Poza SMS-ami są wiadomości MMS, wiadomości głosowe VMS, nośniki reklamowe z funkcją bluetooth, strony mobilne, videostreaming czy kody QR. Walkę o klienta można też toczyć przy pomocy niezliczonych aplikacji, dzięki bannerom, przy użyciu takich kanałów jak Twitter, Snapchat, Instagram, Endomondo. Komu w mojającym roku należy się tytuł niekwestionowanej gwiazdy?
- Reklama mobilna przez większość marketerów utożsamiana jest z reklamą display, z tym że emitowaną na urządzeniach mobilnych. Jednak to przede wszystkim przekaz komunikowany drogą SMS-ową i MMS-ową – zauważa Joanna Stec-Machowska, CEO SMEmedia.pl. - Oprócz wiadomości tekstowej możliwe jest wysyłanie grafiki, plików muzycznych lub filmików przez co SMS-y, MMS-y oraz MMS-y wideo pozwalają na przeprowadzanie niestandardowych kampanii mobile marketingowych. Dodatkowo możliwe jest mierzenie skuteczność działań podjętych przez użytkowników – kliknięcia w link, wypełnienie formularza kontaktowego, złożenie zamówienia, dokonanie transakcji czy pobranie aplikacji.
- Między możliwościami systemów mobilnych a tym, jak korzystają z nich marketerzy, istnieje spory rozdźwięk – twierdzi Robert Sosnowski, Managing Director Biuro Podróży Reklamy. - Mówiąc wprost: kreatywność i pomysłowość (a także budżety) nie nadążają za możliwościami. Oczywiście czytamy o niezwykłych kampaniach wykorzystujących rich media, beacony, lokalizację, retargeting, NFC, ale większość kampanii dotyczących mobile to jednak nadal kampanie SMS-owe, filmiki czy apki – często tworzone bez pomysłu na to, jak mogą żyć dłużej u usera niż kilka dni.
Zdaniem Roberta Sosnowskiego, świetlana przyszłość stoi przed rynkiem usług lokalizacyjnych, zarówno w geo-fence jak i geo-aware.
- Po pierwsze dlatego, że pozwalają na bardziej precyzyjne targetowanie, a po drugie, że zazwyczaj wymagają zgody użytkownika, zatem działa tu zasada zaangażowania. Badania pokazują, że CTR-y kampanii opartych o geofencing są dwa razy wyższe niż w tradycyjnych kampaniach mobilnych. Według badania LSA, 70 proc. konsumentów podzieli się informacjami o lokalizacji jeśli uzna, że dostanie w zamian coś wartościowego – kupon, zniżkę, informację. Warto też przyjrzeć się możliwościom, jakie daje NFC, a sklepy powinny zwrócić uwagę na to, że aplikacje zakupowe cieszą się coraz większą popularnością – mówi Sosnowski. - Według jednego z raportów PayPal, 47 proc. konsumentów robiących zakupy mobilnie woli korzystać podczas nich z apki niż z przeglądarki.
- Według ZenithOptimedia, mobile to najdynamiczniej rozwijający się segment reklamy internetowej, ale kampanie mobilne wciąż głównie wspierają inne formy reklamy internetowej - mówi Kalina Wyszyńska, dyrektor marketingu Gazeta.pl. Jednak jej zdaniem, problemem reklamy mobilnej nadal pozostaje analityka.
- Trudno jest zmierzyć współużytkowanie urządzeń i w związku z tym precyzyjnie zaplanować kampanie, uwzględniając wieloekranowość użytkowników. Oczywiście najwięksi globalni gracze, jak Google czy Facebook, dysponują ogromną wiedzą na temat swoich użytkowników i potrafią dobrze zaplanować kampanię tylko na kanał mobilny lub w ramach większej kampanii oddzielnie emitować i optymalizować kampanię mobilną – zauważa Kalina Wyszyńska.
