Minimalizm, użyteczność, dobre zdjęcia i angażujące wideo – to przepis na sukces

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Barbara Chabior
 
© Julien Eichinger - Foolia
© Julien Eichinger - Foolia

Minimalistyczna prostota czy barokowa obfitość, odwaga w doborze kolorów czy estetyczna dyskrecja pozwalająca w skupieniu delektować się treścią, zaskakujący design czy tradycyjna, rzetelna stylistyka, responsywność, animacje, streamy, a może tylko i wyłącznie użytkowy aspekt? Co decyduje o tym, że niektóre strony stają się branżowym hitem i zawłaszczają najwyższe pozycje w światowych rankingach? To nie tylko moda, ale też technologia. Kto wie, jak zrobić z niej użytek, szybko wspina się na szczyty. I od razu będzie kopiowany.

„Jak zauważyła pewna mądra, lecz zapomniana osoba, każda książka, której jeszcze nie przeczytałeś, jest nową książką. Ze stronami www jest podobnie” - piszą redaktorzy działu technologii magazynu „Time” przedstawiając zestawienia pięćdziesięciu najważniejszych stron www. 

I tak faktycznie jest – nikt, dla kogo nie jest to zadaniem zawodowym, nie surfuje po internecie w poszukiwaniu najperfekcyjniej zaprojektowanych stron, choć bywa, że może wpaść w zachwyt odnajdując coś oryginalnego, czego nigdzie indziej nie widział. 

Polecenie ze strony „Time” ma swoją wartość i wagę, bowiem ten coroczny top 50 to jeden z najbardziej wyczekiwanych światowych rankingów – w przeglądzie znajdują się strony z dziesięciu różnych kategorii, między innymi z wiadomościami, wszelkimi serwisami, narzędziami, w tym również te poświęcone edukacji czy kierowane do miłośników gier.

Celem przyświecającym autorom tego wykazu, jest pokazanie czytelnikom stron www, które mogą okazać się dla nich zupełnym odkryciem – niezależnie od tego, czy witryny zaistniały w sieci zupełnie niedawno, czy po prostu dotąd nie doczekały się szerszego rozgłosu.  

W ostatnim czasie redaktorzy z prestiżowego pisma pochwalili na przykład feadly.com – interesujące narzędzie sieciowe służące do organizowania, czytania i dzielenia się najciekawszymi informacjami znalezionymi w sieci. Docenili także 5secondfilms.com, stronę w kategorii audio-video, dzięki której – jak stwierdzili typujący – można najpiękniej zmarnować 5 sekund swojego życia i, uzależniwszy się, powtarzać to po wielokroć.

Na wysokiej pozycji znalazł się nawet, w kategorii narzędzie sieciowe, pixir.com, dzięki któremu można szybko obrabiać pliki graficzne. Pixir editor zawiera wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, a nie wymaga instalowania aplikacji.

Kolejna strona z czołówki „Time” to także narzędzie sieciowe. Przez lata biurowy pakiet Office’a przegrywał z Google Docs, aż nagle okazało się, że Microsoft postanowił wytężyć wszystkie siły, by dać odpór tej okoliczność i stworzył Office Web Apps, świetne, intuicyjne narzędzie, które odszukać można pod adresemofice.microsoft.com/en-us/web-apps.

Kolejnym uhonorowanym przedsięwzięciem sieciowym jest strona eu.ted.com stworzona w oparciu o konferencje TED, edukacyjnych projektach polegających na zgromadzeniu krótkich, inspirujących wystąpień na całym świecie. Strona kompresuje wszystkie zorganizowane do tej pory spotkania, zawiera filmy z tych krótkich prelekcji, setki prezentacji, quizy z różnych dziedzin wiedzy.

Ulokowaną w pierwszej dziesiątce wyróżnionych wyszukiwarkę Kid-Rexa (www/kidrex.org) powinni zainstalować w swoich komputerach wszyscy rodzice: wyposażona jest ona w dziesiątki filtrów chroniących najmłodszych użytkowników przed dostępem do niewskazanych treści.

Polski akcent w tym rankingu to strona Good Old Games (www.gog.com) – serwis z grami stworzony przez polską firmę. Strona daje szansę na sentymentalną podróż do setek legendarnych gier, pozbawionych denerwujących zabezpieczeń.

Zagadkowe piękno

„Trudno jest ocenić piękno: piękno jest zagadką” – na te słowa Fiodora Dostojewskiego powołują się organizatorzy innego sieciowego przeglądu stron: Awwwards. Sami zresztą udowadniają, że mają pełne podstawy do ocen, bowiem również ich miejsce sieciowe (www.awwwards.com) wygląda na urządzone z wielkim smakiem i z dbałością zarówno o estetykę, jak i przyjemność i ergonomię użytkowania. Dla jury, które mamy szanse poznać wręcz z uśmiechniętych, budzących sympatię i zaufanie twarzy, liczą się w dużej mierze wartości estetyczne stron, ale – co widać po ostatnich zwycięzcach w rankingach – stawiają na błyskotliwość projektu. Za takie właśnie – efektowne, bardzo dopracowane plastycznie, po prostu piękne, uznać trzeba cantor-fine.art.com, portal zajmujący się promocją sztuki czy też stronę francuskiej agencji zajmującej się kreatywną gastronomią (agence-ebullition).

