17.01.2018 / Inne
 

Inteligentny głośnik od Facebooka ma nas łączyć jeszcze bardziej. Głównie z Facebookiem.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Portal, inteligentny głośnik od Facebooka, będzie konkurentem dla Amazon Echo Show, nawet jeśli Mark Zuckerberg będzie go pozycjonował nieco inaczej. Ma to być jeden z pierwszych projektów Building 8, eksperymentalnego laboratorium powołanego do produkcji sprzętów, a także kolejny sposób na to, by zająć nasz czas.

Wszystko, co dotyczy projektu Portal jest na razie plotką. Plotką dość precyzyjnie jednak opisaną przez serwis Cheddar, a także taką, której firma nie zaprzecza, a pracownicy - proszeni o komentarz - zapowiadają, że będzie się działo.

- Nie mogę komentować spekulacji, ale mogę potwierdzić, że będzie to ekscytujący rok dla AR / VR. #F8 - tak pisał Andrew Bosworth, wiceprezes firmy rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, sugerując, że będzie się działo dokładnie w maju, podczas konferencji dla deweloperów, F8.

Wejście Facebooka na rynek inteligentnych urządzeń jest prawdopodobne, choć szanse na to, że poradzi sobie na nim tak jak Amazon - nikłe. Jaki ma być Portal? Wyposażony w szerokokątną kamerę, mikrofon i głośniki wzmocnione sztuczną inteligencją, a także przystosowany do wspólnego użytkowania w salonie. Podobno, będzie mógł też automatycznie skanować twarze i łączyć je facebookowym profilem, a także mieć dostęp do usług firm trzecich - np. Spotify i Netfliksa.

Czym więc będzie różnił się od Amazon Echo Show? Sprzęt Bezosa też ma ekran (mniejszy, bo mniejszy, ale ma); wirtualną asystentkę, głośniki, mikrofon... Otóż, Facebook chce pozycjonować swoje urządzenie bardziej jako sprzęt do video-chatów i komunikacji, a mniej jako wirtualnego asystenta, który rekomenduje piosenki i odpowiada na pytania.

W świetle dotychczasowych informacji, to jednak kosmetyka, a zasadniczą różnicą jest cena. Podczas gdy Amazon Echo Show kosztuje 299 dolarów i już dominuje na rynku, Portal ma być dostępny w cenie 499 dolarów.

Infographic: Amazon and Google Dominate Smart Speaker Sales | Statista You will find more statistics at Statista

To sporo, ale nie tylko wysoka cena każe ekspertom zachować sceptycyzm. Facebook, który właśnie zakończył żywot M, półautomatycznego komunikatora, który przez dwa lata zimował w fazie beta, nie ma bowiem AI, które mogłoby napędzać inteligentne sprzęty. A inni mają. Jest Alexa w produktach Amazona, Asystent Google'a w Google Home i produktach LG, Sony i Lenovo i będzie Siri u Apple'a. 

Kwestia prywatności, w zderzeniu ze sprzętami, które mogą nas nagrywać w każdej domowej sytuacji, też się podnosi (sam Mark Zuckerberg dba o nią zaklejając kamerkę w laptopie), ale prywatność akurat sprzedajemy za kilka giga darmowej poczty, więc na tym polu nikt nie spodziewa się oporów.  

Robert Sosnowski, dyr. zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)Pytanie podstawowe - jakie funkcje będzie miał głośnik Facebooka. Tego  nie wiemy, ale możemy rozważyć, co to mogłoby być. Na przykład rekomendacja odtwarzania muzyki według swoich upodobań  opublikowanych na Facebooku. W takim wypadku urządzenie mogłoby korzystać z share'ów utworów na wallu. Swego czasu użytkownicy publikowali takie info ze Spotify i Deezera. Teraz jakby takich aktywności jest mniej, ale wciąż widać jakieś rekomendacje audio.

Idąc dalej można by było zastosować też rekomendacje muzyczne znajomych lub wybranych znajomych, lub nawet korzystać z big data Facebooka w tym  zakresie i profilować persony i nawzajem polecać im utwory. W takim obszarze mogą pojawić się reklamy audio-wideo (bo ponoć głośnik FB ma mieć ekran). Znamy to ze Spotify chociażby. Czy będzie darmowa usługa  z reklamami audio-wideo i płatna - bez reklam? Całkiem możliwe, aczkolwiek to wróżenie z fusów. Oczywiście to wymagałoby domówienia się  z właścicielem licencji muzycznych, ale nie wydaje się to jakąś wielką  barierą.

Reklamy audio-wideo mogą pojawić się w przypadku przeglądania contentu FB przez głośnik lub nawet przy okazji połączeń audio-wideo  (choć uważam to za mniej prawdopodobne). W przypadku takiego głośnika z ekranem live staną się jeszcze bardziej  popularne i to też jest pole do zdyskontowania tego reklamowo. Czy FB wyprzedzi YT i utworzy pierwszą społecznościową telewizję stacjonarną p2p? To byłoby zaskakujące i ciekawe.

Wyścig technologicznych zbrojeń już się zaczął, a inteligentne głośniki pojawią się w naszych domach. Pytanie nie brzmi "czy", ale "kiedy".

64541_blog-post-1.jpg

Nie są też celem samym w sobie. Analitycy ComScore piszą, że dla wielu konsumentów inteligentny głośnik jest urządzeniem wyjściowym do inteligentnego domu, a głośnik może być komplementarny z systemami oświetleniowymi, grzewczymi czy monitorującymi dom. 

Na razie bywają jednak niestandardowo wykorzystywane w reklamie. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.