
Obecność w tych serwisach to dobra forma na zwiększenie sprzedaży w sklepie. Gdy klienci - z pomocą porównywarki - znajdą artykuł w uczciwej cenie, prawdopodobnie przejdą do sklepu, żeby go kupić.
424 euro rocznie wydało średnio w 2010 r. jedno gospodarstwo domowe w Polsce na zakupy online - szacuje firma badawcza ResearchFarm. Cały rynek e-handlu był natomiast wart 3,3 mld euro (wydatki w sklepach oraz serwisach aukcyjnych bez zakupów np. biletów lotniczych lub innych usług). Z prognoz wynika, że do 2015 roku rynek urośnie o 78 proc. i osiągnie pułap 5,9 mld euro. Z takim tempem wzrostu Polska lokuje się w europejskiej czołówce.
Sporą rolę w tym, na jaki zakup decydują się klienci korzystający z e-sklepów maja portale zestawiające ceny różnych produktów oferowanych przez poszczególnych sprzedawców. Dzięki temu narzędziu konsument może łatwo znaleźć sprzedawcę, które oferuje interesujący go produkt po najniższej cenie. Z drugiej strony, dla właścicieli sklepów online, porównywarki są dobrym miejscem do wypromowania się.
W zależności od serwisu e-sprzedawca musi spełnić określone warunki, żeby jego oferta była uwzględniania na danej stronie zestawiającej ceny takiego czy innego produktu.
- Aby nawiązać z nami współpracę, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, a następnie podpisać umowę. Integracja jest całkowicie bezpłatna, nie ma żadnych dodatkowych opłat (np. abonamentu). Rozliczamy się ze sklepami w modelu CPC, czyli sprzedawca płaci tylko wtedy, kiedy przekierowaliśmy na witrynę sklepu potencjalnego klienta - mówi Wojciech Karwowski, key account manager z Okazje.info.
- Chcąc dołączyć do naszej porównywarki należy napisać email z domeny internetowej sklepu na adres partner@skapiec.pl. Po zapoznaniu się ze sklepem, nasz pracownik kontaktuje się z przedsiębiorcą i przedstawia szczegółowe warunki współpracy oraz zakres świadczonych usług - tłumaczy Mariusz Janiszewski, dyrektor zarządzający Skąpiec.pl. Dodaje, że decydując się na współpracę sklep musi dostarczyć serwisowi wszystkie potrzebne dane w formacie XML. - Z naszą porównywarką zintegrowane mogą zostać produkty nowe, które odpowiadają kategoriom produktowym w naszym serwisie. Produkty powinny być opisane, tzn. koniecznym jest, aby wskazany był jego producent oraz model - zaznacza.
![]() Pobierz raport Interaktywnie.com E-commerce [PDF] |
Dostarczenie plików XML to również jeden z warunków współpracy z Ceneo.pl. - Z każdym sklepem podpisujemy umowę, w której są określone warunki współpracy. Wszystkie wydatki oraz prezentowane oferty firmy mogą kontrolować przy pomocy dostępu do panelu sklepowego - wyjaśnia Radosław Tyszko, dyrektor e-commerce w Ceneo.pl.
Podobne wymogi stawia serwis Nokaut.pl. W jego przypadku e-sklep najpierw musi zarejestrować się w systemie, potem udostępnić swoja ofertę w formie plików XML, a następnie zasilić swoje konto.
Czytaj też: Nokaut.pl idzie na zakupy. Pieniądze zbierze z giełdy
- Projektowaliśmy nasz serwis mając na uwadze możliwość rozpoczęcia współpracy w jak najprostszy sposób i późniejszego jej prowadzenia w sposób całkowicie zautomatyzowany. Wyróżniamy się na tym tle wobec konkurencji: nie wymagamy podpisywania umów, prowadzimy rozliczenia w modelu pre-paidowym i umożliwiamy po prostu załatwienie formalności bezpośrednio na naszej stronie - Wojciech Czernecki, prezes zarządu Grupy Nokaut SA wymienia atuty serwisu. Dodaje, że rejestracja i konfiguracja zajmują około 4 minut. Jeśli właściciel sklepu prowadzi sklep na jednej z platform e-commerce, z którymi współpracuje Nokaut.pl, wówczas porównywarka bierze integrację na siebie.
