Apple, Google i Microsoft kuszą wirtualnymi dyskami. Który jest najlepszy?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Interaktywnie.com podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu swojego idealnego dysku w chmurach. Choć może się to wydawać banalne, to metoda „idę tam, gdzie dostanę najwięcej miejsca za jak najmniejsze pieniądze”, wcale się w tym wypadku nie sprawdza.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: DOMENY HOSTING, CHMURA

Przyglądamy się aż siedmiu dyskom: iDrive od Apple, Dropbox, OneDrive od Microsoftu, Google Drive, Amazon Cloud Drive, Box z którego korzysta część amerykańskich korporacji i uniwersytetów oraz Mega, za który odpowiada... znany w USA przestępca i jednocześnie idol wielu internautów.

Ograniczenie wielkości plików

Większość popularnych dostawców zdecydowała się ograniczyć maksymalny rozmiar przesyłanego na dysk pliku. Pod tym względem rozpiętość dostępnych ofert jest naprawdę spora. Amerykański Box, który oferuje przede wszystkim chmurę dla biznesu, postawił na zaledwie 250 mb w ofercie dla zwykłych użytkowników. Jego konkurent - Google zdecydował z kolei przebić wszystkich i zaoferować 5 terabajtów, czyli aż 20 tysięcy razy więcej.Dropbox i Amazon natomiast postanowili, że ograniczenia będą tylko podczas dodawania plików przez niektóre kanały. I w ten sposób na konto Dropbox przez aplikację na telefonie dodamy bez problemu plik o wadze 50 gigabajtów, ale nie zrobimy już tego przez stronę internetową dysku. Z kolei Amazon ustawił, że tylko przez desktopową aplikację nie ma limitu - każda inna metoda pozwoli na przesłanie maksymalnie 2 gigabajtowego pliku. Microsoft w swojej usłudze OneDrive nie różnicował oferty - plików większych niż 10 gigabajtów na dysk nie wrzucimy.

DYSKI W CHMURZE
  OneDrive iCloud Google Drive Box Amazon Cloud Drive Mega Dropbox
Maksymalny rozmiar pliku 10 GB 15 GB 5 TB 250 mb 2GB i bez limitu w aplikacji Bez limitu 10 GB przez stronę i bez limitu w aplikacji

Choć mogłoby to wydawać się błahą sprawą, to wybieranie dysku należy rozpocząć właśnie od sprawdzenia tego parametru. W końcu zupełnie inne dane trafią na dysk, gdy musimy tam wrzucić filmy w jakości 4K, a inne gdy operujemy tylko prezentacjami i dokumentami.

Darmowa przestrzeń

Pod względem oferowanej darmowej przestrzeni liderem jest serwis Mega - stworzony przez Kima Dotcoma, jako legalna alternatywa wobec zamkniętego przez amerykańskie służby serwisu Megaupload. Mega oferuje swoim użytkownikom 50 gigabajtów darmowej przestrzeni. Chociaż w naszym zestawieniu Mega jest liderem, to warto wspomnieć, że w sieci są dostępne również dyski bez jakichkolwiek limitów. Taką usługę oferuje na przykład Pogoplug. A z kolei Fileserve przygotował dla swoich użytkowników aż 500 gigabajtów wolnego miejsca.

Na tym tle najwięksi - czyli trójka od Google, Apple i Microsoftu - wyglądają zdecydowanie gorzej, chociaż wciąż przygotowały naprawdę sporo darmowego miejsca. Największe technologiczne firmy oferują swoim użytkownikom od 5 do 15 gigabajtów darmowej przestrzeni. Co z tym można zrobić? 15 gigabajtów to równowartość mniej więcej 23 płyty CD i około 3 płyt DVD. A to z kolei wystarczająco dużo miejsca, by przechować ponad 10 tysięcy dobrej jakości zdjęć oraz trzech godzin nagrania w jakości HD.

Interesującą ofertę przygotował natomiast Amazon. Obecnie dzięki promocji każdy może cieszyć się 5 gigabajtami przestrzeni przez trzy miesiące za darmo - wystarczy do konta podpiąć kartę kredytową. Podstawą dysku od Amazona jest nielimitowana przestrzeń, która dostępna jest dopiero po wykupieniu odpowiedniego rocznego abonamentu.

