
Wyniki kolejnej edycji badania Wave 8
Użytkownicy deklarują, że w mediach społecznościowych dołączają do profili marek przede wszystkim po to, by dowiadywać się o nich więcej. Na fanpage'ach najbardziej cenią treści informacyjne, ale chętniej dzielą się kontentem rozrywkowym lub związanym z ich pasjami - to wyniki kolejnej edycji badania Wave 8, które jest prowadzone przez dom mediowy Universal McCann cyklicznie, na całym świecie. Dane, które prezentujemy, dotyczą wyłącznie polskiego internetu.
Badanie potwierdza, że w Polsce media społecznościowe to wciąż głównie Facebook – regularne korzystanie z niego deklaruje 62,2 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu jest YouTube, wymieniany przez 39 proc. badanych, choć tu widać wyraźny spadek w stosunku do poprzedniej fali badania. Na trzecim miejscu Google+, co jest dość zaskakujące (w pytaniu należało wskazać serwisy, z których korzysta się co najmniej raz dziennie). Być może część uczestników ankiet pomyliła go z wyszukiwarką Google.
Częstotliwość korzystania z innych platform społecznościowych - Twittera, Instagramu, Snapchata i Pinteresta – jest w Polsce 2-3 razy mniejsza niż na świecie. Poniższy wykres przedstawia odsetek osób, które deklarują, że z danego serwisu korzystają raz dziennie lub częściej.
Jaki kontent publikowany na fanpage'ach angażuje najbardziej?
Uczestników badania zapytano o to, jakie treści publikowane w mediach społecznościowych przez marki są dla nich wartościowe, a jakimi najchętniej dzielą się ze znajomymi. Okazuje się, że te dwie rzeczy nie idą ze sobą w parze. Internauci na profilach marek najbardziej cenią te treści, które niosą użyteczną wiedzę, uczą czegoś lub mówią coś nowego. Ale dzielą się przede wszystkim takimi, które wyrażają ich punkt widzenia, mają charakter rozrywkowy, są związane z pasjami i zainteresowaniami.
Wiele oczywiście zależy od branży, w jakiej dana marka działa. Od firm z kategorii consumer technology internauci oczekują przede wszystkim treści użytecznych, informacyjnych. Od marek turystycznych - kontentu, który inspiruje i pozwala rozwijać pasje. Natomiast producenci alkoholi powinni skupić się na treściach rozrywkowych lub takich, które uczą czegoś o ich markach.
Dlaczego internauci dołączają do fanpage'y?
Najczęściej wymienianym motywem jest chęć poszerzania wiedzy o marce. Tuż za nim plasują się dwa inne czynniki: chęć wsparcia jakiejś sprawy lub dostępu do informacji o nowościach. Co ciekawe, w porównaniu z analogicznym badaniem sprzed dwóch lat, znacznie zmalał odsetek osób, które „lajkują” marki po to, by je oceniać i dzielić się tym z innymi.
Opis metody i więcej wyników badania w raporcie: http://www.universalmccann.pl/uploads/images/siteimg/WAVE8_online.pdf
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»