Raport Interaktywnie.com: E-commerce

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Bartosz Wawryszuk
 

POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM - E-COMMERCE


Elektroniczny handel ma przed sobą dobre perspektywy rozwoju. W porównaniu z poprzednią prognozą, kiedy Interaktywnie.com pytało ekspertów o to, jaką wartość osiągnie rynek e-commerce w 2013 roku - najnowsza ankieta przynosi jeszcze bardziej optymistyczne szacunki. Specjaliści wskazują też, co będzie głównym czynnikiem stymulującym rozwój branży. Najczęściej wymienianym jest m-commerce, czyli mobilny kanał sklepów online.

Trzy kwartały temu średnią rokowań co do tego, ile wart będzie w tym roku e-handel w Polsce opisywała kwota 25 mld zł. Obecnie suma ta to najniższa wartość, typowana przez ekspertów w kontekście rocznego bilansu, bo średnia z badania jest o miliard złotych wyższa.

- Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu sektora e-commerce choćby z ubiegłego roku, którą Forrester Research szacował na poziomie 24 procent, wartość rynku e-commerce powinna kształtować się na poziomie około 25 mld zł na koniec 2013 roku - mówi Marcin Piwowarczyk, strategy & business development director w Bold Agency.

Przeważają jednak ci, którzy spodziewają się lepszego wyniku - 26 mld zł, a nawet wyższego. - Mimo kryzysu i spowolnienia popytu wewnętrznego, w tym roku z dużym prawdopodobieństwem dynamika wzrostu wydatków na e-commerce po raz kolejny przekroczy 20 proc. i sumarycznie wydatki powinny zamknąć się w okolicy 26 mld złotych - uważa Tomasz Czerwiński, kierownik pionu E-Commerce Finansowy w Money.pl. Podobnego wyniku spodziewa się Konrad Pluciński, manager ds. komunikacji i rozwoju produktów finansowych MarketMoney.pl.

Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzający w regionie CEE z Sociomantic Labs, z perspektywy rozwoju rynku e-handlu w Europie i na świecie, oczekuje natomiast wyniku znacznie przekraczającego 26 mld zł i jeszcze bardziej optymistycznego wzrostu dynamiki rodzimego rynku niż w 2012 roku.

- Polski e-commerce od lat rośnie stabilnie i nie poddaje się pesymistycznym nastrojom w innych gałęziach gospodarki. Przełomowe będą dwa-trzy najbliższe lata bo do wykorzystania jest wciąż ogromny potencjał - dodaje Beata Gubiec, dyrektor marketingu w QuarticON, która wskazuje najbardziej optymistyczny pułap na koniec 2013 r.

Wartość polskiego rynku e-commerce na koniec 2013 r. (w złotych)
Beata Gubiec, dyrektor marketingu, QuarticON 27 mld
Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzającey w regione CEE, Sociomatic Labs 26,8 mld
Michał Siejak, dyrektor zarządzający, E_misja Interactive 360 i 6ix WoMM 26,5 mld
Tomasz Czerwiński, kierownik pionu E-Commerce Finansowy 26 mld
Konrad Pluciński, manager ds. komunikacji i rozwoju produktów finansowych, MarketMoney.pl 26 mld
Kamil Bartczak, starszy analityk, Media Ambassador 25 mld
Marcin Piwowarczyk, strategy & business development director, Bold Agency 25 mld
Średnia:

26 mld

Źródło: Interaktywnie.com

Konsekwentnie - eksperci spodziewają się również zwiększenia udziału sektora sklepów online w handlu detalicznym. W poprzedniej ankiecie średnia prognoz osiągnęła wartość 4,3 proc. rynku i byli wtedy tacy, którzy zakładali, że będzie ona nawet poniżej 3,5 proc. Tym razem jest nieco wyższa i wyniosła 4,53 proc., a na dodatek panuje pewność, że próg 4 proc. na pewno zostanie przekroczony. Wiele zależeć będzie oczywiście od kondycji całego handlu detalicznego.

- Jeśli globalnie popyt wewnętrzny w Polsce znacząco osłabnie, to przy dwucyfrowej dynamice wzrostu w e-commerce, jego udział będzie znacząco wyższy - przewiduje Marcin Piwowarczyk.

Najwięksi optymiści zwracają uwagę na fakt, że sprzedaż elektroniczna w Polsce jest w fazie turbo-dynamicznego rozwoju. - Jednak również wskutek coraz większego korzystania z kanału mobile podczas e-zakupów, udział e-commerce w całej sprzedaży detalicznej na koniec 2013 r. z może oscylować w przedziale 4,9-5,1 proc. - argumentuje Maciej Wyszyński.

Beata Gubiec, jest za to przekonana, że pod koniec 2013 segment elektroniczny osiągnie, a być może i przekroczy próg 5 proc. udziału w handlu detalicznym.

Udział e-commerce w handlu detalicznym w Polsce na koniec 2013 r.
Beata Gubiec, dyrektor marketingu, QuarticON 5 proc.
Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzającey w regione CEE, Sociomatic Labs 4,9-5,1 proc.
Michał Siejak, dyrektor zarządzający, E_misja Interactive 360 i 6ix WoMM 4,5-4,8 proc.
Kamil Bartczak, starszy analityk, Media Ambassador 4,4 proc.
Tomasz Czerwiński, kierownik pionu E-Commerce Finansowy 4,2-4,5 proc.
Marcin Piwowarczyk, strategy & business development director, Bold Agency 4,2-4,5 proc.
Konrad Pluciński, manager ds. komunikacji i rozwoju produktów finansowych, MarketMoney.pl 4 proc.
Średnia:

4,53 proc.

Źródło: Interaktywnie.com

- Nic nie wskazuje, aby branża e-commerce miała zwolnić tempo. W 2011 udział ten wynosił według różnych szacunków około 2 proc. (Cube Research), a rok później było to już 3,8 proc. (Deloitte) - mówi Gubiec. Jej zdaniem to wynik różnych czynników - na przykład duże sieci handlowe coraz częściej przenoszą cześć swojej sprzedaży do kanału online. Rośnie także znaczenie internetu jako dominującego źródła wiedzy o produktach i usługach.

- Do tego należy dodać zasadniczą zmianę nawyków wśród konsumentów wywołaną również popularyzacją urządzeń mobilnych. Coraz popularniejsze są także zjawiska takie jak między innymi tak zwany showrooming i co najważniejsze, rośnie częstotliwość zakupów online na jednego klienta. Nie pozostaje to bez wpływu na branżę reklamy online - twierdzi przedstawicielka QuarticON.

A ten ostatni objawia się m.in. znacznym wzrostem zapotrzebowania na spersonalizowaną treść kierowaną do konkretnego użytkownika zarówno na stronie internetowej e-sklepu (rekomendacje), jak i w sieci (personalizowany remarketing). Jak podaje Beata Gubiec, to zmiana o kilkadziesiąt procent, w stosunku do poprzednich lat.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM - E-COMMERCE


  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-commerce, polski handel internetowy, prognoza


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.