13.04.2011 / Portale / Biznes
 

New York Times po wprowadzeniu opłat traci użytkowników

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. Flickr.com/jfingas/CC
fot. Flickr.com/jfingas/CC

Amerykański dziennik wystartował z płatną wersją swojej strony 28 marca. Wszyscy, którzy nie zapłacą za korzystanie z serwisu, mają dostęp do zaledwie 20 artykułów miesięcznie.  Użytkownicy smartfonów i tabletów, którzy nie decydują się na zakup subskrypcji, mają dostęp jedynie do pierwszych kilku akapitów każdego newsa. Pełny dostęp do serwisu kosztuje 15 dolarów miesięcznie.

Serwis Hitwise postanowił przyjrzeć się liczbie sprzedanych subskrypcji w ciągu pierwszych dni od wprowadzenia opłat. W badaniu porównał liczbę odwiedzających internetowe wydanie gazety - NYT.com - w ciągu 12 dni przed wprowadzeniem i kolejnych dwunastu po wprowadzeniu opłat.

dane: Hitwise

W przypadku większości dni strona odnotowała spadek wizyt o 5 do 15 procent. Jedynym wyjątkiem była sobota, 9 kwietnia, kiedy nastąpił wzrost  o około 7 procent, prawdopodobnie za sprawą internautów chcących przeczytać o dyskusji toczącej się wokół amerykańskiego budżetu.
 
Jeszcze gorzej wyglądają procentowe zmiany liczby odsłon na stronie w badanym okresie. W przypadku wszystkich 12 dni odwiedziny w serwisie spadły od 11 do 30 procent w stosunku do okresu przed wprowadzeniem płatnego dostępu.

dane: Hitwise

Być może powtarza się scenariusz The Times i The Sunday Times należących do koncernu News Corp. Ruperta Murdocha. Po wprowadzeniu płatnego internetowego wydania na wykupienie pełnego dostępu zdecydował się co dziesiąty odwiedzający, a liczba odsłon serwisu spadły o 60 procent.

Na wprowadzenie w pełni odpłatnego dostępu do internetowego wydania jako pierwszy w Polsce zdecydował się Przekrój. Grzegorz Hajdarowicz, właściciel gazety, zapewniał, że w ciągu półtora roku sprzedaż jego tygodnika w wersji na iPada oraz subskrybcji na stronie www osiągnie pułap 70 tysięcy sztuk. 

W ubiegłym tygodniu Dziennik Gazeta Prawna podjął próbę oceny poziomu sprzedaży płatnego wydania Przekroju. Według danych gazety, w pierwszych sześciu dniach od zamknięcia treści w internecie, na zakup elektronicznego wydania tygodnika zdecydowało się około 4 000 internautów i 400 użytkowników iPada.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Przekrój, The Times, new york times, opłaty, paywall, płatne treści


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Anna Rezner
1. Anna Rezner 13.04.2011 / 13:20
Jeśli nastąpił spadek liczby wejść, to normalne, że spadek liczby odsłon był tym bardziej drastyczny. W końcu to dziennik.

Całkowite zamykanie treści (vide Przekrój) uważam za podcinanie gałęzi, na której się siedzi. To tak trochę jakby wydawca nie miał zaufania do jakości prezentowanych tam treści i ich wartości marketingowej. A polegać na sile marki? Może w przypadku NYT to zadziała (masowość, liczba cytowań itp.), ale na lokalnym (i to tygodnikowym) podwórku - nie jestem przekonana.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.