Aktywność fanów, liczba komentarzy i "Lubię to" zależy w dużej mierze od stylu prowadzenia strony. Ustawienia Facebooka mają tu drugorzędne znaczenie.
Od kilku dni po polskich fanpage'ach kursuje łańcuszek. Na stronach pojawiają się wpisy dotyczące zmian na Facebooku i rzekomego ukrywania statusów.
W związku z nową polityką FB sprawdźcie czy macie zaznaczoną opcję POKAŻ W AKTUALNOŚCIACH" w rozwinięciu przycisku Lubię to , jeśli nie nasze posty i zdjęcia przestaną Wam się pojawiać na stronie głównej."
Ta wiadomość, którą umieszczają na stronach właściciele stron, jest zwykłym łańcuszkiem. Nieprawdziwym, bowiem Facebook nie odznacza nagle opcji "Pokaż w aktualnościach". Ulepszając jednak swoje algorytmy może sprawić, że użytkownikom będą wyświetlać się tylko najciekawsze rzeczy. I tu tkwi problem - jak prowadzić fanpage, by zbudować zaangażowaną społeczność, a tym samym zapewnić sobie wyświetlenia na tablicach userów?
Edge Rank to algorytm, który umożliwia wyświetlanie tych najciekawszych postów. Nie zamyka jednak drogi do fanpage'a, który użytkownik ma w ulubionych. System ocenia, czy dany wpis jest atrakcyjny dla odbiorców. Na algorytm składa się kilka innych czynników. Między innymi "Affinity" - czyli to, z kim najczęściej komunikujemy się na Facebooku. System ocenia, kogo statusy lubimy, czyje wpisy komentujemy i w przyszłości pokazuje nam częściej aktualności od danego użytkownika/fanpage'a.
Wyżej jednak oceniane jest pozostawienie komentarza, niż tylko kliknięcie "Lubię to". Komentarz bardziej angażuje użytkownika.
Sponsored Stories
Facebook niedawno wprowadził opcję postów sponsorowanych. To rodzaj wpisów, który pojawi się na tablicach wszystkich, a co za tym idzie również tych użytkowników, którzy dawno nie byli aktywni na fanpage'u.To dobra reklama dla firm, bo mogą wyróżnić na przykład informacje o konkursie. Wtedy taki wpis będzie się wyświetlać w newsfeedzie użytkowników nawet do kilku dni. Warto z niej skorzystać, gdy chcemy przypomnieć użytkownikom o fanpage'u. Reklama ta nie jest inwazyjna i nie przeszkadza użytkownikom w przeglądaniu pozostałych informacji, a jej nienachalność powoduje, że użytkownicy nie muszą traktować jej jako reklamy.
Chcąc ocenić popularność postów na Facebooku oraz całego fanpage'a, nie patrzmy tylko na liczbę fanów, ale też na kilka innych wskaźników, które udostępnia nam serwis.
Jeśli więc zależy nam najbardziej na dotarciu do szczegółowo wyselekcjonowanej grupy odbiorców, warto zwrócić uwagę na wskaźniki dotyczące zaangażowania fanów (engagement rate) oraz "liczbę fanów, które o tym mówią".
- W naszym przypadku, kluczowymi wskaźnikami analizowanymi podczas rozwoju fanpage'a były "użytkownicy aktywnie korzystający" oraz "zasięg" - oba związane z publikowanymi przez nas treściami. Pozwoliły nam bowiem na analizę tego, jakie typy treści cieszą się największym zainteresowaniem, a jakich najlepiej unikać - mówi Michał Sadowski, współzałożyciel Brand24. - Wskaźnik "Liczba osób, które o tym mówią" ma niestety mylącą nazwę. Tak naprawdę jest to liczba interakcji fanów z wybraną stroną na Facebooku. W skład interakcji wchodzą naturalnie like'i, komentarze, czy udostępnienia, ale również polubienia strony, publikowanie wpisów na tablicy fanpage'a, odpowiadanie na pytania w ankiecie na stronie, wzięcie udziału w wydarzeniu organizowanym przez stronę, oznaczenie strony w prywatnym wpisie, oznaczenie strony na zdjęciu, checkin w miejscu powiązanym ze stroną. "Polubienie" konkretnego wpisu na fanpage'u trudno jednak traktować jako mówienie o nim i pewnie dlatego wskaźnik (a w zasadzie jego nazwa) budzą pewne kontrowersje.
- Jeśli celem jest np. zaadresowanie jakichś przekazów do mężczyzn w określonym wieku - wtedy o sukcesie będą mówić dane demograficzne fanów dostępne w statystykach - tłumaczy Norbert Kilen, social media strategy director, Think Kong. - Jeśli celem jest inicjowanie dyskusji - ważne są wskaźniki zaangażowania takiej jak choćby "liczba osób, które o tym mówią". Jeśli celem jest tylko liczba fanów - to ona będzie najważniejsza. Moim zdaniem nie da się wskazać jednego, najważniejszego wskaźnika.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»