Według niej, na rynku reklamy mobilnej w Polsce prym wiedzie display: „Ta forma jest w Polsce liderem zarówno pod względem wydatków, jak i popularności. Na mniejszym ekranie bannery nie są tak narażone na efekt tzw. ślepoty bannerowej i osiągają lepsze wyniki (nie tylko wyższe CTR-y), ale wciąż nie jest łatwo w świecie mobile zbudować duży zasięg. Popularne są więc nadal kampanie SMS/MMS oraz mailingi, które dzięki rozpowszechnieniu smartfonów przechodzą do mobile. Warto też zauważyć, że wzrastająca popularność narzędzi blokujących reklamy dotyka również urządzeń mobilnych, w związku z tym coraz większą rolę w tym kanale odgrywają formy content marketingowe. Mamy już nie tylko reklamowe wpisy w social media, ale także reklamowe powiadomienia push w aplikacjach. Ze względu na obniżenie kosztów transferu danych i większą dostępność nielimitowanego internetu, coraz popularniejsza jest konsumpcja treści wideo w smartfonach, a co za tym idzie wideo formaty reklamowe.”
Facebook w kilka lat odmienił rzeczywistość ogromnej części społeczeństwa. Jego wartość polega na łączeniu - na szeroką skalę - grup społecznych. Siłą rzeczy stanowi on więc niezwykle pożyteczna przestrzeń dla branży reklamowej.
- Cieszy się największą popularnością wśród marketerów - zauważa Robert Sosnowski z Biura Podróży Reklamy. - Pytanie, czy słusznie i jest skuteczny? Efektywne bywa niestandardowe wykorzystanie konkretnych kanałów. Mieliśmy tego przykład w kampanii „Czytanie jest sexy” z użyciem Tindera. Tu jak zawsze panuje zasada, „kto pierwszy ten lepszy”. A co tak naprawdę jest skuteczne w mobile? Okazuje się, że nadal SMS-y. CTR z wiadomości SMS potrafi osiągnąć poziom 3 proc. SMS-ów userzy nadal otrzymują niewiele, a połączenie SMS z linkiem z kreacją html pozwala bardzo dokładnie śledzić efektywność kampanii i jej skuteczność, nie zapominając przy tym o tych userach, którzy jeszcze (o zgrozo!) nie korzystają z internetu w komórce.
Specjalista zwraca uwagę na to, że w branży reklamowej nie należy mobile traktować jako mniejszej wersji desktopu. - To przecież działa zupełnie inaczej. W mobile sprawdza się agile marketing, łączenie doświadczeń offline i online a nade wszystko ułatwianie userowi życia. O ile na desktopie często sprawdzić się może „fajna” reklama, o tyle na mobile, zawsze większą żywotność i konwersję będzie mieć rozwiązanie przydatne userowi - uważa Sosnowski.
Kalina Wyszyńska z Gazeta.pl stawia jednak na dominację Facebooka. - Użytkownicy smartfonów spędzają większość czasu w aplikacjach, a jego lwią część poświęcają na social media i korzystanie z wyszukiwarek. W Polsce najpopularniejszym kanałem wykorzystywanym w mobile marketingu jest w tej chwili Facebook, który daje możliwość precyzyjnego dotarcia do użytkownika i często dzięki temu jest znacznie tańszy niż Google - mówi. - Polscy marketerzy są jednak bardzo otwarci na kanał mobilny i próbują wszelkich nowości. Z reklam na Twitterze czy Instagramie korzystają nie tylko firmy z ogromnymi budżetami marketingowymi, ale także - ze względu m.in. na samoobsługowe kampanie i brak ograniczeń budżetowych - małe, lokalne przedsiębiorstwa. Niestety, duża skuteczność i stosunkowo tanie dotarcie sprawia, że są to kanały popularne wśród spamerów i oszustów.
- Światowe trendy pokazują znaczny wzrost zainteresowania użytkowników komunikatorami mobilnymi, takimi jak Snapchat czy Instagram. Wypierają one powoli wiadomości tekstowe, choć rynek reklam SMS-owych ciągle rośnie. Sektory, które z powodzeniem wykorzystują SMS-y do swojej promocji, to – sektor medyczny, restauracyjny, kinowy, modowy, ale także finansowy czy windykacyjny. Wiadomości tekstowe to wciąż najskuteczniejsze narzędzie dotarcia do klienta, są mile widziane głównie z powodu ich zawartości – m-kupony czy rabaty – co w ostateczności wpływa na dużą otwieralność treści - poprawia opinię SMS-ó Joanna Stec-Machowska, CEO SMEmedia.pl.
