Raport Interaktywnie.com: Użyteczność w internecie

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Marta Smaga
 

Pobierz raport Interaktywnie.com - Użyteczność w sieci [PDF]

Co zrobić, gdy ze względu na zobowiązania reklamowe serwis potrzebuje szybkiego przyrostu odsłon? Albo gdy musi doraźnie wygenerować ruch na stronie głównej bądź w jakimś konkretnym dziale? Portale mają swoje sposoby, nie zawsze zgodne z ideą użyteczności.

Szatkowanie treści - a gdzie użyteczność?

Najprostsza metoda generowania odsłon to dzielenie artykułów na podstrony. Ta praktyka jest stosowana od bardzo dawna. Na początku redaktorzy dzielili długie artykuły z myślą o wygodzie czytelników, którzy mieli słabe łącza i monitory o małej rozdzielczości. Dziś nie chodzi już o użyteczność, tylko o to, by internauta przeszedł przez jak najwięcej podstron.Artykuły w portalach, w szczególności te plotkarskie lub lifestylowe, są na ogół szatkowane na kilka lub nawet kilkadziesiąt podstron. Standard jest taki, że na każdej z nich prezentuje się zdjęcie, a pod nim umieszcza się tekst. Formą przypomina to galerie, tyle że przeważnie nie ma miniaturek wszystkich zdjęć, tak jak w klasycznych galeriach portalowych. Nie chodzi przecież o to, żeby użytkownik wybrał obrazki, które chce obejrzeć, ale o to, by kliknął jak najwięcej razy.


Pobierz pełny raport
Użyteczność w internecie [PDF]

Dlatego jeśli portal publikuje ranking „Top10 premier motoryzacyjnych roku”, z pewnością zacznie ich wyliczanie od końca. Jeśli chcemy dowiedzieć się, który samochód jest najlepszy, nie mamy innego wyjścia jak tylko przeklikać się przez dziesięć podstron. Jeśli chcemy obejrzeć „Najgorsze stylizacje gwiazd na rozdaniu Oscarów”, też musimy liczyć się z tym, że klikniemy kilka czy kilkanaście razy. Niektóre portale dodają na samym końcu jeszcze jedną podstronę, na której nie ma już treści artykułu, tylko są zajawki innych, powiązanych tematycznie materiałów.

 „Wyciśnięcie” z jednego artykułu kilku odsłon na użytkownika jest dla portalu bardzo korzystne: może wyemitować kilka razy tyle reklam niż w zwykłym, jednostronicowym tekście. Internaucie nie dzieje się wielka krzywda, ale też nie jest to dla niego przyjazne rozwiązanie.

- W sieci cenimy możliwość szybkiego przyswojenia przekazu obok jakości przyswajania – mówi Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy. I tłumaczy: - Najszybsze rozwiązanie i najbardziej naturalne dla użytkownika to prezentacja kontentu w modelu jeden element pod drugim. Jest to rozwiązanie powszechne na blogach i może być uznawane za dość prymitywne, co nie zmienia faktu, że jest to rozwiązanie najbardziej ergonomiczne.

Technicznie nie ma przeszkód, by nawet długi i bogaty w grafiki artykuł umieścić na jednej stronie. Obecne łącza  pozwalają na wyświetlanie bardzo obszernych stron. Portal może też zastosować metodę doładowywania strony w miarę jak użytkownik przewija ją w dół, tak jak to robi na przykład Facebook. Robert Sosnowski podpowiada użyteczną w takiej sytuacji metodę – skrypt jQuery LazeLoad. W konsekwencji portal będzie bardziej użyteczny, ale też istotnie spadnie wskaźnik odsłon.

Małgorzata Pujszo, user experience expert z agencji DigitalOne, zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny problem: wielostronicowe artykuły są często ubogie.

- Niestety, w taki sam sposób często maskowany jest brak treści dobrej jakości. Na początku znajduje się interesujący nagłówek i zajawka, a na kolejnych stronach są już tylko zdjęcia i krótkie komentarze – mówi Pujszo. - Takie rozsianie jednego materiału po wielu stronach i pocięcie tekstu zdecydowanie obniża jakość przeglądania treści, utrudnia odbiór i może  zniechęcić użytkownika do kolejnych odwiedzin serwisu.

Pobierz raport Interaktywnie.com - Użyteczność w sieci [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Interaktywnie.com usability, raport, użyteczność


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
misiopysio
1. misiopysio, 89.171.32.*, 21.03.2012 / 10:35
Taka ciekawostka na temat tego, czy eye-tracking jest czymś więcej, niż pomiarem procesu uwagi wzrokowej tego konkretnego człowieka, w tym konkretnym dniu, w tym konkretnym pomieszczeniu i na tym konkretnym monitorze.
Działa od pierwszego fokusu uwagi (nie ruchu gałki ocznej!):
en.wikipedia.org/wiki/Inhibition_of_return
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 • Skrajności Wypaczają Rzeczywistość
  MLM a piramida finansowa
  Moim zdaniem MLM to ukryta piramida. Wykupując tzw. " pakiet startowy "...
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.