Rynek pożyczek w Polsce w 2013 roku wart był około trzy miliardy złotych, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.
KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: POŻYCZKI W INTERNECIE
Rynek pożyczek w Polsce w 2013 roku wart był około trzy miliardy złotych, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Ogromny udział w całej sumie - aż dwie trzecie - mają już pożyczki udzielane przez internet. Rynek rośnie, rola internetu także i tylko stan naszej wiedzy ciągle jest na zastraszająco niskim poziomie.
Usługi finansowe znamy ale bardzo powierzchownie. O ile o kredytach słyszał niemal każdy, bo też większość z nas aktywnie z nich korzysta, o tyle o pojęciu RRSO słyszał co piaty z nas. Co trzeci uważa, że najwięcej zarobi trzymając pieniądze na lokacie, ale co piaty uważa, że w banku w ogóle nie jest bezpiecznie i nie ma jak stara, dobra skarpeta.
- Przeciętny Kowalski jest zdezorientowany, bo nie potrafi odróżnić instytucji godnej zaufania od firmy-krzak - uważa Jarosław Ryba, prezes zarządu Związku Firm Pożyczkowych. - Będzie tak dopóki w szkołach średnich nie wprowadzimy powszechnej i praktycznej edukacji finansowej. Z drugiej strony należy tak uregulować usługi finansowe, aby z reklam i umów wyeliminować drobny druczek i wszechobecne gwiazdki.
Nic dziwnego, że dyskusja o ograniczeniu pola manewru firmom pożyczkowym za pomocą prawnych regulacji staje się coraz głośniejsza. Koncepcje zmian przygotowało nawet Ministerstwo Finansów. Ich celem jest zwiększenie ochrony klientów, zwłaszcza klientów, którzy korzystają z usług podmiotów działających w sferze nieobjętej obowiązkiem uzyskania zezwolenia na wykonywanie działalności
w zakresie usług finansowych.
Projekt wzbudził sporo kontrowersji i zastrzeżeń zwłaszcza w środowisku firm oferujących
pożyczki krótkoterminowe. W ich mniemaniu koszty - tak duże - zostaną przerzucone na klientów, co sprawi, że pożyczki krótkoterminowe przestaną być opłacalne.
Na razie dobrego wyjścia z sytuacji nie ma. Eksperci wciąż zastanawiają się, jak zablokować nieuczciwe firmy, nie wylewając przy tym dziecka z kąpielą. Historia pokazuje bowiem, ze rynek nie znosi próżni i jeśli nowe przez nowe przepisy cześć firm pożyczkowych padnie, to klienci przerzuca się do szarej strefy. A wtedy problem będzie dużo większy.
Konsekwencja tego może być drastyczne ograniczenie dostępność najczęściej wybieranych pożyczek, co sprawi, ze konsument zostanie pozbawiony prawa wyboru. - Będzie musiał skorzystać z droższych, a jednoczenie bardziej ryzykownych z punktu widzenia firmy pożyczkowej, pożyczek na dłuższy okres lub znaleźć inny sposób pozyskania interesującej go kwoty - na przykład pożyczki pod zastaw - podsumowuje Konrad Pluciński z Money.pl.
KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: POŻYCZKI W INTERNECIE
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
A więc tak, skończyła mi się kasa na koncie, weszłam w te darmowe doładowaniaco tak reklamują... od początku myślałam że to ściema a jednak nie! bylam z szoku jak zobaczylam zedostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zł :) to ta stronka:http://tinylink.pl/zgarnijdola...
a wystarczyłoby gdyby banki miały w swojej ofercie małe pozyczki na dłuzsze okresy bez zbednych formalności tymbardziej ,że jesli chcemy wziasc pozyczke i mamy konto w tym samym banku to tenze i tak traktuje nas jak potencjalne zagrozenie. A ile przy tym sprawdzania - bik, dochody itp itd
ześć firm pożyczkowych padnie, to klienci przerzuca się do szarej strefy... Jakiej szarej strefy??? Co to jest ta szara strefa? Skoro nie ma nadzoru nad chwilówkami to może to jest problem?