19.02.2013 / Social media
 

Rekruterzy są coraz sprytniejsi. Oto, co sprawdzają o nas na Facebooku

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
(Monster Polska, RO)
 
fot. Flickr.com/thomas pieper/CC
fot. Flickr.com/thomas pieper/CC

Pracodawcy i wykorzystują social media nie tylko do celów rekrutacyjnych, np. publikując oferty pracy, ale również po to, by sprawdzić potencjalnego kandydata. Łakomym kąskiem są więc dla nich wszelkie informacje na portalach społecznościowych. Na Facebooku znajduje się na przykład ponad 10 milionów Polaków. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że przyszły kandydat dzieli się na nim wartościowymi komentarzami i nie tylko. Co szczególnie interesuje rekruterów i jak uniknąć wpadki na swoim profilu?

SPOŁECZNOŚCI
- Nazwa Użytkownicy (real users) Odsłony krajowe ogółem Zasięg Audyt site-centric
1 facebook.com 13 423 793 - 69,37% -
2 Grupa Nk.pl 8 225 306 - 42,51% -
3 Grupa Gazeta.pl - Społeczności 7 312 984 352 768 566 37,79% tak
4 Grupa Interia.pl - Społeczności 6 711 553 175 835 539 34,68% tak
5 Grupa Google - Społeczności 6 701 568 - 34,63% -
6 Grupa Onet.pl - Społeczności 6 142 577 390 302 017 31,74% tak
7 Grupa GG Network - Społeczności 3 089 494 59 982 165 15,97% tak
8 Grupa O2.pl - Społeczności 2 886 992 50 573 848 14,92% tak
9 Grupa Wirtualna Polska - Orange - Społeczności 2 341 155 27 525 508 12,10% tak
10 wordpress.com 2 235 240 - 11,55% -

Źródło: PBI Gemius

Jeśli masz zablokowane konto dla nieznajomych, może zdarzyć się tak, że rekruter poprosi o zmianę ustawień prywatności. Taka sugestia budzi spore kontrowersje. Co wtedy? - Zastanów się, jak bardzo zależy Ci na stanowisku, o które się ubiegasz, i czy rzeczywiście warto umożliwić potencjalnemu pracodawcy dostęp do prywatnych danych. Możesz grzecznie odmówić rekruterowi tłumacząc, że chronisz swoją prywatność i spróbować w delikatny sposób wrócić do rozmowy na temat kompetencji oraz doświadczenia – radzi Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.

Co ciekawe, social media są coraz częściej wykorzystywane przez pracodawców już na etapie publikowania ogłoszenia o pracę oraz poszukiwania specjalisty na dane stanowisko. Rekruterzy poszukują bowiem pracowników na profesjonalnych portalach społecznościowych, gdzie kandydaci udostępniają tylko i wyłącznie zawodowe informacje. W przypadku takich serwisów (LikedIn, Goldenline, Profeo), pracodawcom zależy na szczegółach o których często zapominamy.

- Zasada jest jedna - im więcej informacji, tym lepiej. Twój profil powinien więc zawierać nie tylko listę poprzednich pracodawców wraz z nazwami zajmowanych stanowisk, lecz także zakres wykonywanych obowiązków oraz osiągnięcia. Warto pochwalić się sukcesami i najważniejszymi dla kariery zawodowej projektami. Jeśli chodzi o wykształcenie, oprócz ukończonych szkół i studiów, wymień kursy i szkolenia, w których brałeś udział – to świadczy o chęci rozwoju, podnoszenia oraz zdobywania nowych kwalifikacji
– twierdzi Małgorzata Majewska.

Branżowe media społecznościowe dają również możliwość odnowienia kontaktów zawodowych i pozyskania referencji od byłych współpracowników, podwładnych i przełożonych oraz innych osób, z którymi pracowałeś, np. kontrahentów lub klientów. Pozytywne opinie na twój temat dodatkowo zachęcą pracodawcę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Na co powinieneś uważać? Obowiązują te same zasady, co w przygotowaniu tradycyjnej aplikacji – elektroniczne CV nie może zawierać kłamstw i błędów ortograficznych.

Eksperci zwracają uwagę, że to co raz trafia do sieci, zostaje w niej już na zawsze. Warto więc, przed wysłaniem aplikacji do pracodawcy, sprawdzić, co wyskakuje w wyszukiwarce, gdy wpiszesz w niej swoje imię i nazwisko.

Zamiast Facebooka, postaw na serwis specjalistyczny


Przeprowadzone przez Employer Branding Institute badania Kandydaci 2.0 pokazały, iż 74% studentów i absolwentów korzysta z internetu w celu poszukiwania pracy lub praktyk. Nie dziwi zatem fakt, iż 51% ankietowanych firm zdecydowało się już na aktywność na portalach społecznościowych, promując swoją działalność, informując o wewnętrznym życiu przedsiębiorstwa, zamieszczając ogłoszenia, czy poszukując pracowników. O sile internetu świadczy również odpowiedź 78% respondentów, którzy uznali, że nie przyjęłoby oferty pracy firmy, która ma złą renomę lub jej promocja w sieci jest na niskim poziomie. W wynikach jest jednak pewien haczyk, bo okazuje się, że działania rekrutacyjne prowadzone na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter) nie pozwalają osiągnąć zamierzonego celu.

Tylko 21% respondentów poszukuje pracy, praktyk lub stażu na takich portalach. Znacząca część, bo aż 89% wykorzystuje do tego celu portale dedykowane pracy (LinkedIn, GoldenLine itd.), a 54% strony kariery wybranych pracodawców. Zatem to nie Facebook i Twitter powinny być w centrum zainteresowania rekruterów. Ponadto wymienione wcześniej badania pokazują, że ogłoszenie na LinkedIn zwiększa aż dziewięciokrotnie liczbę aplikacji na dane ogłoszenie niż Facebook i trzykrotnie więcej niż za pośrednictwem Twittera.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: porady, rekrutacja, social media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (4)
Jerzy Wiśniewski
1. Jerzy Wiśniewski 16.03.2013 / 10:03
Zgadzam się. Chronię swoją prywatność i wszystkie informacje na moim profilu (poza imieniem i nazwiskiem) są i będą widoczne tylko i wyłącznie dla moich znajomych!
Wiktor Łukaszuk
2. Wiktor Łukaszuk 16.03.2013 / 21:55
Ja sobie nawet nie mogę wyobrazić, że pracodawca włazi mi w życie prywatne.
Zenon Malicki
3. Zenon Malicki 18.03.2013 / 11:22
Ja np. bardzo mocno ograniczyłem dostęp do informacji na moim profilu.
Sebastian Konarski
4. Sebastian Konarski 25.04.2013 / 10:58
Bez przesady, jeżeli pracodawcy zależy na kompetencji i poznaniu umiejętności pracownika, to na tych elementach będzie się skupiał. Lepiej omijać zbyt mocno ingerujące w prywatność firmy
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.