Raport Interaktywnie.com. Polski internet 2012 i prognoza na 2013

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 

W roku 2012 przez czołową dwudziestkę zestawień Megapanelu przewinęło się w sumie 28 grup i witryn. Nie zabrakło niespodzianek, spektakularnych awansów i bolesnych porażek. Przedstawiciele najważniejszych graczy w polskim internecie zgodnie przyznają, że rok był trudny - sytuacja gospodarcza nie pomagała w prowadzeniu biznesu. I choć dynamika internetowego handlu i reklamy nadal ma trend wzrostowy, to jednak dynamika nie jest już tak wielka, jak przez kilka lat wcześniej.

Pobierz raport Interaktywnie.com: Polski internet 2012 i prognoza na 2013 [PDF]

W polskim internecie mimo tego sporo się działo. Każdy ocenia go przez swój pryzmat, toteż jednego, zdecydowanego faworyta na wydarzenie roku trudno wskazać. Pretenduje do niego co najmniej kilku kandydatów.

- Jeżeli chodzi o branżowe spojrzenie to na pewno istotnym wydarzeniem jest wyjście kapitałowe TVN z inwestycji w Onet i wejście Ringier Axel Springer, którego pozycja na polskim rynku praktycznie nie istniała. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że RAS zapłacił relatywnie dużo za pozycję numer jeden w polskim internecie. 956 milionów złotych za 75 procent udziałów w Onecie to wysoka wycena w trudnych czasach - podsumowuje Aleksander Kusz, prezes Grupy Money.pl. - Po statystykach stron głównych portali horyzontalnych widać iż ten rodzaj "serwowania" medium nie jest już satysfakcjonujący z punktu widzenia użytkownika. Podobnie jak w przypadku kanałów tematycznych, serwisy wertykalne będą coraz częściej wybieranym medium przez coraz bardziej świadomego użytkownika.

Aleksy Uchański, chief digital officer Ringier Axel Springer Polska również przejęcie portalu Onet.pl przez jego spółkę wskazuje jako najważniejsze wydarzenie Anno Domini 2012.

Internetowa branża w Polsce w przyszłość z optymizmem. Czy uzasadnionym? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ekspertów z kluczowych dla polskiej sieci sektorów poprosiliśmy o prognozy. Prognozy konkretne i precyzyjne, z których - metodą znaną giełdowym i ekonomicznym analitykom - wyliczyliśmy średnie. Dzięki temu uzyskaliśmy obraz tego, co - zdaniem fachowców - dziać się będzie w obecnym roku w e-commerce, na rynku internetowej reklamy, w mediach społecznościowych, z wideo online i dynamicznie rosnącym mobile.
Z zebranych prognoz i szacunków wynika, że choć łatwo nie będzie, to jednak polska sieć skutecznie stawi czoła trudnej sytuacji w gospodarce. W mniejszym, lub większym stopniu, ale specjaliści są jednak optymistami.
Kto mierzy najwyżej, a kto jest najbardziej zachowawczy? Jakie plany i cele stawiają sobie firmy i wydawcy, rozdające karty w polskiej sieci? Przekonajcie się sami.


Pobierz raport w PDF
- Po pierwsze, była to największa pod względem wartości transakcja na rynku internetowym w ostatnim czasie. Po drugie, przejęcie Onetu przez Ringier Axel Springer otwiera perspektywę wykreowania nowej jakości dla rynku - ocenia Uchański. - Ta transakcja to także kamień milowy w historii grupy Ringier Axel Springer. Dzięki przejęciu udziałów w portalu spółka staje się numerem jeden na rynku internetowym w trzech spośród czterech krajów, w których działa. Przejmując Onet, spółka zyskała najsilniejszą polską markę na rynku online i portal, który dla wielu użytkowników w Polsce jest synonimem Internetu.

- Z uwagą śledziłem przejęcie Onet.pl przez wydawnictwo RAS, które dzięki temu posunięciu mocno wzmocniło swoją obecność w sieci. W kontekście wyceny Onetu, jestem ciekawy, jak rozegra się tegoroczny zakup wystawionej na sprzedaż WP.PL - zastanawia się Radosław Kucko, członek zarządu Interia.pl. - Nie było jeszcze sytuacji, która pozwalałaby porównać zakupy konkurencji w tak krótkim czasie. Kończąc wątek rywalizacji, zaznaczyłbym także fakt nieudanego wejścia na giełdę Grupy o2. Uogólniając - rok 2012 był czasem, którego wpływ na rynek internetowy będziemy obserwowali także i obecnie. Przejęcie Onetu, decyzja o sprzedaży WP, restrukturyzacje firm internetowych wymuszone kryzysem, mające poprawiać ich kondycję i efektywność działania, mogą w roku 2013 przełożyć się na istotne zmiany w działaniu tych organizacji, na ich ofertę dla internautów i reklamodawców, a to z kolei może spowodować zmiany układu sił na rynku.

