Raport Interaktywnie.com: Pożyczki w internecie 2014

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: POŻYCZKI W INTERNECIE

Rynek pożyczek w Polsce w 2013 roku wart był około trzy miliardy złotych, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Ogromny udział w całej sumie - aż dwie trzecie - mają już pożyczki udzielane przez internet. Rynek rośnie, rola internetu także i tylko stan naszej wiedzy ciągle jest na zastraszająco niskim poziomie.

Usługi finansowe znamy ale bardzo powierzchownie. O ile o kredytach słyszał niemal każdy, bo też większość z nas aktywnie z nich korzysta, o tyle o pojęciu RRSO słyszał co piaty z nas. Co trzeci uważa, że najwięcej zarobi trzymając pieniądze na lokacie, ale co piaty uważa, że w banku w ogóle nie jest bezpiecznie i nie ma jak stara, dobra skarpeta.

- Przeciętny Kowalski jest zdezorientowany, bo nie potrafi odróżnić instytucji godnej zaufania od firmy-krzak - uważa Jarosław Ryba, prezes zarządu Związku Firm Pożyczkowych. - Będzie tak dopóki w szkołach średnich nie wprowadzimy powszechnej i praktycznej edukacji finansowej. Z drugiej strony należy tak uregulować usługi finansowe, aby z reklam i umów wyeliminować drobny druczek i wszechobecne gwiazdki.

Nic dziwnego, że dyskusja o ograniczeniu pola manewru firmom pożyczkowym za pomocą prawnych regulacji staje się coraz głośniejsza. Koncepcje zmian przygotowało nawet Ministerstwo Finansów. Ich celem jest zwiększenie ochrony klientów, zwłaszcza klientów, którzy korzystają z usług podmiotów działających w sferze nieobjętej obowiązkiem uzyskania zezwolenia na wykonywanie działalności
w zakresie usług finansowych.

Projekt wzbudził sporo kontrowersji i zastrzeżeń zwłaszcza w środowisku firm oferujących
pożyczki krótkoterminowe. W ich mniemaniu koszty - tak duże - zostaną przerzucone na klientów, co sprawi, że pożyczki krótkoterminowe przestaną być opłacalne.

Na razie dobrego wyjścia z sytuacji nie ma. Eksperci wciąż zastanawiają się, jak zablokować nieuczciwe firmy, nie wylewając przy tym dziecka z kąpielą. Historia pokazuje bowiem, ze rynek nie znosi próżni i jeśli nowe przez nowe przepisy cześć firm pożyczkowych padnie, to klienci przerzuca się do szarej strefy. A wtedy problem będzie dużo większy.

Konsekwencja tego może być drastyczne ograniczenie dostępność najczęściej wybieranych pożyczek, co sprawi, ze konsument zostanie pozbawiony prawa wyboru. - Będzie musiał skorzystać z droższych, a jednoczenie bardziej ryzykownych z punktu widzenia firmy pożyczkowej, pożyczek na dłuższy okres lub znaleźć inny sposób pozyskania interesującej go kwoty - na przykład pożyczki pod zastaw - podsumowuje Konrad Pluciński z Money.pl.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: POŻYCZKI W INTERNECIE

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (3)
Klamka773
1. Klamka773, 195.117.188.*, 28.10.2014 / 11:48
ześć firm pożyczkowych padnie, to klienci przerzuca się do szarej strefy... Jakiej szarej strefy??? Co to jest ta szara strefa? Skoro nie ma nadzoru nad chwilówkami to może to jest problem?
Hanna Kotys
2. Hanna Kotys, 95.41.226.*, 28.10.2014 / 19:44
a wystarczyłoby gdyby banki miały w swojej ofercie małe pozyczki na dłuzsze okresy bez zbednych formalności tymbardziej ,że jesli chcemy wziasc pozyczke i mamy konto w tym samym banku to tenze i tak traktuje nas jak potencjalne zagrozenie. A ile przy tym sprawdzania - bik, dochody itp itd
edytkak2k
3. edytkak2k, 31.128.8.*, 11.11.2014 / 16:31
A więc tak, skończyła mi się kasa na koncie, weszłam w te darmowe doładowaniaco tak reklamują... od początku myślałam że to ściema a jednak nie! bylam z szoku jak zobaczylam zedostalam darmowe doladowanie do plusa za 30 zł :) to ta stronka:http://tinylink.pl/zgarnijdola...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.