W ciągu trzech tygodni serwis Google ma już 20 milionów zarejestrowanych użytkowników. Facebook, gdy powstawał, w takim czasie nie zgromadził nawet miliona.
Zdobycie pierwszego miliona zarejestrowanych użytkowników zajęło Facebookowi dziesięć miesięcy. Ten wynik Google pobił praktycznie od razu, a wraz z pojawianiem się coraz większej liczby informacji o G+, rejestrują się nowi użytkownicy. Dziennie nawet 750 tysięcy. Jak podaje comScore, już teraz społecznościowy serwis giganta z Mountain View ma 20 milionów użytkowników, choć nieoficjalne statystyki jeszcze kilka dni temu mówiły o 18 milionach.
To sporo, biorąc pod uwagę, że tę granicę Facebook przekroczył po ponad trzech latach działalności. Już teraz Google+ może być większy niż MySpace, choć brak oficjalnych i aktualnych statystyk dla serwisu, który niedawno został sprzedany za jedyne 35 milionów dolarów.
Facebook przekroczył granicę 5,5 miliona zarejestrowanych w grudniu 2005 roku, ponad półtora roku po starcie serwisu w akademiku na Harvardzie. W tym czasie MySpace miał swoje najlepsze lata świetności. Choć początki serwisu sięgają 2003 roku, to jednak dopiero w latach 2005-2006 notował największe wzrosty. Pod koniec 2005 roku mógł pochwalić się bazą 22 milionów użytkowników i przyrostem na poziomie 2 milionów kont miesięcznie. Jednak już na początku 2006 notował ponad 80 milionów aktywnych kont.
Wtedy też MySpace notował więcej odsłon, niż Google. Gorsze lata przyszły później, gdy Facebook zdobywał kolejnych użytkowników. W 2006 roku, w grudniu, przekroczył granicę 12 milionów kont, a cztery miesiące później - 20 milionów. Wtedy też serwis Zuckerberga zaczął rosnąć bardzo szybko.
W październiku 2007 roku miał już 50 milionów aktywnych użytkowników, sierpień 2008 to już 100 milionów kont. Dalej poszło z górki. Witrynie Zuckerberga, która na początku działała tylko w środowisku akademickim, przybywało średnio 25 milionów użytkowników w dwa miesiące. W tym tempie w grudniu 2009 Facebook miał już 350 milionów kont.
Google w tym czasie eksperymentował ze społecznościami. W maju 2009 powstał Wave, aplikacja umożliwiająca tworzenie i edytowanie dokumentów w czasie rzeczywistym. Aplikacja miała być po części biznesowa, po części społecznościowa. Efekt nie zadowolił - usługa została zamknięta z końcem 2010 roku.
Później był Google Buzz. Również w tym przypadku pomysł nie chwycił. W lutym 2010 roku, gdy usługa ruszyła, media prognozowały, że Buzz może w szybkim czasie pokonać mikroblogi, choć sam Google stawiał sobie za bezpośrednią konkurencję Facebooka (który notował wtedy już 400 milionów użytkowników). Obecnie Google Buzz również jest na prostej drodze do zamknięcia.
Ze społeczności, które Googlowi się udały, można zaliczyć Orkut. W Europie mało kto z niego korzysta, 60 procent użytkowników serwisu to Brazylijczycy. W serwisie zarejestrowanych jest jednak ponad 100 milionów internautów.
Na naszym, polskim poletku serwisów społecznościowych, szybko rosła Nasza Klasa, obecnie NK.pl. Serwis powstał pod koniec 2006 roku, a pod koniec 2007 notowała już 3 miliony zarejestrowanych użytkowników. W ciągu kolejnych czterech lat liczba aktywnych kont w serwisie wzrosła do 13,5 miliona - potwierdził Dominik Czarnota, prezes NK.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Czyli, że Facebook ma ponad 700 tys. miliardów zarejestrowanych kont? ;)
<blockquote>@djey Rozumiem, że wypowiadasz się we własnym imieniu? Bo ja wcale tak nie uważam</blockquote><br /> no tak moze i u nich pracujesz to ci sypna jakies drobne abys nie beczal ale mimo to nie jest to polskie wiec polacy na tym sie nie dorobia..
@djey Rozumiem, że wypowiadasz się we własnym imieniu? Bo ja wcale tak nie uważam
i tak to wszystko jest amerykanskie wiec g warte dla polakow
Dokładnie, facebook przetarł rynek...podobne porownanie można zrobić pomiedzy CITEAM (G+) a GRUPEREM (FB)....
Dodam tylko, że Facebook powstał w czasie, gdy social media nie były znane ogółowi. Ludzie musieli przekonać się do tego typu komunikacji. Google + o tyle jest w dobrej sytuacji, że ludzie są zmęczeni wszechobecnym spamem i monotonią serwisu, szukają więc nowych, świeżych rozwiązań. Jeżeli dodać do tego posiadaną bazę użytkowników, chociażby Gmaila, sytuacja staje się klarowna.<br /><br /> Artur Smolicki<br /> <a href=\"http://www.newcreative.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.newcreative.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.newcreative.pl</a></a>
Porównywanie Google+ do Facebooka jest o tyle bez sensu, że ten drugi musiał zebrać użytkowników z sieci samemu. Ten pierwszy z kolei może korzystać własnie z tej zebranej bazy do promocji, a po drugie sam posiada już zacną bazę użytkowników. <br /><br /><br />Druga sprawa, że Facebook nie rósł od startu tak dynamicznie bo był zamknięty i rejestracja w nim uzależniona była od adresu e-mail, dlatego ciężko porównywać te dwa przyrosty do startu.