Boom na aplikacje internetowe jest niekwestionowany. Ograniczenia technologiczne - przede wszystkim wolne łącza - nie są już przeszkodą, a zalety technologii, z której korzystać można za pośrednictwem przeglądarki internetowej z komputera o w zasadzie dowolnej konfiguracji są niezaprzeczalne.
Nie dość, że z oczywistych względów mają mniej wygórowane wymagania sprzętowe, to na dodatek oznaczają znacznie mniejsze koszty. Dlatego po rozwiązania webowe coraz chętniej sięgają przedstawiciele firm. Odpowiedzią rynku na rosnące zapotrzebowanie było pojawianie się firm, wyspecjalizowanych w tworzeniu biznesowych aplikacji webowych. To tak zwane Internet Software Houses. W czym się specjalizują?
Opublikowany w czerwcu raport strategiczny IAB Polska Internet 2009 Polska, Europa, Świat wśród najczęściej realizowanych przez nie zadań wymienia:
- systemy e-commerce,
- platformy B2B,
- portale,
- systemy wspomagające zarządzanie CRM,
- systemy informacji geograficznej,
- intranety,
- systemy obiegu dokumentów.
Również w ramach aplikacji webowych jest możliwość wyboru rozwiązania. Obok rozwiązań dedykowanych konkretnym potrzebom klienta, przygotowywanym od początku do końca na zamówienie, są również tak zwane rozwiązania pudełkowe. Są to gotowe rozwiązania webowe, przystosowane do określonych zadań. Za aplikacjami pudełkowymi przemawiać powinna niższa cena, ale – jak zauważają eksperci IAB – nie zawsze tak jest.
- Oba rozwiązania mają wady i zalety, ale wbrew pozorom to nie cena stanowi zwykle czynnik decydujący. Rozwiązania gotowe, wysokiej klasy, sprawdzone u wielu odbiorców, niekoniecznie będą tańsze od dobrych rozwiązań dedykowanych. Szczególnie jeśli uwzględni się opłaty licencyjne wynikające z dużej liczby stanowisk oraz koszty wdrożenia i wprowadzania zmian – piszą autorzy Internet 2009 Polska, Europa, Świat.
Bez intranetu jak bez ręki?
Znacznie lepiej niż systemy CRM prezentuje się wykorzystanie intranetów. Z tematem mierzą się cyklicznie analitycy wrocławskiej firmy Contium. W ostatnim raporcie, opublikowanym w ubiegłym roku zdiagnozowali 50 dużych firm. Aż 88 procent z nich wykorzystuje intranety w codziennej pracy.
Najczęściej – jak się okazuje – wdrożenia firmy przeprowadzają wykorzystując zewnętrznego dostawce, pospołu z własnym działem IT. Całkowicie zewnętrzne rozwiązanie działa w co piątej badanej firmie. Obok typowo autorskich aplikacji, tworzonych przez dostawcę, równą popularnością cieszą się platformy open source’owe oraz potentata z Redmond – Microsoftu.
Ciekawie prezentują się wyniki analizy wykorzystywania firmowego intranetu. Najczęściej – tę funkcję wskazało przeszło 40 procent badanych przedsiębiorstw – spełnia on funkcję firmowej bazy wiedzy. Nieco rzadziej – 38 procent – do wewnętrznej komunikacji w firmie. Co trzecie przedsiębiorstwo wykorzystuje intranet ponadto do zadań administracyjnych, jak na przykład rezerwacja sal konferencyjnych. Co piąte udostępnia w ten sposób aplikacje do wspierania kluczowych procesów biznesowych, jak na przykład obsługa reklamacji.
Pobierz raport Interaktywnie.com - Internet Software House [PDF]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie dziwie się, że rośnie popularność aplikacji ponieważ aplikacje niejednokrotnie zastępują drogie programy a są niewiele gorsze, choć dużą ich zaletą jest to, że są darmowe :) ja no uwielbiam apliakcję komiks dilmah- umożliwia mi ona zabawę w tworzenie komiksów jest darmowa wiec nic za nia nie muszę płacić::)
ciekawa aplikacja do monitoringu internetu - <a href=\"http://erudito.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://erudito.pl</a> : ) oparta na analizie semantycznej, ciekawe kiedy będzie prawdziwy boom aplikacji \'web 3.0\'? jeśli tak to można nazwać..
Aplikacje webowe to nieunikniona sprawa. Google jest tutaj największym pionierem wg mnie.
No, to może jednak warto było poświęcić czas na napisanie narzędzia do wyceniania pracy - <a href=\"http://softime.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://softime.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://softime.pl</a></a><br /><br /> Zanosi się na to że będzie jeszcze lepiej ;)
Duży plus za zaangażowanie w powstanie raportu. Natomiast prezentowane treści przypominają mi informacje prasowe sprzed roku-dwóch. Może warto byłoby o takie sprawy jak CRM czy SaaS pytać ekspertów z firm, które mają kompetencje i realne dokonania w tej mierze?
Są dziedziny w których aplikacje webowe mają sens. Takie systemy obiegu dokumentów czy portale B2B jak najbardziej mogą być oparte na technologiach webowych. Ale chciałbym zobaczyć poważną aplikację do obróbki grafiki, system CAD czy ERP uruchamiany w przeglądarce. To by była zabawa. Aplikacje webowe wyprą jedynie te rozwiązania pudełkowe, które ze swej natury są niezależne od tego czy działają w sieciach LAN czy WAN. Twierdzenie że zawojują one cały rynek softwarowy jest jednak nie do obrony i zdecydowanie na wyrost. Podobnie jest z chmurami, o których rozentuzjazmowane wróżki twierdzą, że stanowią jedyną możliwą drogę rozwoju branży IT.
według mnie zabrakło analizy rynków zagranicznych, trochę też mało o wąskich, specjalizowanych aplikacjach
Nic nowego. Aplikacje internetowe skupiają się na przesyłaniu informacji i gromadzeniu ich w jednym miejscu. Internet do tego powstał. Mają jedną niezaprzeczalną zaletę dla użytkowników nad typowymi aplikacjami: nie trzeba ich ręcznie instalować na każdym komputerze.
Jeszcze jedna sprawa. Na stronie 23 analiza określa jako koszty ukryte takie rzeczy jak: na szkolenia, zmiany zwyczajów i procedur itp. To nie są koszty ukryte! Przy wdrażaniu w firmie każdego nowego oprogramowania jest jasne że należy przeszkolić użytkowników (lub sami się przeszkolą poświęcając na to czas pracy). Koszty ukryte pojawiają się często w sytuacjach kiedy analiza ryzyka nie uwzględniła złożoności powiązań procesów w firmie (\"diabeł tkwi w szczegółach\"). Szkolenie to sprawa oczywista.
Kolejny błąd: strona 12, chart \"Technologia użyta do budowy intranetu\" - suma procentów przypadków wieksza niż 100% (autor Contium SA)
literówka - strona 11, wykres - jest \"posiada crn\", powinno byc \"posiada crm\"