Jednak, jeśli ocenia się przede wszystkim urodę, czyli zewnętrzny walor, wszelkie rankingi mogą budzić nieufność. Wszak to, czy kreacja www przemawia do odbiorcy, jest kwestią wrażliwości, zmysłu estetycznego i gustu, a z tymi się nie dyskutuje. Konkursy, topy, wskazania i wyróżnienia to przede wszystkim motor dla branży.

- Konkursy napędzają ją i inspirują kreatywność twórców, więc stale pojawiają się nowe rozwiązania – uważa Jakub Wolf, CEO/Director Grupy Me&My Friends. - Najnowsze trendy sprzyjają webdesignowi. Oprócz tego, że projektantom stron udało się wypracować sposób na połączenie nowoczesności z funkcjonalnością, to minimalizm stał się dla nich głównym kierunkiem w działaniu.

Inny Oskar dla Polski

Dla polskich projektantów niezwykle radosną wieścią była informacja o uzyskanej w tym roku wysokiej pozycji Warsaw Rising 1944, strony poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, w liczącym się na całym świecie konkursie Webby Awards. Nagrody przyznawane w tej prestiżowej imprezie bywają potocznie nazywane internetowymi Oskarami. O sukcesie tego historycznego portalu warsawrising.eu zadecydowały głosy internautów oraz głosy jury. Międzynarodowe jury składało się z dwóch tysięcy osób, najbardziej liczących się w świecie nowych technologii. W jego skład weszły takie znane osobistości, jak Vinton Gray Cerf – współtwórca Internetu, Biz Stone – twórca Twittera, Arianna Huffington – redaktor naczelna The Huffington oraz popularne gwiazdy filmu i muzyki, między innymi Kevin Spacey oraz zmarły niedawno David Bowie. 

Polskiej stronie przypadło w udziale wyróżnienie w kategorii „Instytucja kultury” oraz nagroda przyznawana w głosowaniu internautów. Wręczenie nagród nastąpiło w Nowym Jorku 18 maja, podczas uroczystej gali, organizowanej jak wielka oskarowa feta z błyszczącą, imponującą oprawą.

Najwięcej nagród w Webby Awards 2015 zdobyła amerykańska grupa internetowa Vice Media, będąca właścicielem serwisu Vice News. Jej udziałem stało się aż 10 nagród w tegorocznej edycji konkursu. Webby Awards otrzymały także m.in.: BBC (za profile w mediach społecznościowych), Buzzfeed (za mobilną aplikację newsową) oraz HBO (za serwis streamingowy).

Mniej szczęścia polskie produkcje miały w minionym czasie na innym ważnym przeglądzie, Cannes Lions, ale i tak, jak uważa Jakub Wolf, warto takie wydarzenia śledzić. 

- Projektanci rywalizują ze sobą w kolejnych konkursach, które dodatkowo napędzają świat agencji marketingowych. Wiele stron powstaje, by wyróżnić ich twórców, a w związku z tym nie brakuje nowych koncepcji w webdesignie – mówi Jakub Wolf. - Takie wydarzenie jak festiwal Cannes Lions śledzi branża na całym świecie, by odkryć kolejne inspiracje i rozwiązania. Warto też zagłębić się w temat i poszukać w miejscach, w których co miesiąc można odkryć coś nowego. Dobrze znane strony takie jak awwwards.com i thefwa.com pozwalają na odkrycie prawdziwych perełek.

Tymczasem, choć branża od kilku już lat chce nie tylko analizować to, co się już w dziedzinie projektowania witryn zdarzyło, ale również typować obowiązujące, faworyzowane tendencje, przewidywać najmodniejsze kolory, stylistykę i stosowane techniczne rozwiązania, w odkryciach, jak w realnym życiu, zdać się trzeba na przypadek skonfigurowany ze szczęściem i intuicją.  

- Wydawałoby się, że w projektowaniu interaktywnym wszystko już było i nic nowego nie da się zaproponować – podsumowuje Filip Iwański, CEO agencji IMAGINE. - Poniekąd to prawda, przecież nikt nie jest w stanie sprawdzić wszystkich stron, portali, serwisów, tak by ze stuprocentową pewnością znaleźć gdzieś nowe rzeczy. Podobnie można byłoby powiedzieć o innych dziedzinach – jak moda, projektowanie przedmiotów użytecznych czy samochodów. Web design, podobnie jak inne dyscypliny projektowania, jest w nieustannym cyklu zmieniających się trendów i poddaje się modzie. Ale akurat motywacje, dla których to się dzieje, nie muszą być takie same, jak to ma miejsce w przypadku innych obszarów. Głównym przyczynkiem do powstawania nowych trendów jest tu oczywiście zmieniająca się technologia – tak jak kilka lat temu Responsive Web Design wymusił na projektantach zmianę myślenia o projekcie.

W pełnej wersji raportu przeczytasz o najlepszych stronach, które wybrali nasi eksperci.
POBIERZ PDF

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.