Raport Interaktywnie.com: E-commerce

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Bartosz Wawryszuk
 

POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM - E-COMMERCE


Elektroniczny handel ma przed sobą dobre perspektywy rozwoju. W porównaniu z poprzednią prognozą, kiedy Interaktywnie.com pytało ekspertów o to, jaką wartość osiągnie rynek e-commerce w 2013 roku - najnowsza ankieta przynosi jeszcze bardziej optymistyczne szacunki. Specjaliści wskazują też, co będzie głównym czynnikiem stymulującym rozwój branży. Najczęściej wymienianym jest m-commerce, czyli mobilny kanał sklepów online.

Trzy kwartały temu średnią rokowań co do tego, ile wart będzie w tym roku e-handel w Polsce opisywała kwota 25 mld zł. Obecnie suma ta to najniższa wartość, typowana przez ekspertów w kontekście rocznego bilansu, bo średnia z badania jest o miliard złotych wyższa.

- Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu sektora e-commerce choćby z ubiegłego roku, którą Forrester Research szacował na poziomie 24 procent, wartość rynku e-commerce powinna kształtować się na poziomie około 25 mld zł na koniec 2013 roku - mówi Marcin Piwowarczyk, strategy & business development director w Bold Agency.

Przeważają jednak ci, którzy spodziewają się lepszego wyniku - 26 mld zł, a nawet wyższego. - Mimo kryzysu i spowolnienia popytu wewnętrznego, w tym roku z dużym prawdopodobieństwem dynamika wzrostu wydatków na e-commerce po raz kolejny przekroczy 20 proc. i sumarycznie wydatki powinny zamknąć się w okolicy 26 mld złotych - uważa Tomasz Czerwiński, kierownik pionu E-Commerce Finansowy w Money.pl. Podobnego wyniku spodziewa się Konrad Pluciński, manager ds. komunikacji i rozwoju produktów finansowych MarketMoney.pl.

Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzający w regionie CEE z Sociomantic Labs, z perspektywy rozwoju rynku e-handlu w Europie i na świecie, oczekuje natomiast wyniku znacznie przekraczającego 26 mld zł i jeszcze bardziej optymistycznego wzrostu dynamiki rodzimego rynku niż w 2012 roku.

- Polski e-commerce od lat rośnie stabilnie i nie poddaje się pesymistycznym nastrojom w innych gałęziach gospodarki. Przełomowe będą dwa-trzy najbliższe lata bo do wykorzystania jest wciąż ogromny potencjał - dodaje Beata Gubiec, dyrektor marketingu w QuarticON, która wskazuje najbardziej optymistyczny pułap na koniec 2013 r.

Wartość polskiego rynku e-commerce na koniec 2013 r. (w złotych)
Beata Gubiec, dyrektor marketingu, QuarticON 27 mld
Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzającey w regione CEE, Sociomatic Labs 26,8 mld
Michał Siejak, dyrektor zarządzający, E_misja Interactive 360 i 6ix WoMM 26,5 mld
Tomasz Czerwiński, kierownik pionu E-Commerce Finansowy 26 mld
Konrad Pluciński, manager ds. komunikacji i rozwoju produktów finansowych, MarketMoney.pl 26 mld
Kamil Bartczak, starszy analityk, Media Ambassador 25 mld
Marcin Piwowarczyk, strategy & business development director, Bold Agency 25 mld
Średnia:

26 mld

Źródło: Interaktywnie.com

Konsekwentnie - eksperci spodziewają się również zwiększenia udziału sektora sklepów online w handlu detalicznym. W poprzedniej ankiecie średnia prognoz osiągnęła wartość 4,3 proc. rynku i byli wtedy tacy, którzy zakładali, że będzie ona nawet poniżej 3,5 proc. Tym razem jest nieco wyższa i wyniosła 4,53 proc., a na dodatek panuje pewność, że próg 4 proc. na pewno zostanie przekroczony. Wiele zależeć będzie oczywiście od kondycji całego handlu detalicznego.

- Jeśli globalnie popyt wewnętrzny w Polsce znacząco osłabnie, to przy dwucyfrowej dynamice wzrostu w e-commerce, jego udział będzie znacząco wyższy - przewiduje Marcin Piwowarczyk.

Najwięksi optymiści zwracają uwagę na fakt, że sprzedaż elektroniczna w Polsce jest w fazie turbo-dynamicznego rozwoju. - Jednak również wskutek coraz większego korzystania z kanału mobile podczas e-zakupów, udział e-commerce w całej sprzedaży detalicznej na koniec 2013 r. z może oscylować w przedziale 4,9-5,1 proc. - argumentuje Maciej Wyszyński.

Beata Gubiec, jest za to przekonana, że pod koniec 2013 segment elektroniczny osiągnie, a być może i przekroczy próg 5 proc. udziału w handlu detalicznym.

Udział e-commerce w handlu detalicznym w Polsce na koniec 2013 r.
Beata Gubiec, dyrektor marketingu, QuarticON 5 proc.
Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzającey w regione CEE, Sociomatic Labs 4,9-5,1 proc.
Michał Siejak, dyrektor zarządzający, E_misja Interactive 360 i 6ix WoMM 4,5-4,8 proc.
Kamil Bartczak, starszy analityk, Media Ambassador 4,4 proc.
Tomasz Czerwiński, kierownik pionu E-Commerce Finansowy 4,2-4,5 proc.
Marcin Piwowarczyk, strategy & business development director, Bold Agency 4,2-4,5 proc.
Konrad Pluciński, manager ds. komunikacji i rozwoju produktów finansowych, MarketMoney.pl 4 proc.
Średnia:

4,53 proc.

Źródło: Interaktywnie.com

- Nic nie wskazuje, aby branża e-commerce miała zwolnić tempo. W 2011 udział ten wynosił według różnych szacunków około 2 proc. (Cube Research), a rok później było to już 3,8 proc. (Deloitte) - mówi Gubiec. Jej zdaniem to wynik różnych czynników - na przykład duże sieci handlowe coraz częściej przenoszą cześć swojej sprzedaży do kanału online. Rośnie także znaczenie internetu jako dominującego źródła wiedzy o produktach i usługach.

- Do tego należy dodać zasadniczą zmianę nawyków wśród konsumentów wywołaną również popularyzacją urządzeń mobilnych. Coraz popularniejsze są także zjawiska takie jak między innymi tak zwany showrooming i co najważniejsze, rośnie częstotliwość zakupów online na jednego klienta. Nie pozostaje to bez wpływu na branżę reklamy online - twierdzi przedstawicielka QuarticON.

A ten ostatni objawia się m.in. znacznym wzrostem zapotrzebowania na spersonalizowaną treść kierowaną do konkretnego użytkownika zarówno na stronie internetowej e-sklepu (rekomendacje), jak i w sieci (personalizowany remarketing). Jak podaje Beata Gubiec, to zmiana o kilkadziesiąt procent, w stosunku do poprzednich lat.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM - E-COMMERCE


 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-commerce, polski handel internetowy, prognoza


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.