Modele rozliczeń
Koszty obecności w porównywarkach mogą być zróżnicowane - wszystko zależy od modelu w jakim serwis rozlicza się z e-handlowcami.
- Na Ceneo.pl funkcjonują trzy modele rozliczeń. Pierwszy to opłata za przeklik - za każde przejście z naszego serwisu na stronę sklepu pobierana jest stała opłata. Kolejna opcja to model CPA - jeśli użytkownik Ceneo przejdzie na stronę sklepu i dokona zakupu pobieramy prowizję. Trzeci model to wprowadzona przez nas w listopadzie funkcja „Kup na Ceneo” – wylicza Radosław Tyszko.
W tym ostatnim modelu, zakupy sa dokonywane przez konsumenta bezpośrednio na stronie porównywarki, a rozliczenie ma charakter prowizyjny. - Jednak "Kup na Ceneo" nie wyklucza dwóch poprzednich wariantów, sklep może dopasować te opcje do swoich ofert. Koszty w każdej z wymienionych możliwości zależą oczywiście od kategorii produktów - dodaje Tyszko.
W przypadku Skapiec.pl koszty współpracy sprowadzają się do opłata za przekierowania z serwisu do sklepu, do czego dochodzi jeszcze abonament. - W zależności od kategorii stawka CPC wynosi od 30 do 90 groszy - podaje Mariusz Janiszewski.
Dla odmiany w Nokaut.pl nie ma opłat abonamentowych. Sposób rozliczenia w tym serwisie można porównać do korzystania telefonu komórkowego na kartę. E-sklep określa kwotę, którą chce wykorzystać na promocję i płaci tylko w sytuacji, gdy uzytkownik wybierze jego ofertę i w nią kliknie (CPC - cost per click), wchodząc na stronę e-sklepu.
- To podstawowy i bardzo prosty model współpracy z nami. Oczywiście e-sklep może określić wyższe stawki “przejścia” i to dla każdej kategorii oferowanych produktów, co ma wpływ na indeksowanie jego oferty. W skrócie: im wyższa stawka - tym lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania - wyjaśnia Wojciech Czernecki.
Aby klienci serwisu mogli śledzić i ocenić skuteczność promocji i statystyki pozyskanego ruchu, Nokaut.pl gwarantuje im dostęp do narzędzi badawczych. Dzięki temu mogą też na bieżąco modyfikować swoją strategię współpracy.
Nieco inaczej wygląda to w portalu Okazje.info. - Model rozliczeń bazuje na pozycjonowaniu ofert poprzez licytację stawki, dzięki czemu łatwo jest optymalizować poziom konwersji i wskaźnik ROI - tłumaczy Wojciech Karwowski. - Ustalając wysokość stawek można korzystać z progów wyliczanych automatycznie na podstawie aktywności konkurencji albo ustalać własne zgodnie z przyjętą przez sklep strategią marketingową. Szybko widoczne efekty pozwalają błyskawicznie reagować na zmieniające się tendencje ryku i obniżać koszty pozyskania klientów - Karwowski wskazuje zaletę tego modelu.
Z pozycjonowania ofert korzystają sklepy, które nie chcą tracić na obniżaniu cen, a jednocześnie konkurują z dużą liczbą sprzedawców. To przede wszystkim branża elektroniczna i AGD (np. Electro.pl, Redcoon, Dtp Soft). Swoje ofert pozycjonują też sklepy z kategorii typowo sezonowych (np. sprzedające opony). - Dla nich jest to prosty sposób na prześcignięcie konkurencji w gorącym sezonie. W okresie przedświątecznym liczba licytujących sklepów rośnie nawet o 35 procent - twierdzi Wojciech Karwowski.
Zasięg daje skuteczność
Portale porównujące ceny dają e-sklepom poważny atut do ręki. Przez to, że są licznie odwiedzane przez internautów, gwarantują dotarcie z ofertą do ogromnej rzeszy potencjalnych konsumentów.
