Tylko sześć na dziesięć największych firm stosuje e-mail marketing

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Joanna Duda, Michał Koszowski
 
fot. SXC.hu/hoefi/CC
fot. SXC.hu/hoefi/CC

Na taką formę promocji reklamodawcy co roku przeznaczają 7 procent pieniędzy, wydawanych w internecie. A koszt w 2011 wyniósł 140 milionów złotych - wynika z najnowszego raportu firmy GetResponse, dostawcy usług e-mail marketingu.

Zaskakujące jest to, że tylko sześć na dziesięć największych firm stosuje marketing mailowy. Najchętniej korzystają z niego średniej wielkości firmy, zatrudniające od 50 do 200 pracowników. Prawie 70 procent z nich - jak ustaliła GetResponse - przyznaje się do wysyłania reklam na skrzynki pocztowe potencjalnych klientów. W przypadku małych przedsiębiorstw odsetek był nieznacznie niższy - 64 procent.

- Duże firmy, posiadające spore budżety reklamowe często szukają innych form reklamy, niż e-mail marketing - martwi się Piotr Krupa, koordynator do spraw PR w GetResponse. - Głównie stawiają na telewizję, która daje większe możliwości dotarcia do potencjalnego klienta. Paradoksalnie, łatwiej jest korzystać z e-mail marketingu małym przedsiębiorstwom, z mniejszymi budżetami.

Dlaczego prawie co piąta polska firma nie korzysta z promocji przez pocztę elektroniczną?- Najprawdopodobniej wynika to z niewiedzy i małej praktyki tych firm w zakresie reklamy - przypuszcza Piotr Krupa. - Firmy nie zdają sobie sprawy z tego, jakie możliwości daje e-mail marketing.

Piotr Cylc, PR manager z Sare, zauważa także inny aspekt tego zjawiska:

- Przedsiębiorstwa, które nie korzystają z e-mail marketingu po prostu nie czują potrzeby promowania się w internecie. Wybierają inne media.

E-mail marketing daje ogromne możliwości. - Internet jest obecnie motorem napędowym całej branży reklamowej w Polsce - przekonuje Piotr Kowalczyk, prezes zarządu IAB na iabpolska.pl.

Turystyka i e-commerce wysyła najwięcej

Najchętniej z reklamy e-mailowej korzystają firmy z branży turystycznej i e-commerce - podaje GetResponse. Najrzadziej, bo jedynie w 29 procentach tę formę marketingu wykorzystują przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego. Reklamy tych firm masowo pojawiają się w telewizji, w radiu, na stronach internetowych. Dlaczego tak rzadko korzystają z reklamy mailowej?

- Branża motoryzacyjna korzysta chętniej z reklamy telewizyjnej, ponieważ ta pozwala im dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów - tłumaczy Piotr Krupa. - Prawdopodobnie maile subskrybują nie klienci, a raczej fani motoryzacji.

Jak mailować skutecznie?

Osobną kwestią jest skuteczność kampanii. Warto o nią zadbać, bo - jak się okazuje - aż 14 procent firm nie podpisuje własnych e-maili!

- Mail jest najskuteczniejszym sposobem komunikacji klienta z firmą - przekonuje Piotr Krupa. - Umieszczenie nazwy firmy w polu nadawcy jest rzeczą podstawową. Jeśli 14 procent firm tego nie robi, to najprawdopodobniej wynika to z ich małej wiedzy, albo niewielkiej praktyki marketingowej.

W kampaniach marketingowych pojawiają też inne błędy, które skutecznie zniechęcają do e-mail marketingu. Piotr Cylc, PR manager z Sare twierdzi, że pomyłki przy tworzeniu kampanii e-mail marketingowych pojawiają się w samej strukturze tekstu wiadomości.

Piotr Krupa z GetResponse wyjaśnia to zagadnienie.

- Jeśli temat będzie niezrozumiały, a adres email w polu nadawcy nieznany, to odbiorca uzna, że nie wie od kogo jest ta wiadomość lub potraktuje ją jako spam. Warto w polu nadawcy umieszczać zatem adres email zawierający nazwę firmy, a unikać takich wskazujących na spam np. admin@firma.pl .Trzeba pamiętać, że odbiorca poświęca jednej wiadomości jedynie kilka sekund, więc treść powinna być zwięzła, nastawiona na zainteresowanie odbiorcy i przekierowanie go na stronę firmy lub sklepu, gdzie znajdzie więcej informacji. Jest to środek, który zainteresuje i przekieruje odbiorcę do celu - przekonuje Piotr Krupa. - Najważniejsze jest to, aby wiadomość wysłać do osoby, która chce ją otrzymać.

Struktura rynku

Reklama mailowa w Polsce ma ugruntowaną pozycję. Jej wartość rynkowa z roku na rok rośnie. W roku 2007 wynosiła około 44,6 miliona złotych. Trzy lata później było to już prawie 95 milionów. Ubiegły rok wartość rynku e-mail marketingu sięgnęła już rekordowej kwoty 140 milionów złotych.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: GetResponse, badania, e-mail marketing, reklama online, sare


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Przemysław Stroiński
1. Przemysław Stroiński 24.04.2012 / 14:19
email marketing jest niedoceniany,
sporo w tym winy spamerów
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.