14.08.2017 / Portale
 

Jak radzić sobie z AdBlockami? WP stawia na edukację i to dobry, choć długofalowy plan

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Piotr Prajsnar
Piotr Prajsnar

Gdy Onet częściowo odciął dostęp do swoich treści użytkownikom blokującym reklamy, by - jak tłumaczył - zwrócić uwagę na rosnący problem z adblockami, jego konkurenci nie czekali długo na to, by zapewnić, że oni tego nie planują. Będą natomiast apelować, edukować i tłumaczyć, że reklama jest niezbędnym źródłem finansowania mediów i liczyć na to, że użytkownicy zrozumieją. Tak w jednym, jak i w drugim wypadku podniosło się jednak larum. Onet był oskarżany o chciwość i pazerność, WP - wykpiwana za górnolotne frazesy. Czy więc na AdBlocki jest jakaś metoda?

Na razie AdBlocki to głównie problem. I to rosnący. Z danych firmy Cloud Technologies, udostępnianych w cyklicznym raporcie OnAudience wynika, że Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o blokowanie reklam, co powoduje wymierne straty wydawców. CloudTechnologies szacuje wartość zablokowanych odsłon reklamowych na 409 milionów dolarów, przy globalnej wartości rynku reklamy display oscylującej wokół 485 milionów dolarów (więcej: TU

63342_adblocki-5c-clo_23802609_fbd9cc209fe2a3b6bf39a744d4dcb6d0fc671e2d.png

To sporo i nawet jeśli wydawcy internetowi od dawna już nie opierają się wyłącznie na przychodach z displaya, dywersyfikując je np. o e-commerce, obok takiej kwoty nie sposób przejść obojętnie. Awangarda Onetu, choć spotkała się ze zrozumieniem branży, nie okazała się jednak sukcesem, bo dzisiaj o blokowaniu reklam nikt już tam nie wspomina. Wirtualna Polska, która boryka się z tym samym problemem, postanowiła więc ugryźć go z innej strony. 

W zeszłym tygodniu wystartowała długo zapowiadana kampania edukacyjna, która ma na celu uzmysłowienie użytkownikom, zwłaszcza tym, którzy systematycznie blokują reklamy w internecie, że to dzięki nim mogą korzystać z różnych treści nie ponosząc opłat. Kampania przypomina, że bez tej możliwości nie ma mowy o wysokiej jakości dziennikarstwa, ale też zwraca uwagę na powiązanie pluralizmu medialnego z jego wpływem na pluralizm debaty publicznej oraz w konsekwencji - demokrację.

Kampanię promują hasła takie jak „Nie ma wolności mediów bez oglądalności reklam” oraz „Reklama daje wolność mediom”, a więc uderza w wysokie tony. Na reakcję czytelników w mediach społecznościowych długo nie trzeba było czekać. Była też dokładnie taka, jak można się było spodziewać - kpiny z dziennikarskiego profesjonalizmu łączyły się w nich z oburzeniem. 

Eksperci zajmujący się reklamą online mają jednak zgoła odmienne zdanie o inicjatywie WP. Choć nikt nie spodziewa się, że przyniesie natychmiastowe efekty, większość wierzy w skuteczność tej i podobnych inicjatyw w długiej perspektywie.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
63346_tp.png

Tomasz Piątkowski, Country Manager, Meetrics:

Myślę, że WP mogło by nawet pójść krok dalej i zaprosić internautów do rozmowy o tym, jak powinna wyglądać reklama, której by nie musieli lub nie  chcieli blokować.

Piotr Prajsnar

Piotr Prajsnar, prezes zarządu Cloud Technologies:

Każda edukacyjna akcja w temacie blokowania reklam jest potrzebna, ponieważ w społeczeństwie brakuje zrozumienia, jak działa ekosystem reklamowy. 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: AdBlock, Wirtualna Polska, blokowanie reklam, wp.


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.