Gdzie szukać wiedzy na temat trendów w e-biznesie i nowych technologiach? Te najlepsze wybiera Marta Smaga, dyrektor działu Rozwoju i Technologii w Money.pl.
Dziesiątki serwisów o nowych technologiach, internecie, e-biznesie, webdesignie, to moja praca i pasja. Przyjemności? Po nie uciekam w off-line.
Wśród polskich portali e-marketingowych codziennie zaglądam na interaktywnie.com i nowymarketing.pl, a o nowościach w portalach społecznościowych informuje mnie socialpress.pl. Cenię je za własne, unikalne treści. Nie interesują mnie serwisy zbudowane na notkach prasowych. Wyjątek robię dla media2.pl, który pozwala mi być na bieżąco ze starymi mediami, szczególnie z telewizją, której nie oglądam.
Po newsy o technologii, elektronicznych zabawkach i światowym internecie wchodzę na zagraniczne portale, głównie techcrunch.com, theverge.com, wired.com, clickz.com. To, co pojawia się w polskiej sieci, na ogół tam ma swoje źródło.
Poniżej Techcrunch.com - jeden z najpopularniejszych serwisów technologicznych na świecie:
W pracy nie mogę obyć się bez wieści z dziedziny SEO. Tu, oprócz oficjalnych kanałów Google, jestem na bieżąco z searchengineland.com i searchenginewatch.com. I z dziesiątkami blogów, które potwierdzają moją prywatną obserwację, że gdzie dwóch ekspertów SEO tam trzy opinie na dany temat.
Kolejna działka to serwisy o tworzeniu stron internetowych. Moje dwa ulubione to hongkiat.com i smashingmagazine.com. Ten drugi uzależnił mnie tapetami na monitor z kalendarzem na dany miesiąc. Poza tym przeglądam nowości z dziedziny webdesignu w awwwards.com, bestwebgallery.com, howdesign.com, webdesign-inspiration.com, webdesignledger.com. To dla mnie nie tylko zawodowa inspiracja, ale również wielka przyjemność.
Odkąd profesjonalne blogi stanowią całkiem realną konkurencję dla portali branżowych, trudno zliczyć i wymienić, co czytam. Pytanie brzmi raczej: jak. Jak ogarniam dziesiątki serwisów i blogów, na których codziennie pojawiają się nowe treści? Są dwa narzędzia, bez których nie wyobrażam sobie korzystania z sieci.
Pierwsze z nich to stary, dobry czytnik RSS, który pozwala być na bieżąco nawet wtedy, gdy na prasówkę mam tylko dziesięć minut przy porannej kawie. Żadne sociale'owe fanpejdże tego nie zastąpią, bo na nie trafiają tylko tematy wybrane przez redaktorów. A strumień RSS daje podgląd wszystkich treści, z których sama wybieram to, co mnie interesuje.
Przetestowałam wiele czytników, korzystam z Feedly. Polubiłam go, choć ciągle mam sentyment do prostoty, czytelności i szybkości nieistniejącego już Google Readera, idealnej moim zdaniem aplikacji do RSS-ów.
Tak działa Feedly:
Drugie narzędzie, bez którego nie potrafię się obyć, to Pocket. Jest nieoceniony w sytuacji, gdy lekturę ciekawego artykułu przerywa telefon lub pilny e-mail. Bookmarkuję stronę, a później wracam do niej, gdy wieczorem odpoczywam na kanapie, już z tabletem.
Internet to całe moje zawodowe życie. A przyjemności? Kiedy tylko mogę, rzadziej niż bym chciała, uciekam w świat książek. Nie wyobrażam sobie życia bez długich, wciągających powieści, i to takich na papierze pachnącym farbą drukarską. To moja odskocznia po dniu w on-linie.
Kiedy już zupełnie brak mi czasu, głód czytania zaspokajam zaglądając do literackich serwisów z nowościami i recenzjami. Kiedyś często odwiedzałam bogatą kontentowo sekcję Książki w WP.pl, ale teraz przeklikiwanie się przez 50 podstron by poznać 50 najgorętszych premier sezonu jest ponad moją cierpliwość. Pozostaje więc całkiem niezłe Lubimyczytac.pl, od niedawna w nowym, świeższym layoucie. I dziesiątki blogów literackich z moim przyjacielem Feedly. Przy dźwiękach serwowanych przez niezastąpione Spotify.
Autorka tekstu: Marta Smaga - w Money.pl od 2004 roku była project managerem, a następnie kierownikiem do spraw rozwoju. Odpowiadała za projekt, wdrożenie i promocję strategicznych usług spółki: serwisu finansowego i innych sekcji Money.pl, portali lifestyle iWoman.pl, MenStream.pl i Platine.pl, a także usług mobilnych - aplikacji i serwisu m.money.pl. Na Uniwersytecie Wrocławskim i w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej we Wrocławiu prowadzi zajęcia z dziennikarstwa internetowego i PR-u w Internecie. Jest stałą publicystką serwisu Interaktywnie.com oraz współautorką książek: Biznes w internecie, Biznes na Facebooku i nie tylko oraz Internet dla seniora, wydanych nakładem Wolters Kluwer. Z wykształcenia politolog i ekonomistka, doktor nauk humanistycznych. |
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»