
Większość krezusów drży z obawy, że ktoś dowie się, jak dużo zarabiają - wynika z najnowszego raportu agencji marketingowej McCann Truth Central.
By trafić do osób zamożnych, marki muszą zrezygnować z szafowania tradycyjnymi atrybutami luksusu. Większość zamożnych ludzi nie uważa się za takich i oczekuje, że marki będą interesować się nimi, a nie tylko ich pieniędzmi - wynika z najnowszego raportu McCann Truth Central.
49% osób zamożnych w Polsce twierdzi, że niczym nie różni się od zwykłych ludzi. A bycie zamożnym to dla nich bardziej stan umysłu niż konto w banku (opinia 43% zamożnych Polaków). Co ciekawe aż 1/3 z nich uważa, że by wejść do tej uprzywilejowanej grupy wystarczy zarabiać rocznie 100 001 - 200 000 zł brutto. 30% osób twierdzi, że zamożnym można się stać będąc we właściwym czasie we właściwym miejscu, a tylko dla 20% wiąże się to z ciężką pracą. I choć stereotypy mówią inaczej - aż 57% osób zamożnych w Polsce ma skończone wyższe studia, a prawie 1/4 posiada tytuł MBA.
Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to już nie działa
Zdecydowana większość respondentów na świecie (84%) i w Polsce (70%) zgadza się, że obecnie trudno jest określić kogoś jako osobę zamożną wyłącznie na podstawie wyglądu. W rzeczywistości, podstawowe wskaźniki zamożności są nieuchwytne. W większości europejskich krajów należą do nich „postawa" i „odpowiedni wyraz twarzy”. Najważniejszym elementem wyróżniającym zamożnego mężczyznę są jego buty (uważa tak 31% osób zamożnych), płaszcz (22%) i biżuteria, np. zegarek (16%). Dla kobiet oznakami bogactwa jest torebka oraz kosmetyki, jakich używa. Co ciekawe w Polsce osoby zamożne za atrybuty zamożności u kobiet uważają postawę (45%), zapach (38%) i na równi buty oraz wyraz twarzy (23%).
Związek ważniejszy niż pieniądze
Badanie „Prawda o zamożności w Europie i w Polsce” stara się również odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę liczy się dla tej unikalnej grupy ludzi. Czy są to pieniądze, czy może coś innego?
- Nasze badanie pokazało ciekawe zjawisko, że obecnie osoby zamożne częściej koncentrują się na gromadzeniu doświadczeń, rozwoju osobistym i poszerzaniu horyzontów, niż - tak jak przed laty - na afiszowaniu się swoimi dobrami materialnymi - komentuje Wojciech Borowski, prezes McCann Worldgroup.
Z badania wynika, że dla osób zamożnych sposób, w jaki wydają pieniądze jest dużo mniej istotny niż to, jak spędzają swój czas. Energia psychiczna jest uznawana przez zamożnych Polaków za najcenniejszy zasób (38%), zaraz po niej znajduje się przestrzeń osobista (28%) i czas (16%). Pieniądze i energia fizyczna znajdują się na ostatnim miejscu (9%).
Osoby zamożne najczęściej motywuje zapewnienie bezpieczeństwa swoim bliskim (82% jest żonata bądź zamężna), a nie np. podejmowanie ryzyka w celu zwielokrotnienia swojego bogactwa. Jadąc na wakacje, bądź planując karierę zawodową tak planują, by jak najwięcej czasu spędzić z bliskimi. Aby udowodnić swojej rodzinie, że ją kochają, 64% osób zamożnych zabrałoby ją na wycieczkę życia, 42% zapłaciło za dobrą edukację, a 48% dało dostęp do najlepszej służby medycznej i sportowej. Tylko mały procent wziąłby pod uwagę kupowanie rzeczy materialnych.
Co osoby zamożne chciałyby przekazać swoim dzieciom? 52% - że posiadanie szczęśliwego domu, równa się szczęśliwe życie, 37% - że zawsze trzeba myśleć o czynieniu dobra, a 38% - aby nigdy nie przestawały się uczyć.
Zamożni Polacy to także grupa pełna obaw. Aż 86% z nich obawia się, co by się stało, gdyby ludzie wiedzieli jak dużo zarabiają. A 65% nienawidzi, kiedy ludzie mówią w ich towarzystwie o pieniądzach.
Droga do grona elit
Jak zamożnym udało się dotrzeć do miejsca, w którym się obecnie znajdują? Większość zawdzięcza to swojej ciężkiej pracy i zaradności - uzyskane pieniądze czerpią z tytułu zatrudnienia (56%), dochodów własnej firmy (7%), czy zwrotów z inwestycji (3%). Co ciekawe, w Polsce rzadko kiedy wysoki status zawdzięczamy innym. Tylko 11% osób zamożnych wysoką pozycję uzyskało dzięki majątkowi swojej rodziny lub w skutek uzyskanego spadku (3%). Stąd też aż 54% respondentów uważa, że każdy może stać się zamożny, wystarczy tylko odpowiednio się o to postarać.
Badanie „Prawda o zamożności w Europie i w Polsce” pokazuje również, że tylko 10% osób zamożnych jest zadowolonych ze swojego obecnego poziomu życia. Pozostała część chciałaby podnieść swój status. - Wynika to z tego, że życie osób zamożnych jest bardzo dynamiczne. Nie spoczywają one na laurach, nieustannie myślą o poszerzaniu własnych horyzontów. Możliwość rozwijania tego co posiadają, możliwość zmiany, motywuje ich do działania - dodaje Wojciech Borowski.
Jednak na drodze do zwiększenia poziomu zamożności spotkać można różne bariery. Jako główną przeszkodę respondenci wskazali pułap zarobkowy w pracy (37%). Utrudnieniem jest również obecna polityka fiskalna (11%), jak i kryzys gospodarczy (7%).
Kompleks na punkcie...
53% badanych z chęcią pozbyłoby się swoich pieniędzy w zamian za więcej czasu na rzeczy, które są dla nich ważne. W większości wykorzystaliby go by coś w sobie poprawić. Pytani, o to, co by w sobie zmienili, prawie połowa nauczyłaby się nowego języka (46%), 39% chciałoby się nauczyć, jak żyć w zdrowszy sposób, 28% zależałoby na doskonaleniu się w roli rodzica. W gronie osób zamożnych nie brak i takich, które zainteresowane są rozwojem umiejętności majsterkowicza (16%), jak i prowadzeniem gospodarstwa domowego (16%)
Metodologia badania:
Badanie zostało przeprowadzone metodą ankiety online na próbie 4300 respondentów w 19 krajach i 27 miastach, reprezentujących najważniejsze ośrodki handlu i kultury na reprezentatywnej próbie 20% każdej populacji, która reprezentuje odpowiedni dochód gospodarstwa domowego w każdym z krajów. Jednocześnie w Paryżu, Berlinie, Warszawie, Sztokholmie, Moskwie i Stambule przeprowadzono indywidualne wywiady etnograficzne.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Charakterystyka przeciętnego zamożnego doskonale opisuje mnie, a przecież do zamożnych nie należę. Aby wyciagnąć wniosek - że to charakterystyka wyłącznie osób zamożnych, należało jednocześnie za pomocą takich samych narzędzi przebadać osoby z niższymi dochodami, aby móc porównać wyniki czy też wskazać różnice między respondentami.