 

DYSKI W CHMURZE
OneDrive iCloud Google Drive Box Amazon Cloud Drive Mega Dropbox
Darmowa przestrzeń 15 GB 5 GB 15 GB 10 GB 5GB w trakcie trwania promocji 50 GB 2 GB

Co ciekawe - najgorzej w zestawieniu wypada jeden z najczęściej używanych dysków w chmurze, czyli Dropbox. Za darmo otrzymujemy zaledwie 2 gigabajty przestrzeni. Warto jednak dodać, że za pomocą na przykład systemu poleceń możemy powiększyć dysk do nawet 18 gigabajtów. Za każdego znajomego, który zdecyduje się na założenie konta otrzymamy 500 megabajtów przestrzeni.

Płatna przestrzeń

Co, jeżeli darmowa przestrzeń nam nie wystarcza? Oczywiście nic straconego, bo dostawcy dysków w chmurze są na to doskonale przygotowani i oferują płatne i większe przestrzenie. Za dwa dolary miesięcznie, czyli w przeliczeniu równowartość około 8 złotych możemy dostać od Microsoftu 100 GB wolnej przestrzeni w usłudze OneDrive. Google w usłudze Google Drive oferuje dokładnie to samo - za 2 dolary miesięcznie mamy 100 gigabajtów. Za jeden gigabajt danych musimy zatem zapłacić zaledwie 8 groszy. Z kolei Apple za 99 centów (czyli ponad 4 złote 20 groszy) oferuje 50 gigabajtów. Tutaj współczynnik ceny na 1 gigabajt jest podobny jak u konkurentów - 8 groszy.

Amazon stawia na zupełnie inną ofertę - 5 gigabajtów miejsca wyłącznie na zdjęcia udostępnia za 11,99 dolarów (w przeliczeniu 46 złotych), ale w abonamencie rocznym. Miesięcznie wychodzi zatem 3 złote i 83 grosze za pakiet, czyli 1 gigabajt kosztuje 77 groszy miesięcznie. Podstawowym polecanym pakietem w Amazon Cloud Drive jest nielimitowana przestrzeń za 59,99 dolara rocznie. Za 231 złotych rocznie (miesięcznie niewiele ponad 19 złotych) możemy zatem wrzucać pliki bez żadnych ograniczeń.

Z kolegi serwis Mega ma aż cztery pakiety od 200 gigabajtów do nawet 4 terabajtów. Za najmniejszy musimy zapłacić 4,99 euro, czyli w przeliczeniu około 22 złotych. To oznacza, że za każdy gigabajt danych płacimy 11 groszy.

Dropbox Pro kosztuje aż 9,99 dolara za miesiąc, czyli w przeliczeniu 42 złote. Za tę cenę mamy 1 terabajt powierzchni do wykorzystania. Serwis oferuje również abonament roczny - w wysokości 99 dolarów.

Box - celujący zarówno w usługi dla biznesu jak i indywidualnych użytkowników - ma w ofercie aż 4 dodatkowe pakiety. Biznes może wybierać spośród: 100 gigabajtów za 4 euro miesięcznie na 1 użytkownika, 500 gigabajtów za 12 euro miesięcznie, a nielimitowane miejsce uzyskamy, gdy wynegocjujemy indywidualny kontrakt. Co ciekawe oferta Box dla zwykłych użytkowników wygląda na pierwszy rzut oka na gorszą. Za 8 euro możemy mieć 100 gigabajtów. Trzeba jedna wyjaśnić, że w planach biznesowych usługodawca zakłada, że z dysku korzysta kilku użytkowników i za każdego trzeba płacić.

Pełny tekst w RAPORCIE INTERAKTYWNIE.COM: DOMENY HOSTING, CHMURA

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
RaPi
1. RaPi, 5.60.163.*, 03.11.2015 / 09:35
DropBox Pro kosztuje 9,99 EUR za miesiąc a nie za rok. Rok kosztuje 99 EUR
maro
2. maro, 37.249.94.*, 03.11.2015 / 20:53
Ja mam Dropboxa za 99 euro rocznie i 1 TB i nie mam ochoty wracać do googlów, microsoftów, czy innych amartowszczyzn. Poptrzebuje ponad 100GB i sprawność bezwzględnie i zawsze.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.