Social media to jeden z najchętniej wybieranych kanałów dystrybucji tego rodzaju treści.
Proces decyzyjny konsumentów w internecie jest znacznie bardziej skomplikowany, niż w przypadku tradycyjnych zakupów. Wirtualni klienci mają rozbudowane możliwości wyszukania wiarygodnych informacji o pożądanym produkcie, często sięgając po zdanie liderów opinii, a decyzje internautów są świadome i przemyślane. Jednak marketerzy w swoich działaniach często zbyt małą uwagę przykładają do content marketingu, który mógłby dostarczyć użytkownikowi materiałów potrzebnych do podjęcia decyzji o zakupie, czy skorzystaniu z promowanej oferty. To błąd, który może negatywnie wpłynąć na efektywności kampanii.
Marketing treści to dziedzina, którą trudno określić mianem innowacyjnej – obejmuje działania, które są stosowane przez marketerów od dawna, jednak wraz z rozwojem internetu i świadomości konsumenta, nabiera coraz większego znaczenia.
Kanały komunikacji content marketingu najczęściej wykorzystywane przez eMarketerów:
Zgodnie z szacunkami eMarketera z lutego, aż 9 z 10 marketerów korzysta z content marketingu i planuje zwiększenie intensywności związanych z nim działań. Co więcej, 1/3 marketerów traktuje marketing treści jako wiodącą strategię zwiększania ROI. Dosadnie pokazuje to znaczenie tej formy promocji – szacuje się, że porównując 2012 rok z 2013, nakłady związane z marketingiem treści podwoją się.
Content marketing – jak to się robi?
Content marketing to proces, w którym właściwe treści trafiają do określonego odbiorcy. Celem nadrzędnym komunikacji tego typu jest nakłonienie odbiorcy do wykonania pożądanej akcji – np. zakupu. Materiały docierające do konsumenta powinny informować, edukować i prezentować cechy produktu wiarygodnym językiem korzyści.
Tradycyjną reklamą trudno wpłynąć na pełny proces zakupowy konsumenta, który 60% decyzji podejmuje przed nawiązaniem dowolnej formy kontaktu z producentem:
Bardzo ważne, by marketing treści był skoordynowany – działania bez wyraźnej strategii nie mają szans powodzenia, a prędzej czy później może dojść do kryzysu spowodowanego niespójnymi materiałami czy błędnym określeniem targetów. Każda strategia content marketingu musi uwzględniać:
- komunikowane wartości produktu oraz korzyści dla klienta;
- kanały komunikacji;
- charakterystykę ogólnej grupy docelowej;
- charakterystykę targetów w określonych typach mediów;
- rodzaj publikowanych materiałów i ich charakterystykę;
- sposób generowania określonych akcji;
- sposób dystrybucji materiałów;
- keywordy pod SEO;
- dokładny harmonogram działań;
- sposób pomiaru ROI.
Content marketing wymaga bardzo dokładnego dopasowania wysyłanych komunikatów do grup odbiorców. Niezwykle ważne jest zrozumienie procesu zakupowego swoich konsumentów – określenie ich oczekiwań, sposobu wyszukiwania informacji o produkcie, miejscach w których to się odbywa itp. Im więcej empatii w procesie projektowania kampanii content marketingowej, tym większa wartość dla potencjalnego klienta, co niechybnie przełoży się na ROI.
- Podstawowym błędem marketerów jest traktowanie treści content marketingu jak advertoriali. Przedstawianie klientom mało wiarygodnych materiałów, nie różniących się od artykułów sponsorowanych czy notek prasowych nie działa – komunikaty serwowane odbiorcy muszą nieść ze sobą możliwie największą wartość dla klienta. Problemem jest także brak konsekwencji w podejmowanych działaniach – brak regularności, niespójne materiały czy częste i wyraźne zmiany w strategii - twierdzi Ewa Betkier, dyrektor sprzedaży BAN.pl.
- Kluczowe w content marketingu jest wykonanie. Niskiej jakości materiały nie mają szans powodzenia, podobnie jak treści skomplikowane w przyswojeniu (np. używające zbyt technicznego, hermetycznego języka). Ważne jest także podejście do udostępnianych materiałów - należy pamiętać, że celem publikacji nie jest natychmiastowe wygenerowanie sprzedaży, a stworzenie sytuacji, w której konsument poprzez edukację i zaangażowanie, wykształci w sobie potrzebę skorzystania z oferty reklamodawcy. Taki klient zostanie z firmą na długo i przy odrobinie szczęścia, zostanie adwokatem marki ściągającym innych konsumentów do produktu - dodaje.
LinkedIn jako platforma content marketingowa
Social media to jeden z najchętniej wybieranych kanałów dystrybucji materiałów content marketingu, jednak mało jest sieci umożliwiających wykorzystanie w pełni możliwości tego rodzaju promocji. Przykładem dobrze dostosowanego do potrzeb marketingu treści serwisu społecznościowego jest LinkedIn.
LinkedIn treściami stoi - użytkownicy konsumują sześciokrotnie więcej treści, niż ofert pracy. Największą popularnością cieszy się LinkedIn Today, gdzie użytkownik każdego dnia otrzymuje propozycje materiałów dopasowane do jego zainteresowań i innych cech profilu:
LinkedIn od momentu powstania, przeszedł istną metamorfozę. Początkowo serwis umożliwiał użytkownikom nawiązywanie kontaktu z innymi, komunikowanie się oraz zarządzanie siecią kontaktów - podobnie jak dzisiejszy Facebook czy Goldenline. Obecnie, LinkedIn definiowany jest jako platforma wydawnicza dedykowana profesjonalistom. Oznacza to istotną zamianę priorytetów – komunikacja bezpośrednia przestała być najważniejszym elementem tej sieci społecznościowej. Kluczową cechą dzisiejszego LinkedIn jest nacisk na dostarczanie zarejestrowanym użytkownikom, dostosowanym do ich potrzeb i zainteresowań treści.
Marketerzy planujący wykorzystać LinkedIn do content marketingu skierowanego do profesjonalistów, mają do dyspozycji cały szereg narzędzi. Należy wśród nich wymienić: Strony Firmowe, Promowane aktualizacje, ContentAd, FollowAd, prezentacje SlideShare, dostęp do API oraz grupy dyskusyjne.
Co ważne, narzędzia udostępnione firmom przez LinkedIn pozwalają promować ofertę reklamodawcy na każdym etapie procesu zakupowego klienta.
LinkedIn pozwala wpływać na każdy etap procesu zakupowego konsumenta:
Co ważne w content marketingu, LinkedIn posiada zaawansowane możliwości targetowania reklam, które nie ogranicza się do lokalizacji czy wieku oraz płci potencjalnego odbiorcy. Dostępnych kryteriów jest co nie miara – branża, nazwa stanowiska, dział, stopień stanowiska, wielkość firmy, ilość kontaktów, ilość wizyt, wiek, płeć, lokalizacja, obecna firma, stopień naukowy, słowa kluczowe w profilu i wiele, wiele więcej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»