1.01.2014 / E-commerce
 

Uwaga na literówki, hot spoty i kody QR! Przeczytaj, zanim zrobisz zakupy

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Źródło: TrendMicro
 
fot. SXC.hu/sqback/CC
fot. SXC.hu/sqback/CC

Stuprocentowej metody pozwalającej uniknąć kradzieży podczas internetowych zakupów nie ma. Przestrzegając kilku prostych reguł, można jednak znacznie zmniejszyć jej ryzyko.

Jedną z podstawowych zasad jest unikanie hot spotów WiFi. W publicznej sieci niebezpieczeństwo przechwycenia danych przez cyberprzestępców jest bardzo wysokie. Podobnie jak w przypadku korzystania z publicznych komputerów. Logując się do konta przy ich użyciu, być może udostępniamy swoje dane szerokiej publiczności. By cieszyć się bezpiecznymi zakupami, korzystajmy z zabezpieczonej - najlepiej przez siebie - sieci.

Cyberprzestępcy często wykorzystują popełniane przez internautów błędy w literówkach przy wyszukiwaniu stron internetowych, aby następnie przekierowywać użytkowników do zainfekowanych witryn, zwykle znakomicie imitujących oryginały. W celu zmniejszenia ryzyka odwiedzenia niewłaściwej strony, warto korzystać z zakładek i oficjalnych aplikacji zwłaszcza banków.

Należy również uważać na okazje, które wydają się zbyt atrakcyjne. Mogą one okazać się wabikiem przygotowanym przez cyberprzestępców. Jak się przed nimi chronić? Wybieraj wiarygodnych sprzedawców oraz renomowane sklepy internetowe, które jasno przedstawiają regulamin zakupów.

Coraz częściej zdarza się również, że sprzedawcy, chcąc namówić potencjalnego klienta do zakupów, umieszczają QR kod przekierowujący do danej promocji. Aby ustrzec się przed ściągnięciem złośliwego oprogramowania na komputer, warto sprawdzić QR kod przed zeskanowaniem. Zwracajmy uwagę na szczegóły, takie jak opis, marka czy umiejscowienie kodu. Bardziej wiarygodne są te zamieszczone w gazecie, a nie na naklejce usytuowanej w przypadkowym miejscu.

Ponieważ zakupy online wiążą się z dokonaniem płatności przez internet, należy pamiętać, aby nie korzystać z takich metod, które nie zapewniają kupującemu wystarczającego bezpieczeństwa. Bezpieczne możemy korzystać z kart kredytowych oraz pay pal. Dodatkowym rozwiązaniem, które uchroni przed manipulacjami cyberprzestępców jest zainstalowanie oprogramowania zabezpieczającego oraz używanie funkcji blokujących urządzenie.

Nawet jeśli ograniczymy się do zaufanych stron www, będziemy kupować od wiarygodnych sprzedawców oraz korzystać z zakładek, dramatyczny skutek może mieć zainfekowany komputer. Powinniśmy mieć zainstalowane oprogramowanie chroniące go przed atakiem. Pamiętajmy również, aby używać skomplikowanych haseł do swoich kont, a nawet korzystać z narzędzi do zarządzania hasłami oraz dokładnie czytać regulaminy zakupów.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: QR kody, cyberprzestępczość, e-commerce


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.