E-mail marketing naprawdę działa?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

POBIERZ RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: E-MAIL MARKETING

Aż 98 procent firm, wykorzystujących internet do promocji i marketingu deklaruje używanie w tym celu poczty elektronicznej. Interaktywnie.com przepytał na przełomie lipca i sierpnia 1287 internautów, jak wygląda e-mail marketing od strony jego odbiorców. Czy adresaci takich przesyłek nastawieni są do nich pozytywnie, czy negatywnie? I przede wszystkim - czy taka forma dotarcia do klienta naprawdę działa.Co szesnasta złotówka, wydana w ubiegłym roku na marketing w internecie przeznaczona została na kanał e-mailowy. Tak wynika z raportu AdEx, publikowanego cyklicznie przez IAB Polska i PwC. Sześcioprocentowy udział w całym, internetowym torcie reklamowym oznacza, że w sumie na ten typ marketingu w ubiegłym roku wydane zostały nieco ponad 132 miliony złotych. Pierwszy raz od pięciu lat branża zanotowała więc spadek przychodów.

Wydatki na e-mail marketing w Polsce
2007 45 mln zł
2008 73 mln zł
2009 82 mln zł
2010 95 mln zł
2011 132 mln zł
2012 128 mln zł

Źródło: szacunkowe obliczenia Interaktywnie.com na podstawie raportów IAB Polska i PwC

Jednak to wcale nie oznacza, że jest w odwrocie. Wręcz przeciwnie - jak wynika z badania firmy Gemius, dziś 98 procent polskich firm, promujących się w jakikolwiek sposób w sieci, wykorzystuje do tego celu pocztę elektroniczną. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Tym bardziej, że większość z nas korzysta z kilku skrzynek pocztowych, więc możliwości dotarcia do jednego klienta marketerzy mają z co najmniej kilku stron. Z jednego adresu e-mailowego korzysta tylko 20 procent uczestników badania. Z dwóch - 32 procent, z trzech - kolejne 25 procent, a z czterech lub więcej - aż 23 procent ankietowanych. Prywatną korespondencję prowadzimy najczęściej przez Gmail (50 procent), pocztę WP (34 procent) lub Onetu (30 procent). Dodatkowo, co trzeci uczestnik ankiety korzysta jeszcze z poczty w domenie służbowej.

Badani przez Interaktywnie.com internauci deklarują, że w ich skrzynkach co tydzień lądują dziesiątki e-maili o charakterze reklamowym, bądź reklamy zawierających. Tylko co dziesiąty badany przyznaje się do odbierania zaledwie kilku takich maili co tydzień.

Jak często maile reklamowe wyświetlają się niepoprawnie
często od czasu do czasu rzadko nigdy
na komputerze 17,78% 29,58% 36,55% 16,09%
na tablecie 31,02% 22,78% 27,55% 18,66%
w telefonie / smartfonie 33,07% 24,32% 23,37% 19,24%Jeśli spojrzeć na to, jak użytkownicy poczty elektronicznej podchodzą do marketingowych maili, okaże się że deklarujemy do nich raczej stosunek negatywny. Najbardziej - tu odsetek wskazań oscyluje nawet w okolicach 70 procent - irytujące są mailingi reklamowe i linki, zamieszczane w treści (lub w stopkach) wiadomości.

Newslettery z promocjami sklepów internetowych i reklamy w newsletterach informacyjnych to z kolei te rodzaje przekazu, który budzi w nas najmniejszy opór, a odsetek wskazań pozytywnych osiąga poziom dwucyfrowy.

Skąd taki obraz sytuacji? Eksperci nie mają wątpliwości i jednym tchem wskazują winnego. To spam, zmora każdego użytkownika poczty elektronicznej.

- Gdyby przyłożyć do tego statystyki globalne, to powiedziałbym, że i tak jest lepiej. Niestety, spam był, jest i będzie. Taka sytuacja wynika w bardzo dużej mierze nie z samego zamiaru spamowania, a raczej z powodu braku wiedzy z zakresu kryteriów, które są niezbędne by trafić do użytkownika i nie tylko pozostać pustym plikiem na liście nieodebranych wiadomości. Droga skutecznie wysłanego maila zaczyna się już na etapie konstruowania oferty, komunikatu, czy zwykłego powitania mailingowego - komentuje Sebastian Brodowski, marketing manager Grupy SARE S.A. - Należy mieć na uwadze, że czasy kiedy bezmyślnie wysyłane maile przynosiły efekty są dawno za nami, a za sukcesem mailingu stoi odpowiednia baza, czysty komunikat, zachęcający temat i przede wszystkim oferta/wiadomość której użytkownik potrzebuje w danej chwili. Swobodnie dzisiaj mogę użyć stwierdzenia, że email marketing ewoluował do efektywnego i przede wszystkim nie spamerskiego narzędzia jakim jest Email Remarketing, oparty o profile behawioralne użytkowników, co już na etapie planowania praktycznie wyklucza opcję wysłania komunikatu który nie będzie odpowiedzią na nasze potrzeby. To się nazywa efektywny mass individual mailing.

POBIERZ RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: E-MAIL MARKETING

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-mail marketing, interaktywnie.com, raport


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
biokaterina
1. biokaterina, 83.10.121.*, 18.05.2016 / 13:11
W dzisiejszym czasie, rzeczywiście efektywny jest email remarketing, przetestowałam na pewnej śląskiej uczelni z pomocą serwisu http://yellowpages.pl i faktycznie było przełożenie o ponad 30% więcej studentów, tylko i wyłącznie z tego jednego działania.
Take Care
2. Take Care 19.05.2016 / 10:12
tak działa jeśli umiejętnie wykonany

http://www.take-care.com.pl
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.