Jest młody, mieszka w dużym mieście i jeszcze się uczy. W sieci bez kabli pociąga go najbardziej wolność, ale jest to wolność, która - jego zdaniem - potrafi przerodzić się w uzależnienie.
Jak wygląda użytkownik mobilnego internetu w Polsce? To człowiek młody - ma mniej niż 25 lat - najczęściej jeszcze się uczy i mieszka w jednym z dużych polskich miast. Tak wynika z badania Mobilność 2010, jakie na przełomie roku 2009 i 2010 przeprowadził dr Krzysztof Krejtz z Instytutu Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Wynika z nich jeszcze jedno - internet mobilny jak na razie jest domeną mężczyzn. Wśród zwolenników sieci bez kabli internautów jest ich prawie dwukrotnie więcej niż internautek.
Przekrój wiekowy mobilnych użytkowników sieci jest zbliżony do tegp, jaki wystepuje przy dostępie tradycyjnym. Zbliżony, ale nie identyczny. Aż 55 procent mobilnych stanowią osoby w przedziale wiekowym18-25 lat. Przy stacjonarnych łączach grupa ta stanowi 48 procent. Odwrotnie jest zaś w przypadku najstarszych użytkowników sieci. 46-latkowie i starsi stanowią 12 procent wszystkich internautów stacjonarnych i tylko 6 procent internautów mobilnych.
Analizując statystyki trzeba jesdnak brać poprawkę na fakt, że do korzystania z sieci głównie mobilne przyznaje się mniej niż co piąty badany (18,9 procent).
Generacja MOB: Ludzie z wysoką samooceną
Użytkownicy internetu mobilnego określani są generacją MOB. Termin pochodzi od trzech postaw wobec tej technologii:
- Miłośników, zafascynowanych nowymi technologiami, najwcześniej testujących nowinki technologiczne, aktywni na blogach i forach;
- Obytych, którzy traktują internet jak narzędzie ułatwiające kontakty z bliskimi, zakupy czy zbieranie informacji, umiejący wdrożyć nowości technologiczne do własnego życia;
- Biernych, najbardziej konserwatywnych użytkowników, wykorzystujących technologie w ściśle określony i ograniczony sposób.
Mobilny internet okazuje się być bardziej rozrywkowy od stacjonarnego. Przedstawiciele generacji MOB częściej czytają wiadomości w portalach, posty na forach i grupach dyskusyjnych, czyteją e-booki, słuchają muzyki, oglądają wideo i grają w gry. Rzadziej natomiast - co ciekawe - oglądają telewizję internetową. W porównaniu do użytkowników tradycyjnych łącz, mają też wyższą samoocenę. W skali od 1 do 4 sami wystawiają sobie średnią ocenę na poziomie 3,18. To o 0,06 punktu więcej, niż internauci stacjonarni.
Ocena często związana jest silnie z nastrojem i optymizmem. Można więc na podstawie tego wyniku przewidywać, że generacja MOB to ludzie nie tylko wierzący w swoje możliwości, ale również optymistycznie patrzący na świat - twierdzą autorzy badania.
Dlaczego wybieramy internet mobilny? Badani przypisywali mu przede wszystkim takie wartości jak: nowoczesność, niezależność i wolność. Autorzy wskazują na trzy grupy wartości. Pierwsza z nich związana z nowoczesnością, druga wolnością i niezależnością, a trzecia z dynamizmem.
Na tym tle niepokojąco mogą jednak wyglądać pozycje ósma i dziesiąta: uzależnienie i pracoholizm. Obie są synonimem internetu mobilnego dla blisko co siódmego badanego.
Mity i opinie
Nasza wiedza na temat mobilnego internetu - jak wynika z badań SWPS - okazuje się być jednak znikoma. Jej brak zastępowany jest przez opinie obiegowe.
W świadomości badanych najczęściej obecne są realne słabe strony internetu mobilnego. Zwykle użytkownik dowiaduje się o nich już po zakupie lub po jakimś czasie użytkowania - twierdzą autorzy raportu Mobilność 2010.
Najczęściej wskazywane wady to - zdaniem badanych - uzależnienie od sieci, słaby zasięg, prędkość która pozostawia wiele do życzenia, zbyt wysoka cena i limity transferu danych. Z kolei zalety, jakie użytkownicy przeciwstawiają wadom to: szybki dostęp do sieci, informacje praktycznie pod ręką, wygoda, łatwość obsługi i możliwość stałego bycia w kontakcie. Jednak najważniejszą cechą, jaką użytkownicy mobilnego internetu podkreślają i wskazują najczęściej, jest wolność.
Pobierz raport Mobilność 2010 [plik PDF - 5,33MB]
Badanie „Mobilność 2010” obejmowało część jakościową (20 indywidualnych wywiadów pogłębionych) i próbę ilościową (ankieta przeprowadzona na grupie ponad 1000 osób pokrywającej się z obrazem populacji internautów w Polsce i dodatkowy tzw. boost na grupie ponad 100 użytkowników popularnych mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Wykop oraz portali poświęconych tematyce internetu mobilnego).
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»