Specjaliści, choć uważają, że Workplace to dobry ruch, tego nie przesądzają.
O tym, że Facebook pracuje nad serwisem ułatwiającym komunikację pomiędzy współpracownikami, wiadomo było od dawna, a konkretnie od 18 miesięcy. W tym czasie jednak wiele firm, które potrzebowały podobnych narzędzi, przyzwyczaiło się do Slacka lub polubiło z LinkedIn. Czy Workplace, który startuje ze sporym opóźnieniem, zdoła im zagrozić?
Ma kilka istotnych zalet, z których pierwszą jest cena. Model biznesowy Workplace bazuje na liczbie aktywnych w danym miesiącu użytkowników, dzięki czemu koszty kształtują się elastycznie w zależności od tego, ile osób realnie korzysta z platformy w danym miesiącu. Im więcej - tym cena za jednego użytkownika jest niższa. Jeśli z platformy korzysta mniej niż tysiąc aktywnych użytkowników, koszt "jednego" to 3 dolary. 2 dolary, jeśli firma ma między 1001 a 10 000 aktywnych użytkowników , a dolar, jeśli jest to 10 tysięcy. Za Slacka trzeba płacić 7 dolarów miesięcznie, po prostu.
A jak wygląda sama platforma? Podobnie jak zwykły Facebook. Jest newsfeed, komentarze, komunikator, możliwość transmisji live, reakcje, połączenia wideo itp., a więc wszystko znane i lubiane plus coś więcej, czyli Funkcja Multi-Company Groups. To grupy, umożliwiające współpracę pomiędzy firmami.
Czy to jednak wystarczy, by firmy go porzuciły? Specjaliści nie chcą o tym przesądzać, ale szanse na to, by Workplace znalazł dla siebie miejsce na rynku, nawet kosztem innych narzędzi, wydają się spore. Facebook to dla wielu użytkowników naturalne środowisko i trudno wyobrazić sobie lepsze narzędzie choćby do prowadzenia kampanii employer brandingowych czy rekrutacyjnych. Tymczasem LinkedIn i Slack wciąż są dość niszowe, doceniane przez profesjonalistów, ale siłą rzeczy mniej popularne.
- Środowisko Facebooka dla rzeszy nie tylko młodszych użytkowników jest zdecydowanie bardziej naturalnym i częściej wykorzystywanym środowiskiem od chociażby tego znanego z LinkedIn. W praktyce może się więc okazać, że kampanie employer brandingowe, czy rekrutacyjne bardzo szybko przeniosą się z LinkedIn do nowej usługi Facebooka, która gwarantuje większą swobodę pracy dla większości użytkowników - zauważa Bogusław Skowron, social media manager, w agencji Point of View. - Drugą, niemniej ważną cechą dającą Workplace przewagę rynkową, są rozbudowane możliwości pracy w aplikacji mobilnej. Facebook wyposażył swoje nowe narzędzie w szereg funkcji dostępnych w mobile, które przewyższają praktyczne rozwiązania proponowane przez Slacka.
Workplace, głównie dzięki aplikacji mobilnej, miał idealnie służyć nie tylko pracownikom w szklanych biurowcach, ale także na przykład sprzedawcom, załogom statków czy baristom, czyli osobom, które w ciągu dnia nie mają dostępu do tradycyjnych narzędzi biurowych. I tu - zdaniem Roberta Sosnowskiego, dyrektora zarządzającego w agencji Biuro Podróży Reklamy - pojawia się problem.
- Trzeba wypełnić długaśny formularz - wygląda dosyć biurokratycznie. Trzeba płacić. To małe kwoty, ale zawsze. Kilka dolarów w firmie może być problemem nie ze względu na kwotę, ale ze względu na wewnętrzne procedury. Czasami potrzebne są faktury pro forma, podpisy szefa. To wszystko może okazać się zbyt dużą barierą, obniżającą konwersję. Czy nie lepiej byłoby zrobić ten projekt bez barier i zmonetyzować, kiedy kula śniegowa zacznie narastać? - pyta.
Facebook wyraźnie chce jednak zdywersyfikować działalność, tworząc solidne źródło przychodów, innych niż reklama.
Źródło: Interaktywnie.com |
||
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ |
||
EKSPERT |
KOMENTARZ | |
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy: |
||
Bogusław Skowron, Social Media manager, agencja Point of View: |
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:
Workplace Facebooka jest dosyć oczywistym sposobem na monetyzacjję platformy. Ten kierunek pewnie zaskoczył wielu komentatorów, bo tak bardzo utożsamialiśmy FB z segmentem B2C, że nie przyszło nam do głowy, że nagle serwis Marka Zuckerberga może sięgnąć w kierunku LinkedIn, Slacka czy G Suite.
Teoretycznie szanse na sukces są duże, ale kiedy zacząłem się wklikiwać w szczegóły, to na razie nie wygląda to specjalnie różowo. Trzeba wypełnić długaśny formularz - wygląda dosyć biurokratycznie. Trzeba płacić. To małe kwoty, ale zawsze. Kilka dolarów w firmie może być problemem nie ze względu na kwotę, ale ze względu na wewnętrzną korpo-biurokrację. Czasami potrzebne są faktury pro forma, podpisy szefa. To wszystko może okazać się zbyt dużą barierą, obniżającą konwersję. Czy nie lepiej byłoby zrobić ten projekt bez barier i zmonetyzować, kiedy kula śniegowa zacznie narastać? A propos - klientów nie widać zbyt wielu dużych marek chcących „twarzować” Workplace. Zabrakło tych największych z największych.
Wszystko to razem przywołało mi na myśl Google+. Czy Workplace by FB nie skończy podobnie? To pokaże przyszłość.
Bogusław Skowron, Social Media manager, agencja Point of View:
Wprowadzenie przez Facebooka nowej usługi powinno zagrozić pozycji przede wszystkim LinkedIn, ale też Slacka. Najważniejszą zaletą tej platformy jest jej upodobnienie do doskonale znanych funkcjonalności klasycznego Facebooka, dzięki czemu jej każdy "nowy" użytkownik będzie mógł swobodnie i intuicyjnie odnaleźć się w tej usłudze bez potrzeby jej gruntownego poznawania.
Środowisko Facebooka dla rzeszy nie tylko młodszych użytkowników jest zdecydowanie bardziej naturalnym i częściej wykorzystywanym środowiskiem od chociażby tego znanego z LinkedIn. W praktyce może się więc okazać, że kampanie employer brandingowe, czy rekrutacyjne bardzo szybko przeniosą się z LinkedIn do nowej usługi Facebooka, która gwarantuje większą swobodę pracy dla większości użytkowników.
Drugą, niemniej ważną cechą dającą Workplace przewagę rynkową są rozbudowane możliwości pracy w aplikacji mobilnej. Facebook wyposażył swoje nowe narzędzie w szereg funkcji dostępnych w mobile, które przewyższają praktyczne rozwiązania proponowane przez Slacka.
Bardzo dobrym ruchem ze strony marki jest wprowadzanie do Workplace funkcji Multi-Company Groups, które wymaga od wszystkich członków grupy przynależności do Workplace, co może dodać efektu wirusowego rozbudowywania grona użytkowników usługi. Trudno sobie wyobrazić, żeby dowolna firma nienależąca jeszcze do tej sieci, której klient będzie chciał przenieść komunikację do Workplace, ryzykowała dobre relacje z partnerem i nie zaczęła prowadzić pracy w jej środowisku. A stąd już krótka droga do przeniesienia wewnętrznej komunikacji również do tego narzędzia, zamiast duplikowania rozwiązań stosowanych w codziennej pracy.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»