
424 euro rocznie wydało średnio w 2010 r. jedno gospodarstwo domowe w Polsce na zakupy online - szacuje firma badawcza ResearchFarm. Cały rynek e-handlu był natomiast wart 3,3 mld euro (wydatki w sklepach oraz serwisach aukcyjnych bez zakupów np. biletów lotniczych lub innych usług). Z prognoz wynika, że do 2015 roku rynek urośnie o 78 proc. i osiągnie pułap 5,9 mld euro. Z takim tempem wzrostu Polska lokuje się w europejskiej czołówce.
Sporą rolę w tym, na jaki zakup decydują się klienci korzystający z e-sklepów maja portale zestawiające ceny różnych produktów oferowanych przez poszczególnych sprzedawców. Dzięki temu narzędziu konsument może łatwo znaleźć sprzedawcę, które oferuje interesujący go produkt po najniższej cenie. Z drugiej strony, dla właścicieli sklepów online, porównywarki są dobrym miejscem do wypromowania się.
W zależności od serwisu e-sprzedawca musi spełnić określone warunki, żeby jego oferta była uwzględniania na danej stronie zestawiającej ceny takiego czy innego produktu.
- Aby nawiązać z nami współpracę, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, a następnie podpisać umowę. Integracja jest całkowicie bezpłatna, nie ma żadnych dodatkowych opłat (np. abonamentu). Rozliczamy się ze sklepami w modelu CPC, czyli sprzedawca płaci tylko wtedy, kiedy przekierowaliśmy na witrynę sklepu potencjalnego klienta - mówi Wojciech Karwowski, key account manager z Okazje.info.
- Chcąc dołączyć do naszej porównywarki należy napisać email z domeny internetowej sklepu na adres partner@skapiec.pl. Po zapoznaniu się ze sklepem, nasz pracownik kontaktuje się z przedsiębiorcą i przedstawia szczegółowe warunki współpracy oraz zakres świadczonych usług - tłumaczy Mariusz Janiszewski, dyrektor zarządzający Skąpiec.pl. Dodaje, że decydując się na współpracę sklep musi dostarczyć serwisowi wszystkie potrzebne dane w formacie XML. - Z naszą porównywarką zintegrowane mogą zostać produkty nowe, które odpowiadają kategoriom produktowym w naszym serwisie. Produkty powinny być opisane, tzn. koniecznym jest, aby wskazany był jego producent oraz model - zaznacza.
![]() Pobierz raport Interaktywnie.com E-commerce [PDF] |
Dostarczenie plików XML to również jeden z warunków współpracy z Ceneo.pl. - Z każdym sklepem podpisujemy umowę, w której są określone warunki współpracy. Wszystkie wydatki oraz prezentowane oferty firmy mogą kontrolować przy pomocy dostępu do panelu sklepowego - wyjaśnia Radosław Tyszko, dyrektor e-commerce w Ceneo.pl.
Podobne wymogi stawia serwis Nokaut.pl. W jego przypadku e-sklep najpierw musi zarejestrować się w systemie, potem udostępnić swoja ofertę w formie plików XML, a następnie zasilić swoje konto.
Czytaj też: Nokaut.pl idzie na zakupy. Pieniądze zbierze z giełdy
- Projektowaliśmy nasz serwis mając na uwadze możliwość rozpoczęcia współpracy w jak najprostszy sposób i późniejszego jej prowadzenia w sposób całkowicie zautomatyzowany. Wyróżniamy się na tym tle wobec konkurencji: nie wymagamy podpisywania umów, prowadzimy rozliczenia w modelu pre-paidowym i umożliwiamy po prostu załatwienie formalności bezpośrednio na naszej stronie - Wojciech Czernecki, prezes zarządu Grupy Nokaut SA wymienia atuty serwisu. Dodaje, że rejestracja i konfiguracja zajmują około 4 minut. Jeśli właściciel sklepu prowadzi sklep na jednej z platform e-commerce, z którymi współpracuje Nokaut.pl, wówczas porównywarka bierze integrację na siebie.
Modele rozliczeń
Koszty obecności w porównywarkach mogą być zróżnicowane - wszystko zależy od modelu w jakim serwis rozlicza się z e-handlowcami.
- Na Ceneo.pl funkcjonują trzy modele rozliczeń. Pierwszy to opłata za przeklik - za każde przejście z naszego serwisu na stronę sklepu pobierana jest stała opłata. Kolejna opcja to model CPA - jeśli użytkownik Ceneo przejdzie na stronę sklepu i dokona zakupu pobieramy prowizję. Trzeci model to wprowadzona przez nas w listopadzie funkcja „Kup na Ceneo” – wylicza Radosław Tyszko.
W tym ostatnim modelu, zakupy sa dokonywane przez konsumenta bezpośrednio na stronie porównywarki, a rozliczenie ma charakter prowizyjny. - Jednak "Kup na Ceneo" nie wyklucza dwóch poprzednich wariantów, sklep może dopasować te opcje do swoich ofert. Koszty w każdej z wymienionych możliwości zależą oczywiście od kategorii produktów - dodaje Tyszko.
W przypadku Skapiec.pl koszty współpracy sprowadzają się do opłata za przekierowania z serwisu do sklepu, do czego dochodzi jeszcze abonament. - W zależności od kategorii stawka CPC wynosi od 30 do 90 groszy - podaje Mariusz Janiszewski.
Dla odmiany w Nokaut.pl nie ma opłat abonamentowych. Sposób rozliczenia w tym serwisie można porównać do korzystania telefonu komórkowego na kartę. E-sklep określa kwotę, którą chce wykorzystać na promocję i płaci tylko w sytuacji, gdy uzytkownik wybierze jego ofertę i w nią kliknie (CPC - cost per click), wchodząc na stronę e-sklepu.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Literówka "Każdego miesiąca odwiedza nas ponad 4,5 milina unikalnych użytkowników."
miliona : )
Przerażające jest to, że wiele ecommerców ogranicza swój marketing wyłącznie do porównywarek.
... a tak BTW http://www.google.com/prdhp już niebawem ;)