- Każdego miesiąca odwiedza nas ponad 4,5 milina unikalnych użytkowników. To jest duży zasięg, który dostarczamy współpracującym z nami sklepom. Przy każdej ofercie jest zamieszczone logo sklepu, więc jest to również element budowania wizerunku dla firm - przekonuje Radosław Tyszko z Ceneo.pl.
![]() Pobierz raport Interaktywnie.com E-commerce [PDF] |
W tym serwisie sklepy mają możliwości wyróżnienia ofert, promowania marki - wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. - Z informacji, jakie otrzymujemy od sprzedawców wiemy, że obecność w porównywarkach to dobra forma na zwiększenie liczby zamówień w sklepie - dodaje Tyszko.
Pokaźnym zasięgiem może się także pochwalić Skapiec.pl, którego odwiedza prawie 3 mln użytkowników miesięcznie (według Google Analytics).
- Obecność w serwisie Skąpiec.pl pozawala sklepom dotrzeć ze swoją ofertą do aktualnych i potencjalnych klientów. Warto zaznaczyć, że użytkownikami porównywarek są osoby nastawione na dokonanie zakupu, szukające informacji o konkretnym produkcie lub sklepie. Gdy z pomocą serwisu znajdą artykuł spełniający ich cenowe oczekiwania, istnieje duża szansa że przejdą do sklepu w celu dokonania transakcji. Mówiąc krótko - obecność w porównywarce może przyczynić się do realnego wzrostu przychodów - podkreśla Mariusz Janiszewski.
Zdaniem Wojciecha Czerneckiego, porównywarka cen to na obecnym poziomie rozwoju branży e-commerce określenie nie oddające w pełni funkcji serwisu Nokaut.pl. - Dostarczamy informacji nie tylko na temat ceny, ale również kosztów dostawy oraz czasu realizacji zamówienia. A polski e-klient nie jest dziś tym samym e-klientem, który jeszcze kilka lat temu decydował się na zakupu w sieci tylko po to, by znaleźć tam oszczędności - uważa Czernecki.
Obecnie atrakcyjność cenowa produktu jest ciągle jednym z kluczowych kryteriów decydujących o zakupie, ale dla konsumentów zaczęły się także liczyć: termin dostawy, czas realizacji zamówienia oraz szeroki wachlarz instrumentów płatniczych. - Coraz częściej klienci decydują się na zakup nie tylko ze względu na cenę - podkreśla Czernecki.
Profity dla partnerów
Warto również wspomnieć, że porównywarki oferują także programy partnerskie.
- Nasz program partnerski to forma współpracy z serwisami internetowymi. Zasada jego działania jest prosta - partner zamieszcza na swojej stronie różnego rodzaju formy reklamowe Skąpca (linki, banery, wigdety itp.), w zamian otrzymuje aż 80 proc. z każdej złotówki zarobionej dzięki użytkownikom swojego serwisu - tłumaczy Mariusz Janiszewski.
Podobne zasady obowiązują w programie partnerskim w Nokaut.pl. Partner - z reguły właściciel serwisu internetowego lub forum, umieszcza na swoich stronach formy reklamowe porównywarki. - Każdemu użytkownikowi serwisu partnera, który kliknie na naszą reklamę nadajemy identyfikator (ID Partnera). Założenia programu partnerskiego są bardzo proste - za każdym razem, gdy ten sam użytkownik odwiedzi ponownie nasze strony i przeklika się na strony sklepów - partner otrzymuje aż 75 proc. prowizji od wartości takiego przekserowania - Wojciech Czernecki opisuje zasadę działania programu.
Użytkownik zostaje przypisany do partnera na sześć miesięcy i przez ten czas naliczana jest dla niego prowizja. Z obliczeń Nokaut.pl wynika, że średnio jest to wartość 15 groszy netto za każdego unikalnego użytkownika.
Pobierz ebook "Ebook: Jak chronić dane w firmie. Kompendium wiedzy dla managerów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Przerażające jest to, że wiele ecommerców ogranicza swój marketing wyłącznie do porównywarek. <br /> ... a tak BTW <a href=\"http://www.google.com/prdhp\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.google.com/prdhp\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.google.com/prdhp</a></a> już niebawem ;)
Literówka \"Każdego miesiąca odwiedza nas ponad 4,5 milina unikalnych użytkowników.\" <br /><br /> miliona : )