3 strony pod warunkiem, że wszyscy są świadomi tego w co sie pakują: usługodawca rozumie mechanizm - pragnie przyciągnąć klientów, portal - przedstawia wszystkie warunki otwarcie zarówno dla klienta, jak i usługodawcy, wreszcie klient - kupuje voucher znając wszystkie warunki. Taki układ rzeczywiście tworzy wartość dodaną. Niestety nie wszystkie portale rozumieja te zależności. Dobrym wzorem do nasladowaniajest http://fastdeal.pl - stosuje live shopping - nie czeka się na zebranie odpowiedniej liczby osób, osoby nieświadome takiego obowiązku na innych portalach często nie mogą skorzystać z oferty z tego błachego powodu:(