18.08.2016 / Kampanie / Trendy
 

DOOH = emocje, czyli o tym jak kampanie digital OOH oddziałują na odbiorcę

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Paulina Sacha [fot. MyLED]
Paulina Sacha [fot. MyLED]

Kampanie DOOH ogranicza właściwie tylko jeden element - ludzka wyobraźnia. Zaawansowana technologia medium i możliwości związane z lokalizacją nośników pozwalają na realizację niemalże każdej koncepcji. Cały czas pojawiają się nowe, zaskakujące rozwiązania i pomysły, które w odpowiedni sposób angażują i wpływają na odbiorcę. Oto kilka przykładów kampanii DOOH, które osiągnęły zamierzony przez reklamodawcę cel i wywoływały wiele pozytywnych emocji wśród odbiorców.

Facebookowa przyjaźń w przestrzeniach miast 

Pierwsza realizacja to kampania DOOH Facebook’a, która była realizowana przez 8 tygodni na terenie Wielkiej Brytanii kilka miesięcy temu. Na potrzebę kampanii na portalu społecznościowym został uruchomiony specjalny kanał, na którym zainteresowani zabawą mieli możliwość zamieszczania zdjęć z bliskimi. Dodatkowym zadaniem było zdefiniowanie relacji jaka łączyła uczestnika udostepniającego zdjęcie z osobą widoczną na fotografii. Zebrane materiały trafiały do systemu zarządzającego emisją treści na ekranach LED, by następnie w odpowiedniej kreacji graficznej wyświetlić się na nośnikach. Kampania cieszyła się ogromną popularnością i zaangażowała odbiorców z całego świata. Zdjęcia do realizacji spłynęły z ponad 124 krajów. 

Facebook Friends 2.0 from Grand Visual on Vimeo.

Rozszerzona rzeczywistość w kampanii DOOH „Unbelievable” Pepsi Max

Imponującą realizacją może pochwalić się również marka Pepsi Max, która w kampanii DOOH wykorzystywała element rozszerzonej rzeczywistości, polegający na nałożeniu na realny obraz rzeczywistości - w tym przypadku abstrakcyjnej – grafiki 3D. Działania były realizowane na jednej z najruchliwszych ulic w Londynie: Oxford Street, gdzie jedna ściana przystanku autobusowego została wyposażona w specjalny ekran, który przedstawiał obraz live z przodu nośnika, stwarzając wrażenie przezroczystości. Ludzie czekający na przystanku mogli obserwować obraz rozgrywający się na ulicy przed przystankiem, urozmaicony ciekawymi i zaskakującymi wizualizacjim kreowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą grafiki 3D. Oto reakcje odbiorców jakie wywoływała kampania. 

#LookingForYou

Z kolei w tej kampanii realizowanej w Londynie, technologię DOOH łączono z naklejkami RFID, które umożliwiły komunikację z nośnikami LED w czasie rzeczywistym. Celem realizacji było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach i zmotywowanie ludzi do przygarnięcia porzuconych psów, czy kotów. Na ulotkach które rozdawane były przechodniom w otoczeniu ekranów, przyklejone zostały naklejki RFID. W momencie kiedy odbiorca posiadający ulotkę zbliżył się do nośnika, pojawiał się na nim pies Barley, który mu towarzyszył kiedy poruszał się wzdłuż ekranu. Pies spoglądał na niego “apelującym” o zainteresowanie wzrokiem, co w istotny sposób oddziaływało na emocje przechodniów. Wg informacji udostępnionych przez twórców i organizatorów kampanii, realizacja odniosła duży sukces, a jego wyznacznikiem była wysoka liczba zabranych ze schroniska zwierząt. 

#LookingForYou from #LookingForYou on Vimeo.

Kampania DOOH Chevrolet’a, w której marka mówi do odbiorcy 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje kreatywna kampania Chevrolet’a, która promując w Stanach Zjednoczonych nowy model Chevrolet’a Malibu postawiła na inteligentną rozmowę z odbiorcą. Koncepcja kampanii została oparta na technologii rejestrowania obrazu, przetwarzania danych i przesyłania ich w czasie rzeczywistym do cyfrowego nośnika. Do realizacji została wyselekcjonowana konkretna grupa docelowa, którą byli właściciele wybranych, konkurencyjnych marek samochodów. Centrum dowodzenia realizacji były urządzenia działające podobnie do fotoradarów, zainstalowane w niewielkiej odległości od ekranów LED, które rozpoznawały zbliżające się do nośnika konkurencyjne dla Chevrolet’a, marki samochodów. Technologia urządzenia rejestrująca obraz i prędkość z jaką poruszał się kierowca, wyliczała czas po jakim znajdzie się przed ekranem i będzie mógł zobaczyć dedykowany dla niego przekaz. Treści, które widzieli kierowcy dotyczyły głównie porównania parametrów ich aktualnego samochodu z parametrami Chevroleta Malibu. Podobna kampania była realizowana w Australii dla marki Porsche. 

60485_chevrolet-schemat.jpg

Livestream z Alp w kreatywnej kampanii DOOH

Świetny pomysł na kampanię DOOH miała szwajcarska organizacja turystyczna, która chcąc przyciągnąć uwagę zapracowanych i zabieganych mieszkańców Zurychu, wykorzystała kreatywny livestream z jednego, z najpiękniejszych regionów w Szwajcarii. Transmisja odbywała się na Stacji Głównej w Zurychu na cyfrowym ekranie. Jej głównym bohaterem był starszy człowiek mieszkający w Graubünden (Gryzonia), który za pomocą kamery zainstalowanej w nośniku mógł obserwować ludzi poruszających się po dworcu. Z kolei jego, Szwajcarzy mogli oglądać dzięki kamerze zainstalowanej w komputerze. Starszy Pan starał się nawiązać kontakt z zabieganymi ludźmi, zaczepiając ich oraz zwracając się do nich bezpośrednio.  Kiedy mu się to udało “wysyłał im” zaproszenie wraz z biletem kolejowym, aby odwiedzili go w górach. Oto jak odbiorcy reagowali na tę kampanię DOOH.  

 

Paulina Sacha – Creative & PR Manager w firmie MyLED, w której odpowiada m.in. za działania public relations, opracowywanie kreatywnych koncepcji kampanii reklamowych i możliwości wykorzystywania komunikacji DOOH w działaniach marketingowych. Interesuje się szeroko pojętą psychologią marketingu i reklamy oraz kreowaniem wizerunku marek poprzez działania PR-owe wykorzystujące nowe technologie i rozwiązania.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: DOOH, digital Out-of-Home


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.