Raport Interaktywnie.com "Projektowanie stron WWW 2016"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

One-Page, wideo, kafelki, duże zdjęcia... W najnowszym raporcie Interaktywnie.com omawiamy trendy, które rządzą dzisiaj współczesnym web designem, ale też sprawdzamy, czy stosowanie się do nich opłaciło się największym. Dzięki danym pochodzącym od firmy Gemius - analizujemy, jak wyglądała sytuacja polskich portali horyzontalnych przed i po "kafelkowej rewolucji", a dzięki opiniom ekspertów prognozujemy, jak ich wygląd może zmienić się w przyszłości. 

Z perspektywy dwóch lat zmiany polskich serwisów oceniane są pozytywnie, mimo że w momencie ich wprowadzania różnie z tym bywało. - Trend kafelkowego layoutu niewątpliwie pozwolił na atrakcyjniejszą wizualnie organizację dużej liczby treści na portalach Onet, WP, Interia oraz Gazeta.pl. Jesteśmy przekonani, że wpłynęło to pozytywnie na User Experience korzystających z nich użytkowników - mówi Michał Walczyna, manager działu realizacji w Internetica. 

Dzisiaj "kafelki" to już standard i mało kto pamięta, że w 2014 roku ich wprowadzenie było uważane za "odważne posunięcie". Serwisy zresztą też asekuracyjnie podeszły do jego wdrożenia, bo żaden nie zdecydował się na całkowitą rezygnację z linków tekstowych.

- Ciężko stwierdzić, że wspomniane portale wyznaczają trendy, raczej starają się je adaptować na swoje potrzeby czerpiąc z różnych miejsc w internecie. Na pewno są w pewnym sensie wzorcem dla różnych mniejszych portali, ale raczej nie można powiedzieć, żeby wyznaczały standardy w szerszym znaczeniu – uważa Bartłomiej Pawluk, prezes agencji zjednoczenie.

Jak w takim razie zmieniać się będą w najbliższym czasie? Eksperci są ostrożni w prognozach, uzależniając kierunek przyszłych przeobrażeń od zwyczajów użytkowników, którzy już zaczynają czuć się zmęczeni zbyt dużą liczbą reklam, a "możliwe, że będą mieli dość przeładowania informacjami, zdjęciami i filmikami" - mówi Walczyna. 

Trend, który każe projektantom budować strony w oparciu o zasadę "mobile first" raczej się umocni. Dzisiaj to już nie tylko sposób na ugłaskanie Google'a, który za brak mobilnej wersji serwisu karał, tylko faktyczna dbałość o użytkownika. - W ubiegłym roku nastąpił przełom. Od tego czasu liczba zapytań w wyszukiwarce Google na urządzeniach mobilnych przewyższyła ich liczbę na urządzeniach desktopowych - przypomina Krzysztof Kozak, senior UX specialist w agencji UX Symetria. 

Tymczasem z mobilnością na polskich stronach wciąż jest różnie, bo też "responsywność" często jest przez agencję dorzucana w gratisie. Zwykle ogranicza się wtedy do tego, że rozmiar strony dopasowuje się do urządzeń, ale niektóre funkcjonalności przestają działać.

Według Tomasza Mazurka, część winy za niefunkcjonalne strony responsywne odpowiada ich… upowszechnienie. Jeszcze trzy lata trzeba było do takiego rozwiązania namawiać klientów, pokazywać im gotowe, świetnie działające realizacje. Teraz już każdy wie, że musi istnieć w mobile, projekty staniały i za przygotowywanie stron RWD zabrali się wszyscy. A "wszyscy" często idą na łatwiznę i wersje repsonsywne robią z automatu.

Przepis na sukces jest jednak prosty. Minimalizm, użyteczność, dobre zdjęcia w - w miarę możliwości - angażujżce wideo. Problemy zaczynają się dopiero w momencie wykonania. Na co zwracać uwagę?

Wiecej o tym piszemy w raporcie Interaktywnie.com.
POBIERZ PDF

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
niepelnosprawny,org
1. niepelnosprawny,org, 95.49.129.*, 23.06.2016 / 00:20
strony bedą coraz droższe, a i specjalisci od "www" bardziej poszukiwani, choć ostatnio widzę, ze szuka się 100in1, ta kby specjalista wszystko robił.
Rafał Kraśniej
2. Rafał Kraśniej 30.06.2016 / 14:45
Obecnie, w czasach gdzie użytkownicy coraz częściej i chętniej korzystają z urządzeń mobilnych oczywistym faktem staje się, że strony powinny być robione pod urządzenia mobilne zgodnie z domeną "Mobile First". Nie zmienia to faktu, że wszystkie zachodzące zmiany będą szły w kierunku jeszcze lepszego (UX) User Experience
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.