- Pocieszające jest jednak to, że dużo ciekawych możliwości jest także w polskim marketingu mobilnym - dobre efekty dają m.in. branding połączony z content marketingiem w aplikacjach newsowych takich, jak Gazeta.pl LIVE czy Sport.pl LIVE, a także reklamy połączone z geolokalizacją w takich aplikacjach, jak Yannosik czy jakdojadę.pl - dodaje Kalina Wyszyńska.
Mobilizujące mobilne miliardy
Ile wart jest rynek mobilnej reklamy? Jakie osiągnie w nadchodzącym roku?
- Z raportu IAB Polska Mobile 2015 wynika, że dynamika wzrostu urządzeń mobilnych wśród polskich internautów w 2016 roku nieco wyhamuje - rynek jest już mocno nasycony. Czy to jednak znaczy, że rynek mobile się skurczy? Wprost przeciwnie! Globalnie rynek reklamy mobile online jest coraz większy - wg PwC Global Entertainment and Media Outlook 2014-2018 w 2015 roku w Europie był wart 5,6 mld dolarów. Większość prognoz na temat konkretnych wartości, to wróżenie z fusów. Przy tego typu analizach bazuje się na przewidywaniu zachowań userów i rynku w oparciu o dane historyczne, co w tej branży jest błędem – uważa Robert Sosnowski. - Wystarczy adaptacja kilku nowych technologii, by prognozy stały się nieadekwatne. Uważam, że rynek wart jest tyle, ile można z niego wycisnąć. Mobile daje ogromny potencjał. Rozwiązań mobilnych będą oczekiwali zarówno użytkownicy, jak i marki. 2016 rok może stać się tym momentem w marketingu i rozwoju brandu, że decyzja o tym, by nie być mobile, będzie gwoździem do trumny.
Kalina Wyszyńska z Gazeta.pl powołuje się po raz kolejny na autorytet ZenithOptimedia. - W 2016 mobile ma stanowić już 12,4 proc. całego rynku reklamowego. ZenithOptimedia prognozuje globalny wzrost wydatków w tym segmencie o 38 proc. W Polsce oczywiście będzie on mniejszy, ale przyszłoroczny wzrost wydatków na reklamę online w dużej mierze będzie związany właśnie ze zwiększaniem budżetów na kampanie mobilne. Tak, jak w tym roku, wzrost wydatków w całym segmencie reklamy online był związany głównie z wideo, content marketingiem i mobile, tak w przyszłym roku wzrost będzie związany właśnie z mobile - niezależnie od tego, czy formą reklamy będzie display, wideo czy content marketing. Rynek reklamy mobilnej jest dość mocno podzielony i duża część budżetów trafi do Facebooka i Google’a. Jednak patrząc na tempo wzrostu liczby użytkowników mobilnych w Polsce oraz na sposoby korzystania z urządzeń mobilnych, na rosnących wydatkach w tym obszarze skorzystają też polscy wydawcy, którzy znaczącą część ruchu na swoich serwisach mają z urządzeń mobilnych.
Joanna Stec-Machowska: „Reklama mobilna we wszystkich globalnych prognozach widnieje jako jedna z najważniejszych i najszybciej rosnących form promocji. W Wielkiej Brytanii stanowi niemal 40 proc. rynku online. W Polsce natomiast wydatki na nią odnotowują najdynamiczniejszy wzrost, choć wciąż ich udział w reklamie online jest niewielki (5,4 proc. wg raportu IAB/PwC AdEx). Prognozy na 2016 rok są budujące. Jak przyznaje Marketer, rynek reklamy moblinej w skali globalnej będzie wart ponad 100 mld dolarów. Oznacza to, że będzie stanowił ponad połowę udziału w rynku reklamy cyfrowej, którego wartość szacowana jest na 198 mld dolarów.
Narzędzia marketingu mobilnego
|
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»