Prezentujemy Wam najnowszy ebook z raportem redakcji Interaktywnie.com. Tym razem, wraz z ekspertami uznanych agencji (NuOrder, PromoTraffic, TBMS, YOC ), przygotowaliśmy publikację o reklamie programmatic buying. Czym jest? Jak się w ten sposób reklamować? Kto tak się promuje i czy to się opłaca? Jaka jest skuteczność takiej promocji? O tym wszystkim przeczytacie w naszej publikacji.
Prezentujemy Wam najnowszy ebook z raportem redakcji Interaktywnie.com. Tym razem, wraz z ekspertami uznanych agencji (NuOrder, PromoTraffic, TBMS, YOC ), przygotowaliśmy publikację o reklamie programmatic buying. Czym jest? Jak się w ten sposób reklamować? Kto tak się promuje i czy to się opłaca? Jaka jest skuteczność takiej promocji? O tym wszystkim przeczytacie w naszej publikacji.
Pobierz ebook "Reklama programmatic byuing 2022/2023"
Wstęp do ebooka o reklamie programmatic buying
W strategii marketingowej warto postawić także na reklamę kupowaną w modelu programmatic buying
17,7 procent marek związanych ze sprzętem gospodarstwa domowego wykorzysta wyłącznie programmatic buying w swojej strategii marketingowej - wynika z jednego z badań cytowanych w tym ebooku z raportem. W przypadku marek odzieżowych - 6,9 procent, natomiast żywności i napojów - 7,1 procent.
Globalnie rynek tego typu promocji osiągnie w tym roku wartość prawie 500 mld dolarów. W Polsce wydamy na nim 200 mln. Dlaczego? Bo ta forma reklamy jest po prostu skuteczna - świetnie generuje leady, no i sprzedaje.
Dobrze wiedzą to firmy, które postanowiły zaprezentować się w tym ebooku z raportem: NuOrder, PromoTraffic, TBMS, YOC.
Zapraszam do lektury i zapoznania się z ich wiedzą ekspercką oraz ofertą.
Tomasz Bonek, prezes zarządu i redaktor naczelny Interaktywnie.com
Czym są Programmatic Buying i RTB i jak ten rynek reklamy rozwija się w Polsce i na świecie?
Globalnie - prawie 500 mld dolarów, a 200 mln dolarów w Polsce - taką wartość w tym roku może osiągnąć rynek reklamy typu programmatic buying. Automatyzacja i personalizacja to główne zalety tego rozwiązania, które według danych serwisu Statista, do 2026 roku może opowiadać aż za 86 procent przychodów z reklam cyfrowych.
Mianem programmatic buying określamy model zakupu powierzchni reklamowej, w którym dzięki zastosowanym algorytmom przekaz reklamowy może dotrzeć do precyzyjnie wskazanej grupy odbiorców. W ten sposób wyświetlana użytkownikom reklama jest spersonalizowana, co daje większe prawdopodobieństwo, że wzbudzi zainteresowanie odbiorców.
W ramach personalizacji zleceniodawca określa parametry, którymi powinni się odznaczać odbiorcy. Jednym z przykładów są czynniki demograficzne, np. płeć, wiek czy miejsce zamieszkania. Po określeniu parametrów, dobór reklamy do użytkownika jest dokonywany automatycznie.
Programmatic buying łączy się z pojęciem RTB. (z ang. Real-Time Bidding), czyli z licytacją zakupu w czasie rzeczywistym. Dzięki personalizacji przekazu reklamowego, właściciel witryny wie, czym interesuje się dany internauta. W ten sposób wiadomo, jaką reklamę wyświetlić. Może być ich jednak więcej niż jedna, co sprawia, że do głosu dochodzi system aukcyjny. Reklamodawcy rywalizują więc pomiędzy sobą, a wyniku przeprowadzonej aukcji, wyświetlana jest reklama tego podmiotu, który zaproponował najwięcej. Proces ten odbywa się automatycznie w ułamku sekundy.
Reklama programmatic buying - parametry kampanii
Oprócz czynników demograficznych takich jak płeć, wiek czy rejon zamieszkania, o których wcześniej wspomniano, personalizację i parametryzację kampanii reklamowych można dokonać poprzez wyznaczenie takich czynników i parametrów:
- zainteresowania odbiorcy reklamy
- capping, czyli wyznaczenie maksymalnej liczby wyświetleń reklamy jednemu użytkownikowi
- czas emisji, czyli określenie ram czasowych, kiedy kampania ma być wyświetlana użytkownikom
- formaty, czyli wybór odpowiednich formatów reklamowych, które będą determinowały miejsca, w których reklamy będą wyświetlane
Wartość rynku reklamy programmatic buying i prognozy
W 2021 roku wartość globalnego rynku reklamy programmatic buying sięgnął 418,38 mld dolarów - podał Statista. Ten sam serwis wskazuje również, że w tym roku rynek ten osiągnie wartość 493,16 mld dolarów, a zatem urośnie aż o 18 procent rok do roku.
