Pisze Gabriela Barnat, senior strategy manager z LifeTube.
O tym, że warto współpracować z twórcami internetowymi mówi się dużo, ale o tym, jak to robić z głową, już trochę mniej. Przyjrzyjmy się zatem przykładom kampanii, które pokochali internauci i zastanówmy się, jakie wnioski mogą wyciągnąć z nich marki, które stawiają pierwsze kroki w influencer marketingu.
1. Dopasuj twórców do kampanii
„Studio konesera” będące internetowym programem kulturalnym marki Samsung jest przykładem na to, że kluczem do sukcesu kampanii z influencerami jest odpowiedni wybór twórcy, który będzie płynnie poruszał się w świecie marki – będzie ją znał, utożsamiał się z nią i miał pomysł na narrację.
W przypadku wyżej wymienionej współpracy gospodarzem audycji był youtuber Jakub Dębski, który w każdym odcinku programu omawiał z zaproszonymi gośćmi ich ulubione “dzieła”, dostępne w Samsung Smart TV.
Efekt kampanii, w postaci 1,6 mln wyświetleń, jest zasługą jego doskonałych umiejętności interpersonalnych - angażowania rozmówcy w dyskusję, humoru i inteligentnego puentowania.
2. Planuj długofalową współpracę
Coraz więcej marek dostrzega potencjał z długofalowej współpracy z influencerami. Korzyścią długoterminowych działań jest stworzenie ambasadorów, a tym samym korzystanie z ich zasięgów, wiarygodności, a także ich wizerunku. Influencerzy podkreślają, że chętnie nawiązują takie współprace. Warunkiem jest jednak to, by były to marki, z których wartościami się utożsamiają. Dzięki temu nie tracą autentyczności wśród swojej społeczności. Planując wielomiesięczną kampanię na kanale Twórcy zyskujemy o wiele więcej benefitów, niż w przypadku jednorazowych realizacji. Możemy konsekwentnie budować wizerunek marki oraz zwiększać jej świadomość wśród odbiorców. Zyskujemy także wiedzę na temat danej społeczności – jej potrzeb i reakcji na publikowany przez nas content.
Przykładem marki, która na stałe wpisała współpracę z influencerami do swojej strategii jest Play. Kilkumiesięczna współpraca z AbstrachujeTV, w ramach której Twórcy stworzyli między innymi trzy filmy zawierające lokowanie produktów, została sfinalizowana imponującym wynikiem 12 293 075 wyświetleń.
Dodatkowo Rafał Masny, Czarek Jóźwik i Robert Pasut pojechali razem z marką na Woodstock, gdzie w specjalnej strefie bili rekord Guinnessa razem z uczestnikami festiwalu. Relacja z wydarzenia została wyświetlona 1 737 203 razy i otrzymała prawie 30 tys. kciuków w górę.
3. Wykorzystuj content współtworzony z influencerami w swoich kanałach
Odcinek dedykowany na kanale youtubera, test, recenzja, zaangażowanie Twórcy do kampanii społecznej, udział w evencie. Współpraca marki z Twórcą może przybierać bardzo różne formy, dlatego wyboru należy dokonać uwzględniając potrzeby obydwu stron. Czy content współtworzony z Twórcami, publikowany na kanale marki, a nie influencera może również odnieść sukces? Jak najbardziej tak!
Przykładem jest kampania marki Danio, będąca promocją akcji #DANIOPOZYTYWNIE oraz nowych produktów wprowadzonych na rynek pod tym hasłem. Marka zaangażowała do współpracy takich Twórców jak: Szparagi, Lisie Piekło i JelenieJaja, którzy spotkali się razem na planie i pokazywali, jak ich świat zmienia się po wypiciu Danio. Film publikowany był na kanale marki i zdobył prawie 2 mln wyświetleń. Kampania ta jest dowodem na to, że na współpracę z influencerami warto patrzeć szeroko, a ich wizerunek z powodzeniem można wykorzystywać w kanałach własnych.