Zdaniem Aleksandra Kusza, 2012 rok przekonał też wielu z nas iż Facebook nie jest tylko serwisem społecznościowym ale platformą dającą wiele możliwości od prostego "być w kontakcie ze znajomymi" po obserwowanie wybranych kanałów medialnych czy też marek, które chce jako konsument obserwować.

- Z biznesowego punktu widzenia miniony rok był cięższy, niż zapewne większość z nas zakładała. Wiedzieliśmy, że nie będzie dobrze, ale każdy zakładał iż takie wydarzenia jak EURO 2012 czy olimpiada w Londynie wpłyną pozytywnie na skalę wydatków reklamowych, ale tak się nie stało - dodaje prezes Grupy Money.pl. - To był rok selekcji pomiędzy graczami na rynku. Pewnie ci najbardziej zdeterminowani wyciągnęli wnioski i założyli tym razem dyskonto w oczekiwaniach co do roku 2013, bo ten na pewno też będzie trudny.

Przykładowe prognozy na rok 2013 ekspertów Interaktywnie.com


- W mojej opinii, wydarzeniem roku były protesty wokół ACTA. Po raz pierwszy, na taką skalę, mieliśmy do czynienia ze społecznym ruchem nieposłuszeństwa, który zorganizował się w sieci i "wyszedł na ulice". Internauci mówili jednym głosem w niezwykle ważnej dla siebie sprawie. Skutecznie - ocenia Michał Gawryszewski, dyrektor ds. strategii i analiz Wirtualnej Polski. - Uwagę zwraca także wyraźny wzrost liczby użytkowników korzystających z sieci przez smartfony, a z drugiej strony – wysiłki wydawców w dopasowaniu się do tego trendu.Pobierz raport w PDF

- Jeżeli patrzymy na internet z najważniejszej dla nas perspektywy - jego użytkownika, to bez wątpienia największym wydarzeniem roku było Euro 2012 - ocenia z kolei Adam Mazan, dyrektor wydawniczy Gazeta.pl. - Nam jako wydawcy udało się w pełni odpowiedzieć na eksplozję zainteresowania tym tematem. W ujęciu bardziej biznesowym, spośród zdarzeń mogących rzutować na przyszłość polskiego internetu, wymieniłbym postępujące upowszechnienie technologii szerokopasmowego dostępu do internetu LTE (uruchomionej już w 2011 r.), akwizycję Onet.pl przez Ringier Axel Springer Polska oraz niezwykle isotny i dający do myślenia fakt, że 2012 był pierwszym rokiem, w którym pierwsze miejsca w Megapanelu zajęły podmioty zagraniczne: Google, Facebook i Youtube.

Jeszcze inne spojrzenie reprezentuje Krzysztof Michałowski, dyrektor zarządzający i wydawca portalu Filmweb.pl: - Jakie było najważniejsze wydarzenie 2012 w polskim internecie? Prawdę mówiąc, trudno mi odróżnić polski Internet od Internetu w ogóle. Z perspektywy wydawcy Filmwebu najważniejsze było ogłoszenie przez amerykański "Newsweek" końca drukowanych wydań. To symboliczny koniec pewnej ery. I niekoniecznie musi się on wiązać z tak często wieszczonym u nas upadkiem dziennikarstwa, ale może stanowić nowe otwarcie i szansę dla mediów w nowej epoce - ocenia Michałowski. - Część mediów zapewne nie przetrwa rewolucji dokonującej się na naszych oczach, ale jestem przekonany, że pojawią się nowe, które wypełnią zaistniałą lukę. My jako Filmweb też chcemy aktywnie uczestniczyć w tej transformacji. Jeżeli chodzi o rynek polski, to zeszły rok był okresem dynamicznego rozwoju reklamy wideo i ekspansji YouTube'a.

Pobierz raport Interaktywnie.com: Polski internet 2012 i prognoza na 2013 [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.