Nowe funkcje serwisów społecznościowych otwierają niespotykane dotychczas możliwości wchodzenia w interakcję z konsumentami. Usługi takie jak Facebook Places, albo serwisy typu Foursquare, mają już wśród marketerów grono zagorzałych zwolenników. Jednak nie wszyscy eksperci z branży internetowej uważają, że serwisy społecznościowe staną się z czasem dominującym kanałem sprzedaży produktów.
Na razie Facebook Places (ang. miejsca), dostępna jest tylko w kilku krajach, a pierwszym, w którym się pojawiła, były Stany Zjednoczone. Nie dziwi to specjalnie, bo Amerykanie dysponują dobrze rozwiniętym rynkiem usług mobilnych, a w przypadku tej funkcji bez smartfona niewiele zdziałamy. W największym skrócie: Places umożliwia użytkownikom serwisu, za pośrednictwem komórki, informowanie znajomych o tym, gdzie obecnie przebywają i co robią.
Jednocześnie na smartfonie można sprawdzić, kto z przyjaciół jest w pobliżu. Wszystko to za sprawą geolokacji.
– Na razie Facebook nie zapowiada wprowadzenia tej usługi w naszym kraju. Ponieważ jednak Polska jest jednym z państw, w których liczba użytkowników serwisu rośnie najdynamiczniej, z pewnością możliwość ta jest rozważana – mówi Paweł Karaś, head of Facebook sales w ARBOinteractive Polska.
Drugim interesującym przykładem serwisu społecznościowego bazującego na geolokalizacji jest amerykański Foursquare. Ideą tej platformy jest zachęcanie ludzi do odkrywania swojego najbliższego otoczenia i nagradzanie ich za to. Najogólniej można powiedzieć, że medium to jest połączeniem przyjaznej wyszukiwarki z elementami przewodnika po mieście tworzonego przez społeczność i scalone mechaniką gry. Użytkownicy, oczywiście znowu tacy, którzy posiadają smartfony mogą zdobywać punkty i odznaki za wyszukanie nowego ciekawego miejsca, czy ponowną wizytę we wcześniej odwiedzonym lokalu.
Dla właścicieli wszelkiego rodzaju sklepów, punktów usługowych, knajpek, pubów, barów czy restauracji, Foursquare daje okazję do przyciągnięcia mobilnych klientów korzystających z platformy. Oczywiście zachętą mogą być specjalne rabaty, zniżki lub nagrody dla użytkowników serwisu. Na przykład, jeśli użytkownik jest w rejonie danego baru lub restauracji, dostanie informację, co powinien zrobić, żeby dostać darmowe przekąski i promocje na napoje. Jeśli jest oddalony o kilka przecznic, dowie się, że firma daje szczególne bonusy dla użytkowników Foursquare i że powinien odwiedzić dany lokal. Pomaga w tym zestaw samoobsługowych narzędzi, którymi przedsiębiorca może tworzyć różnego rodzaju oferty specjalne, a potem również śledzić, jaki odzew wywołały w społeczności.
Według twórców serwisu daje to biznesowi bardzo atrakcyjne narzędzie do kreowania relacji z klientami. Zwłaszcza, że firma korzystająca z Foursquare ma potem dostęp do rozmaitych statystyk i zestawień, np. najczęściej odwiedzających klientów, liczby unikalnych odwiedzających, pory dnia, kiedy użytkownicy robią check in, czy danych demograficznych o konsumentach.
Konsument zlokalizowany...
Najcenniejszą zaletą serwisów społecznościowych dla firm jest jednak informacja o lokalizacji internauty. Po pierwsze, umożliwia przekazywanie spersonalizowanych reklam w konkretnym czasie i miejscu. Po drugie, co jest nawet bardziej wartościowe z punktu widzenia sprzedaży, pozwala analizować, gdzie bywa dany użytkownik, i na tej podstawie wysnuwać wnioski o jego przyzwyczajeniach, zainteresowaniach itp.
– Media społecznościowe już stały się kanałem sprzedaży dla firm. Popularność smartfonów oraz rosnący zasięg bezprzewodowego internetu sprawia, że mamy możliwość ciągłego przebywania online, a tym samym dzielenia się ze społecznością tym, co robimy i gdzie jesteśmy. Geolokalizacja reklam na podstawie informacji publikowanych w portalach społecznościowych typu Facebook Places w połączeniu z danymi, które udostępniamy na profilu takimi, jak wiek, płeć, zainteresowania, pozwalają reklamodawcom pójść o krok dalej – podkreśla Anna Uba, social media specialist w Opcom Connect. – Reklama nie tylko będzie geolokalizowana, ale także dopasowana do naszych upodobań, a tym samym stanie się bardziej skuteczna.