4. Nie bój się trudnych tematów
Content publikowany na YouTube większości kojarzy się z rozrywką. Czy jest tam zatem przestrzeń na dyskusję o trudnych tematach? Marka Durex udowadnia, że nawet o tak krępujących zagadnieniach, jak choroby weneryczne można opowiadać w tym medium w sposób przystępny dla młodych odbiorców. Kluczem jest odpowiedni dobór influencerów, którzy mają posłuch wśród swojej publiki, a także ubranie komunikatu w taką formę, która będzie zgodna z charakterem kanału Twórcy. Kampanie realizowane przez markę Durex są wzorcowym przykładem na to, jak wykorzystywać głos youtuberów do edukowania konsumentów.
W temacie chorób wenerycznych Durex zrealizował trzy dedykowane materiały z influencerami, a każdy z nich spotkał się z pozytywnym feedbackiem widzów. Pierwsze nagranie powstało przy współpracy z Ajgorem, który wcielił się w rolę nauczyciela opowiadającego historie osób, których losy diametralnie zmieniły się przez drobne niedopatrzenia, bądź nieuwagę. Materiał miał prawie 350 tysięcy wyświetleń, a jego sukces jest wynikiem zaufania, jakim marka obdarzyła Twórcę w kontekście stworzenia konwencji filmu.
Drugim nagraniem była sonda przeprowadzona przez Miecia Mietczyńskiego na kanale Matura to Bzdura, która sprawdzała wiedzę Polaków z zakresu edukacji seksualnej m.in. znajomości chorób wenerycznych. Film zdobył ponad 1 mln wyświetleń i ponad 1 000 komentarzy.
Najnowszą produkcją, która również podejmuje ten temat, jest materiał Abstrachuje prezentujący różne osobowości randkowiczów. Film został opublikowany kilka dni temu, a liczba jego wyświetleń już przekracza 1,5 mln wyświetleń.
Kampanie marki Durex z influencerami udowadniają, że YouTube to nie tylko muzyka, śmieszne koty i tutoriale makijażowe. W tym medium jest również przestrzeń na dyskusję o trudnych tematach, ale by umieć o nich rozmawiać z internautami warto zaufać twórcom w kwestiach formy ich prezentowania.
5. Wykorzystuj nieszablonowe mechanizmy angażowania
Planując kampanię w social media, czyli przestrzeni, w której poruszają się infuencerzy, warto pamiętać o tym, by była ona zachętą do dialogu. W końcu tym, na czym opierają się media społecznościowe są właśnie interakcje. W przypadku współpracy z youtuberami czynnikiem ułatwiającym prowadzenie dialogu z internautami jest doskonała znajomość ich odbiorców i możliwość oferowania markom rozwiązań, które najbardziej będą angażowały ich publikę. Influencerzy skutecznie budują wokół siebie wierną społeczność, która ufa rekomendacjom twórców i chętnie bierze udział w aktywnościach, które proponowane są na ich kanałach.
Dobrą praktyką na zwiększenie aktywności internautów jest tworzenie kampanii, które prowokują do podjęcia określonego działania, a także dają możliwość wpływania na kształt filmu i contentu prezentowanego w materiałach wideo. Przykładem takiej angażującej interakcji z konsumentem był interaktywny film Oli Żuraw zrealizowany dla marki Maybelline, w którym to widzowie decydowali o tym, jak zakończy się dzień youtuberki. Internauci mieli do wyboru trzy rozwiązania – randkę, imprezę i sesję zdjęciową.
Poza mechanizmem angażującym, który zachęcał użytkowników sieci do sprawdzania każdego ze scenariuszy filmu, konsumenci mieli okazję zapoznać się z produktami marki Maybelline. Każde nagranie promowało inną maskarę z gamy Colossal. Cztery nagrania opublikowane przez youtuberkę zdobyły ponad pół miliona wyświetleń, a najpopularniejszym „zakończeniem dnia” była randka.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»