Co oprócz Google Analytics? Oto narzędzia niezbędne w pracy analityka webowego

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Krzysztof Nowakowski  (fot. Joanna Warszawska)
Krzysztof Nowakowski (fot. Joanna Warszawska)

W pracy analityka równie istotne, jak znajomość metod analitycznych, logiczne myślenie i umiejętność wyczucia potrzeb biznesowych, są umiejętności techniczne. Dotyczą one przede wszystkim wyboru odpowiednich narzędzi oraz stosowania ich na analizowanych stronach internetowych.

Liczba narzędzi analitycznych dostępnych na rynku gwałtowanie rośnie. Większość właścicieli sklepów internetowych ma problem z doborem odpowiednich narzędzi. Zwykle ograniczają się oni do zainstalowania Google Analytics i to w podstawowej konfiguracji. Z drugiej strony – niektóre biznesy internetowe wydają krocie na narzędzia, których możliwości nie wykorzystują w pełni. Chociaż powszechna jest świadomość konieczności gromadzenia danych i działania na ich podstawie, nie zawsze w parze z tą wiedzą idzie znajomość narzędzi. 

Google Analytics

To wybór tak oczywisty, że aż zastanawiałem się nad zasadnością umieszczenia Google Analytics w tym zestawieniu. Narzędzie to aktualnie jest wdrożone w ponad 90% wszystkich stron internetowych. Pozwala na rejestrowanie ruchu na stronie, czasu sesji oraz zachowań użytkowników tj. korzystanie z wyszukiwarki wewnętrznej.

Prawdziwą siłą Google Analytics są jednak integracje z dodatkowymi narzędziami – Google AdWords, Search Console – jak również z danymi offline. Druga zaleta Google Analytics dotyczy zaawansowanych konfiguracji, dzięki którym zyskujemy informacje, które nie są domyślnie zbierane. 

Google Tag Manager

Osobiście trudno jest mi wskazać lepsze narzędzie umożliwiające szybkie wdrożenie wszelkich rozwiązań analitycznych – zarówno kompletnych programów, jak i pojedynczych skryptów mierzących. Jego niekwestionowaną zaletą jest odciążenie działów IT, zwykle najbardziej obłożonych zadaniami w polskich firmach.

Z pomocą Google Tag Manager jesteśmy w stanie dodać dowolny element kodu na stronie i przekazywać dodatkowe dane bez konieczności programowania – w dodatku w bardzo przyjazny, bezpieczny i bezawaryjny sposób.

Visual Website Optimizer

Narzędzie kojarzone przede wszystkim z testami A/B zostało niedawno przekształcone w kompleksową platformę do analiz jakościowych, wizualnych, nagrywania sesji, testów A/B oraz testów wieloczynnikowych, a nawet do personalizacji.

To narzędzie komplementarne względem Google Analytics – pozwala lepiej zgłębić problemy zidentyfikowane w toku analizy ilościowej oraz przede wszystkim zrozumieć źródło tych problemów. Umieszczenie jednego dodatkowego skryptu na stronie pozwala na stworzenie kompletnego centrum wywiadowczego.

Yandex Metrica

Gdybym miał polecić alternatywę dla Google Analytics, byłaby to rosyjsko-holenderska siostra Google Analytics – Yandex Metrica. Yandex to popularna rosyjska wyszukiwarka internetowa, a także sieć reklamowa i sieć portali informacyjnych. Narzędzie Yandex Metrica, tak samo jak rozwiązanie od Google, jest darmowe. Posiada jednak pewną przewagę w postaci możliwości generowania clickmap oraz rejestrowania nagrań sesji. W dodatku umożliwia precyzyjną segmentację według wszystkich wymiarów i wskaźników ilościowych dostępnych w raportach Yandex Metrica.

Krzysztof Nowakowski, Web analyst manager w They.pl, agencji digital marketingu realizującej działania w zakresie komunikacji marketingowej w internecie, reklamy online, performance marketingu oraz e-commerce. Współpracuje m.in. z takimi markami jak: AccorHotels, Avis, Black Red White, Bridgestone, Candy, GO Sport, Hoover, ING, Komfort, Nutricia, Peugeot, RTV Euro AGD, Tubądzin, Zalando.

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.