Podobny pogląd wyraża Paweł Haltof, dyrektor ds. badań Yuux (Grupa Omnigence).
– Sprzedaż w social media jest nieunikniona, bo komu opłaca się utrzymywać bezużyteczny kanał komunikacji. Jeśli możemy mówić do milionów ludzi, możemy też zainteresować ich sprzedażą. To social media zmienią sprzedaż, z masowego towaru, na produkt z personalizacją – prognozuje.
Kwestią nieodległej przyszłości jest sytuacja, w której pójdziemy po własnoręcznie skonfigurowanego laptopa z czerwonym grafitti, nowe buty przyjadą w wybranych przez nas kolorach współgrających ze ścianami naszego domu, a samochód będzie miał spersonalizowany napis na lakierze np. „kocham motocykle”.
– Żeby taka sprzedaż był możliwa trzeba zmienić proces produkcji, dodać możliwości automatycznej zmiany, kolejkowania zamówień z zachowaniem masowości. Media społecznościowe spowodują, że to pośrednik będzie konfigurował obudowy, kolory, nadruki, opakowania czy charakterystyki dla nas. Social media wymagają bezpośredniego zwracania się DO MNIE. Zamówienie szeregu koszulek na urodzinowe przyjęcie, zakup żółtych rowerów dla córek czy tapeta ze zdjęciami dzieci będą do zamówienia online od ręki – przekonuje Paweł Haltof.
...i poinformowany
Geolokalizacja przynosi korzyści także drugiej stronie, czyli konsumentom. Przede wszystkim za sprawą przekazywania rekomendacji i ostrzeżeń, użytkownicy będą informować się np. o miejscach godnych odwiedzenia, produktach, które warto kupić, lub wręcz przeciwnie.
– To ciekawy trend, osobiście bardzo w niego wierzę z kilku powodów. Po pierwsze to odpowiedź na potrzeby informacyjne konsumentów w miejscu gdzie się znajdują. Przykład – szukam w środku miasta miejsca, gdzie najbliżej serwują najlepszą kawę. Wyciągam telefon, odpalam aplikację i już wiem, że dwie ulice dalej, jakieś 150 metrów stąd, jest miła kawiarenka polecana przez 84 osoby – tłumaczy Bartłomiej Piekło, strategic planner z OS3 multimedia. – Z takich względów nie od dziś mówi się o śmierci internetu postrzeganego przez pryzmat rozwiązań opartych o przeglądarkę w komputerze. Mobilny dostęp do informacji i ich wyszukiwania, złączony z lokalizowaniem ich w konkretnym otoczeniu geograficznym to świetna forma promocji dla małych i średnich przedsiębiorstw, które charakteryzują się dynamiką i innowacyjnością w dotarciu do potencjalnych konsumentów. Z pewnością pomoże w tym rozwój telefonii komórkowej i zwiększanie się w rynku udziału smartfonów – dodaje Piekło.
Na tym nie kończy się lista możliwości, które daje geolokalizacja przeciętnemu zjadaczowi chleba. Wykorzystujące ją rozmaite aplikacje internetowe podpowiadają nam wiele użytecznych informacji.
– Zgoda na podanie lokalizacji odziera nas z resztek prywatności, ale młodzi ludzie nie przykładają do tego aż tak wielkiej wagi. Nastolatki chcą wiedzieć, gdzie są ich znajomi, gdzie kupili czaderską bluzę lub jak trafić z danego miejsca na imprezę do Tomka mieszkającego w nieznanej części miasta – mówi Wyszyński.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
A i co? Ja wiem gdzieś jest... :P wszystko wiem o Tobie....bwuhahaha
\"Kwestią <strong>nieodległej przyszłości</strong> (...) nowe buty przyjadą w wybranych przez nas kolorach współgrających ze ścianami naszego domu (...)\"<br /> Już dawno jest taka możliwość ... <br /> np. <a href=\"http://nikeid.nike.com/nikeid/?sitesrc=PLLP\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://nikeid.nike.com/nikeid/?sitesrc=PLLP\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://nikeid.nike.com/nikeid/?sitesrc=PLLP</a></a>