Według badań comScore, tylko w ciągu listopada i pierwszych dni grudnia wartość rynku wzrosła o 12 procent w porównaniu z 2009 rokiem. W ciągu miesiąca wydatki na zakupy w sieci urosły do prawie 17 miliardów dolarów.
Pierwsze 33 dni przedświątecznej gonitwy osiągnęły wartość 16,8 miliardów dolarów – wynika z analiz comScore. Sam tak zwany „Cyber poniedziałek” (29 listopada) przyniósł amerykańskiemu e-commerce ponad miliard dolarów. Klienci, buszując po wirtualnych wyprzedażach, zostawili w sieci dokładnie 1,028 miliarda dolarów, czyli o 16 procent więcej, niż rok wcześniej. Pierwsze dni po Święcie Dziękczynnienia były jednocześnie rekordowe dla handlu online. We wtorek, 30 listopada, w e-sklepach wylądowało ponad 900 milionów dolarów.
Po tym czasie wydatki nieco zaczęły spadać, jednak – jak szacują analitycy comScore – w połowie grudnia znów będzie można liczyć na wzrosty.
Co istotne, najwięcej z kieszeni internautów inkasują duzi sprzedawcy. Z badań wynika, że zysk top 25 e-sklepów będzie o 20 procent wyższy, niż mniejszych przedsiębiorców. Przyczyną może być fakt, że więksi sprzedawcy mogą zainwestować więcej w promocję i zaoferować konkurencyjne ceny – uważa comScore. Najlepsi sprzedawcy, w porównaniu do ubiegłych świąt, zyskali ponad 6 procent rynkowego tortu.
Z badań wynika, że co trzeci internauta kupi produkt, który poleci mu znajomy w ulubionym serwisie. Co czwarty się z kolei wręcz przeciwnie, a nieco ponad 40 procent internautów pozostaje wobec poleceń znajomych obojętna.
Zaledwie 14 procent badanych byłaby skłonna kupić produkt po przeczytaniu opinii na jego temat (napisanej przez innego internautę), a co dziesiąty badany uważa, że wpływ na jego decyzje zakupowe mają opinie ekspertów. 9 procent respondentów twierdzi natomiast, że istotnym motorem są dla nich informacje na Facebooku – informacje o promocjach czy nowych usługach na profilach marek.
Poza wydatkami i decyzjami zakupowymi, comScore sprawdził również, gdzie najchętniej dokonujemy zakupów. Prawie połowa transakcji w e-sklepach dokonywana jest z komputerów służbowych, w godzinach pracy. Wartość ta w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o 3,8 punkta procentowego.
Jeden internauta wydaje średnio na przedświąteczne zakupy w sieci 60,05 dolara (o 10 procent więcej, niż rok temu). Całkowita liczba e-transakcji wzrosła z 16,2 do 17,1 miliona.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»