Rynek promocji programmatic buying rozwijał się dynamicznie jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, a zmiany jakie zaszły na nim w tym trudnym czasie jeszcze przyspieszyły ten proces. W 2017 roku miał on wartość 187,83 mld dolarów, natomiast, według prognoz, w 2026 roku osiągnie on poziom 724,84 mld dolarów.
Wiodącym rynkiem w przypadku programmatic buying są oczywiście Stany Zjednoczone. W 2021 roku gospodarka ta wydała na ten rodzaj reklamy 167 mld dolarów, co stanowi niespełna 40 procent wartości globalnego rynku. Na drugim miejscu są Chiny z wynikiem 109,5 mld dolarów, a na najniższym miejscu podium Wielka Brytania - 24 mld dolarów.
W Polsce ta gałąź marketingu również prężnie się rozwija. Według wyliczeń firmy Cloud Technologies, wydatki związane z marketingiem programatycznym sięgną w tym roku w naszym kraju 193 mln dolarów, tymczasem jeszcze w 2016 roku było to 46 mln dolarów.
Rozwój i skuteczność reklamy programmatic buying
Według danych serwisu Statista, do 2026 roku 86 procent przychodów z reklam cyfrowych będzie pochodzić właśnie z reklam zakupionych w modelu programatycznym. Najpopularniejsza jest reklama display.
Według Zenith, w ubiegłym roku programmatic buying odpowiadał za 72 procent wszystkich wydatków na ten segment reklamy. W 2012 roku udział ten wynosił 10,4 procent, w 2017 roku przekroczył 50 procent, a w 2020 roku zbliżył się do poziomu 70 procent (69,2 procent). Pod tym względem coraz popularniejsze stają się również reklamy na telewizory smart, gdzie poprzez narzędzia programmatic buying zakupiono reklamy o wartości stanowiącej 53 procent tego rynku w 2021 roku.
Duża część reklam związanych z programmatic buying jest emitowana na urządzeniach mobilnych. Według danych eMarketera, jest to około 75 procent i tendencja ta będzie utrzymywać się również w kolejnych latach.
- Według prognoz, w przypadku telewizorów smart TV, udział ten będzie rósł z 9,7 procent w 2021 roku, do 13,5 procent w 2023 roku.
- Udział reklam programmatic buying wyświetlanych na komputerach stacjonarnych lub laptopach będzie maleć z 14,4 procent do 11,2 procent w przyszłym roku. Tym samym, rynek reklamowy dla przekazu wyświetlanego na telewizorze ma być większy od komputerowego. Trend ten dotyczy także całego rynku reklamy online.
Wady i zalety reklam programmatic buying i RTB
Zalety
- małe witryny bez zespołów sprzedażowych mogą łatwo zarabiać na reklamach
- pozwala w krótszym czasie sprzedawać większą liczbę reklam
- reklamy są kierowane do wyselekcjonowanej grupy użytkowników (personalizacja)
- przejrzystość dotycząca rozliczeń
- szeroki zasięg reklamowy z uwagi na dużą liczbę witryn korzystających z rozwiązania
Wady
- w niektórych przypadkach (platformach) brak możliwości skierowania reklamy do konkretnej witryny
- niewielki budżet w połączeniu z popularną grupą docelową może spowodować, że dana reklama nie będzie miała możliwości przebicia się
- trudności w zdiagnozowaniu kryteriów personalizacji reklamy oraz właściwej grupy docelowej
- wiarygodność danych dot. targetowania przekazu
Pobierz ebook "Reklama programmatic byuing 2022/2023"
Google Display Network jako sieć reklamy programmatic buying
Jest to sieć reklamowa Google, a zarządza się nią także przez system Google Ads. Google Ads pozwala więc wyświetlać reklamy nietylko w wyszukiwarce Google, ale także na stronach zewnętrznych - to w zasadzie największa na świecie platforma programmatic buying.
Niewątpliwą zaletą Google Display Network (GDN) jest integracja z ekosystemem Google, przez co personalizacja kampanii reklamowej jest bardziej intuicyjna. Sam w sobie programmatic buying daje jednak większe możliwości m.in. w postaci dostępu do większej liczby giełd reklamowych. Warto więc GDN łączyć z innymi platformami.
Nie oznacza to jednak, że GDN nie spełni oczekiwań. Jak podaje serwis WordStream, Google daje dostęp do 90 procent użytkowników internetu na świecie, 94 procent użytkowników w USA, z których 64 procent jest osiągalnych codziennie. Dodatkowo sieć Google obecnie dociera do 84 procent użytkowników mobilnych.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»