
Rodzima sieć zasługuje tylko na trójkę.
Na jakim poziomie jest polski internet, jeśli chodzi o jakość stron WWW? Portal Interaktywnie.com postanowił to sprawdzić, prosząc o opinie u źródła. Jedenaścioro przedstawicieli firm, zajmujących się na co dzień tworzeniem online'owych projektów wzięło udział w badaniach ankietowych, z których wynika, że w skali 1-5 rodzima sieć zasługuje na trójkę.
Eksperci oceniali dla nas polski internet pod kątem trzech kryteriów: poziomu kreacji graficznej, użyteczności dla internauty i prawidłowego stosowania zasad SEO. Zdania - jak można było się spodziewać - bywały podzielone. Warto jednak zaznaczyć jedną istotną kwestię - skrajne oceny należały do rzadkości. We wszystkich ankietach, niezależnie od tematyki, tylko dwa razy pojawiła się ocena maksymalna. Natomiast tylko raz wystąpiła "jedynka".
- Poziom agencji w Polsce uważam za wysoki . Jest silna konkurencja i wielu naprawdę dobrych graczy. Efekt jest taki, że ci, którzy mogli sobie pozwolić na ich usługi, dysponują dobrymi narzędziami do obecności w internecie. Z drugiej strony problematyczne jest to, że wiele firm, z przyczyn mentalnych lub ekonomicznych, stosuje typowo nisko kosztowe rozwiązania, nie idąc w sektor rozwiązań jakościowych - tłumaczy takie rozbieżności Piotr Kozłowski, UX Designer w GoldenSubmarine. - Moim zdaniem jest to przyczyna pewnych dysproporcji na rynku stron WWW w Polsce, lecz sytuacja z roku na rok się poprawia.
Użyteczność: 2,95/5
Tematyka użyteczności, czyli usability wydaje się być dziś piętą achillesową rodzimego internetu. Ankietowani eksperci właśnie ten punkt ocenili najniżej ze wszystkich, o które pytaliśmy.
- Zawsze przecieram oczy ze zdziwienia, gdy klient wie, czym jest usability. Chyba wynika to stąd, że uświadamianie klienta w tym zakresie nie zawsze jest łatwe, a bywa również niewygodne, bo wiąże się z wiedzą (o co niełatwo) i niestety z dodatkowymi kosztami - komentuje Kamil Zagórowski, dyrektor ds. kreacji i rozwiązań e-biznes w Fabryka e-biznesu. - Faktem jest jednak, że w poważnych realizacjach projektowanie użyteczności staje się elementem podstawowym, a nie opcją dla chętnych. Należy pamiętać, że to właśnie usability prowadzi do tak bardzo oczekiwanej przez klientów skuteczności.
- "Proste" i "estetyczne" nie jest ostatecznym wyznacznikiem sukcesu. Powszechny zagranicą trend "data-driven web design" jeszcze nie do końca zadomowił się w naszym kraju - dodaje Kamil Kaniuk z Merix Studio. - Niestety etapy makietowania serwisu czy testowanie layoutów to czynności bardzo często traktowane po macoszemu, którym nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi i budżetu.
Radek Dziemaszkiewicz z agencji Zjednoczenie.com podkreśla, że jednoznaczna ocena jest trudna. Bo realizacje profesjonalnych agencji pod kątem użyteczności są bardzo dobre, jednak wyraźnie widać, że nie wszystkie strony tworzą profesjonaliści. - Jednak i tutaj widać pozytywny kierunek zmian - zastrzega.
- Widać często że strony, przynajmniej te duże, były projektowane przez architektów informacji. Niestety często też widzę, że te projekty były poprawiane przez brand managerów czy innych pracowników firm, którzy wiedzą lepiej - potwierdza Paweł Psztyć, UX & innovation manager w agencji Kalicińscy.com. - Zazwyczaj powstają z tego śmieszne potworki, które są czymś pomiędzy.
- Jestem zwolennikiem przekazywania treści w taki sposób jak na tvn24.pl czy natemat.pl czy newsweek.pl. Myślę, że portale będą musiały pozmieniać swoje usability w tym kierunku - przewiduje z kolei Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy. - Dla mnie pewnym zdziwieniem jest, że jakieś 80 procent obszaru strony głównej portali to jest obszar, w który nie kliknąłem jeszcze i nie kliknę nigdy. Ale być może moje oczekiwanie odnośnie portalu ma charakter "unikalny". Bo w ramach norm jest poprawnie.
Nie brak jednak również opinii, że sytuacja z użytecznością polskiego internetu szybko się poprawia i idziemy pod tym względem w dobrym kierunku.
- W wielu zespołach projektowych specjaliści od UX stanowią bardzo ważne ogniwo, od którego uzależniony jest sukces danej strony - zapewnia Wojciech Drewczyński, project manager w Jamel Interactive. - Ich rola nie kończy się tylko na zrobieniu makiety, ale także na optymalizowaniu działającego serwisu.
- Widać tendencje wykorzystywania w procesie projektowania stron specjalistów zajmujących się usability - potwierdza Michał Pogorzelski, head of information architect w The Digitals. - Wciąż jednak dużo do życzenia pozostawia sposób wykonania stron w detalach - a one właśnie są istotnym elementem składającym się na funckjonalność strony.
... cały tekst przeczytasz w raporcie "Projektowanie stron WWW". KLIKNIJ I POBIERZ
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie rozumiem jak strona typu natemat.pl może się komuś podobać. Trend by wszystko było ogromne i duże nie jest wcale dobry jak chcemy przejrzeć szybko informacje. Tvn24.pl ma o tyle fajnie, że po prawej stronie jest wylistowana lista tematów najnowszych, jeden pod drugim. To jest usability, a nie WIELKIE obrazki.