Najwięcej niechcianej poczty pochodzi z USA.
W rankingu parszywej dwunastki, jak nazywany jest kwartalny raport największych spamerów na świecie, nie zmieniło się wiele na podium. Nadal liderem są USA. Szybko rosną jednak kolejne gwiazdy - Indie, Chiny i Włochy. Polska, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce, tym razem jest poza rankingiem.
USA najbardziej spamującym krajem
Patrząc na najnowszą parszywą dwunastkę można zaobserwować, że Stany Zjednoczone wysyłają 14,6 proc. światowego spamu. Indie, które w ubiegłym kwartale były na 6. miejscu niechlubnego rankingu tym razem zajmują 3. miejsce. Białoruś jest w Europie Wschodniej największym producentem spamu, w rankingu z tego regionu na 12. miejscu znajduje się także Rosja. Dużym zaskoczeniem jest 4. pozycja w rankingu Włoch, którzy według najnowszych badań są odpowiedzialni za 4,7 proc. wysyłanego spamu. Dwa pozostałe europejskie kraje zaliczone do czołowych spamerów to Niemcy i Hiszpania. Azję od dłuższego czasu reprezentują Chiny wraz z Tajwanem, wysyłając łącznie prawie 9 proc. wiadomości spamowych na świecie.
Duża populacja to więcej spamu?
Nie jest dużym zaskoczeniem, że na liście 12 czołowych spamerów znajdują się Chiny, czy Indie. Oba kraje dysponują ponad miliardową populacją i ogromnym zapotrzebowaniem na dostęp do internetu. Wiodąca pozycja USA wynika z stosunkowo dużej populacji (ponad 300 mln) oraz najbardziej rozwiniętej infrastruktury internetowej na świecie. Co jednak stałoby się gdyby podzielić ogólną liczbę wysyłanego spamu przez liczbę mieszkańców? Połowa najbardziej zaludnionych krajów zniknęłaby z rankingu a ich miejsce zajęłyby kraje tradycyjnie będące poza zestawieniem jak Kuwejt czy Urugwaj.
Czy w Urugwaju szaleje cyberprzestępczość? Niekoniecznie. Ranking parszywej dwunastki wskazuje jedynie stopień, w jakim krajowe komputery są używane do wysyłania spamu, co nie oznacza, że spamerzy przebywają na terytorium tych państw. W dzisiejszych czasach większość spamu jest wysyłana zdalnie szczególnie w przypadku złośliwego oprogramowania lub wirusów.
Jak dostarczany jest spam?
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie botnetu, grupy współpracujących ze sobą komputerów, które są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, np. robakiem, będącym niewidocznym dla użytkownika i działającym bez jego świadomości. Wprowadzenie robaka pozwala sprawować kontrolę nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu. Oszuści wprowadzający robaka ze złośliwym kodem do sieci mogą dzięki temu zarządzać olbrzymimi kampaniami spamerskimi. W rezultacie większość nadawców tego typu wiadomości nie ma żadnej świadomości, że ich komputer należy do siatki spazmującej innych użytkowników sieci.
Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami
Jeśli użytkownik nie podejmie trudu oczyszczenia własnego komputera ze złośliwego oprogramowania, pozostaje częścią problemu. Należy edukować, że bezczynność może być równie groźna, jak celowe zarażanie innych złośliwym oprogramowaniem. W ten sposób przyzwalamy cyberprzestępcom na zarabianie pieniędzy.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»